U Banjaluci je održan sastanak predsjednice Republike Srpske Željke Cvijanović sa ministrom zdravlja i socijalne zaštite Srpske Alenom Šeranićem i direktorom Fonda zdravstvenog osiguranja Dejanom Kusturićem o novim mjerama pronatalitetne politike koje podrazumijevaju finansiranje prenatalnih testova za trudnice.
„Tokom današnjeg sastanka sa ministrom Alenom Šeranićem i direktorom Fonda zdravstvenog osiguranja Dejanom Kusturićem finalizovali smo ovu sjajnu ideju i usaglasili proceduralne korake za njenu realizaciju“,  izjavila je predsjednica Srpske Željka Cvijanović.
Cvijanovićeva je navela da će ova mjera biti realizovana za one koji žele da prođu kroz takvu vrstu testiranja i da će to biti omogućeno u sklopu zdravstvenog sistema Srpska.
"Ova mjera podrazumijeva rasterećenje budžeta jer roditelji neće morati da sami razmišljaju na koji način obezbijediti sredstva za prenatalne testove.  Želimo da postignemo da roditelji budu spokojni i da svoje potomstvo dočekuju na miran način“, istakla je Cvijanovićeva.
Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić zahvalio se predsjednici RS Željki Cvijanović na inicijativi da se u nove mjere pronatalitetne politike uvrste i besplatni prenatalni testovi za sve trudnice u Republici Srpskoj.
„Ova mjera biće realizovana kroz usvajanje izmjena zakona o zdravstvenoj zaštiti i novog zakona zdravstvenom osiguranju, te kroz adekvatna uputstva i pravilnike“, istakao je Šeranić.
Direktor Fonda zdravstvenog osiguranja RS Dejan Kusturić očekuje da će u narednih desetak dana u Narodnoj skupštini RS biti usvojen novi zakon o obaveznom zdravstvenom osiguranju kako bi pomenuta mjera koja se odnosi na finansiranje prenatalnih testova bila i realizovana.
„Ova mjera, finansiranje prenatalnih testova koju je predložila predsjednica RS Željka Cvijanović je jedinstvena u regionu, jer će FZO RS preuzeti finansiranje ovih testova“, istakao je Kusturić.
On je naveo da je Fond stabilan zahvaljujući redovnim uplatama doprinosa za zdravstveno osiguranje osiguranika, koje su sada značajno povećane, te ogromnoj finansijskoj pomoći Vlade Republike Srpske.

Zbog učestalih pitanja osiguranika i nedoumica koje se javljaju u praksi, obavještavamo javnost da će se novine koje predviđa novi Zakon o zdravstvenoj zaštiti Republike Srpske početi primjenjivati onog momenta kada se usvoji i stupi na snagu novi Zakon o obaveznom zdravstvenom osiguranju Republike Srpske, koji bi trebao da se razmatra na narednoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske. Izuzetno je važno da se usvoji novi Zakon o obaveznom zdravstvenom osiguranju Republike Srpske jer će to značiti usklađivanje ova dva zakona, a samim tim i primjenu svih predviđenih novih prava.
Naime, nedavno je usvojen Nacrt Zakona o obaveznom zdravstvenom osiguranju Republike Srpske i budući da su sprovedene sve potrebne procedure, poput stručne rasprave, na sljedećoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske, koja se očekuje u narednih 10-ak dana, trebao bi se razmatrati Prijedlog Zakona o obaveznom zdravstvenom osiguranju Republike Srpske.
Vjerujemo da će narodni poslanici podržati novi zakon jer su njim predviđena, prije svega, veća prava za građane, ali i brojne druge novine kojima će se znatno unaprijediti zdravstveni sistem Republike Srpske. Inače, riječ je o naprednijem zakonu kojeg su svi podržali i na stručnoj raspravi, jer predstavlja veliki iskorak budući da je adekvatno odgovorio na sve potrebe i nove izazove obaveznog zdravstvenog osiguranja Srpske.
Podsjećamo, jedna od novina koja je predviđena i koja će zaživjeti nakon usvajanja svih potrebnih normativnih akata, a koju regulišu upravo Zakon o zdravstvenoj zaštiti i Zakon o obaveznom zdravstvenom osiguranju, jeste da će djeca do navršenih 18, umjesto sadašnjih 15 godina, biti oslobođena plaćanja participacije. Takođe, za razliku od sadašnjih propisa, roditelji djece do 15 godina će moći biti u pratnji djeteta koje se nalazi na bolničkom liječenju, dok je sada starosna granica djeteta 6 godina. Pored toga, oboljelima od malignih bolesti za vrijeme bolovanja, kao i trudnicama koje su na bolovanju zbog očuvanja trudnoće, plata za vrijeme privremene nesposobnosti za rad će se isplaćivati u 100% iznosu, umjesto sadašnjih 70%. Nacrtom Zakona o obaveznom zdravstvenom osiguranju, između ostalog, preciznije je definisana i oblast lijekova, vantjelesne oplodnje kao i brojne druge oblasti, čime se pacijentima obezbjeđuju još veća prava i bolja zdravstvena zaštita.
Ovim zakonima unapređuje se sistem zdravstvene zaštite i obaveznog zdravstvenog osiguranja i u smislu detaljnijeg pravnog uređivanja i usklađivanja sa novinama u sistemu zdravstvene zaštite, poput integrisanog zdravstvenog informacionog sistema i dr.
Zbog svih prednosti koje donose novi zakoni, očekujemo da na narednoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske, koja će se održati u narednih 10-ak dana, poslanici usvoje Prijedlog Zakona o obaveznom zdravstvenom osiguranju i time omoguće građanima da koriste sva predviđena nova prava. U protivnom, ukoliko se sada ne usvoji predloženi zakon, postoji bojazan da bi na novi zakon morali čekati duži vremenski period, što prvenstveno nije u interesu građana, ali i cijelog zdravstvenog sistema. To bi, naime, značilo ponavljanje kompletne procedure, pa bi građani nova prava mogli da čekaju i više od godinu dana.
Podsjećamo, važeći Zakon o obaveznom zdravstvenom osiguranju Republike Srpske donesen je još prije više od 20 godina, što je dodatni razlog da Republike Srpska konačno dobije novi Zakon o obaveznom zdravstvenom osiguranju koji je prilagođen potrebama i građana i struke i savremenog zdravstvenog sistema.

Ministar uprave i lokalne samouprave Republike Srpske Senka Jujić i v.d. direktora Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske Dejan Kusturić, potpisali su danas u Banjaluci Aneks 3 Sporazuma o korištenju podataka iz Centralne baze drugog primjerka matičnih knjiga, koji su evidentirani u matičnoj knjizi umrlih.Potpisivanjem Aneksa 3 nastavljena je međusobna saradnja Ministarstva uprave i lokalne samouprave i Fonda zdravstvenog osiguranja koja je, uz podršku Vlade Republike Srpske,  uspostavljena od 2017. godine.„Ovim je omogućeno Fondu zdravstvenog osiguranja Republike Srpske da podatke o umrlim dobija elektronskim putem , u realnom vremenu. Iskustvo iz prethodnih godina pokazuje da to doprinosi ažurnosti evidencije Fonda te istovremeno kontroli i sprječavanju zloupotreba prilikom korišćenja prava iz zdravstvenog osiguranja i na kraju uštedama u budžetu Republike Srpske“, rekla je ministarka Jujić i podsjetila da je saradnja sa Fondom omogućena zahvaljujući podacima evidentiranim u Centralnoj bazi drugog primjerka matičnih knjiga koju je uspostavilo Ministarstvo uprave i lokalne samouprave od 2012. godine.
Direktor Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske Dejan Kusturić je naglasio da je potpisivanjem ovoga Aneksa Sporazuma unaprijeđena saradnja Ministarstva uprave i lokalne samouprave i FZO.
" Konkretno, to znači da Fond zdravstvenog osiguranja, svaki mjesec iz Centralne baze drugog primjerka matičnih knjiga preuzima podatke o umrlim licima u Republici Srpskoj i zahvaljujući tome ima ažurne i tačne evidencije osiguranih lica, što je od izuzetnog značaja u našem svakodnevnom radu“ izjavio je Kusturić.

Više od 40 privatnih zdravstvenih ustanova koje imaju ugovor sa Fondom zdravstvenog osiguranja Republike Srpske je integrisano u Integrisani zdravstveni informacioni sistem (IZIS), a do 1. oktobra i ostale privatne ustanove koje imaju ugovor sa Fondom bi trebalo da se integrišu u ovaj sistem.

Za sada su u IZIS integrisane privatne ambulante porodične medicine, ginekološke i pedijatrijske ambulante koje imaju ugovor sa Fondom, a to znači da te ustanove propisuju elektronske recepte, imaju uvid u njihovu realizaciju, razmjenjuju elektronske uputnice, elektronske nalaze i mišljenja, primjenjuju elektronske zdravstvene kartice osiguranika i dr.

Podsjećamo da je u javnim zdravstvenim ustanovama IZIS još ranije implementiran, a planirano je i da sve privatne ustanove, i one koje nemaju ugovor sa FZO RS, vremenom budu integrisane u IZIS. To će omogućiti razmjenu medicinskih podataka između svih zdravstvenih ustanova u IZIS-u. Naime, IZIS omogućava međusobno uvezivanje zdravstvenih ustanova, odnosno mogućnost pristupa jedinstvenoj bazi medicinskih podataka, što u konačnici ima za cilj efikasnije i kvalitetnije pružanje zdravstvene zaštite pacijentima. Suština IZIS-a je upravo da sve zdravstvene ustanove, i privatne i javne, i one sa kojima Fond ima ugovor i sa kojima nema ugovor, budu međusobno uvezane, integrisane, odnosno da između njih bude moguća razmjena medicinskih podataka. Svi medicinski podaci jednog pacijenta su u jednom elektronskom kartonu tog pacijenta. To u praksi znači, ako je pacijent bio u bilo kojoj privatnoj ili javnoj ustanovi, kada dođe u npr. službu hitne pomoći ili u UKC RS ili u bilo koju bolnicu, da nadležni ljekari, u skladu sa definisanim pravom pristupa, vide koji pregledi su rađeni tom pacijentu u drugim ustanovama, koje terapije je primao itd. Dakle, ljekari koji liječe pacijenta na jednom mjestu, u elektronskom kartonu pacijenta, imaju uvid u pacijentovu istoriju liječenja, te važne podatke, poput podataka o alergijama, hroničnim oboljenjima, terapijama koje je primao, svim uslugama i dijagnostičkim procedurama koje su rađene itd. To će, između ostalog, spriječiti dupliranje pregleda i doprinijeti efikasnijem liječenju pacijenata.

Detaljnije

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske ponovo poziva građane koji još nisu prijavljeni na zdravstveno osiguranje, a to se posebno odnosi na one koji su ranije bili prijavljeni po osnovu nezaposlenosti, da se jave nadležnim poslovnicama Fonda i da regulišu status svog osiguranja.

Podsjećamo, od 2020. godine nezaposlenost više nije osnov za prijavu na zdravstveno osiguranje,  odnosno lica preko Zavoda za zapošljavanje mogu da budu prijavljena na zdravstveno osiguranje samo u periodu dok primaju novčanu naknadu za nezaposlenost. Međutim, izmjenama Zakona o zdravstvenom osiguranju uvedeno je, pored ranijih, ''redovnih'' osnova za prijavu na zdravstveno osiguranje, još 13 novih osnova. Tako je svim licima koja su ranije bila prijavljena po osnovu nezaposlenosti omogućeno da se na osiguranje prijave po nekom od drugih zakonom predviđenih osnova. Uprkos tome, kao i ranijim pozivima Fonda, prema našoj evidenciji, oko 20.000 građana još nije regulisalo svoj status. Napominjemo da i ova lica zbog vanredne situacije izazvane pandemijom virusa korona koriste zdravstvenu zaštitu. Međutim, po  ukidanju vanredne situacije, ova lica će izgubiti pravo korišćenja zdravstvene zaštite, te je jako važno da u nadležnim poslovnicama se prijave na zdravstveno osiguranje na jedan od zakonom predviđenih osnova.

Pretpostavka je i da upravo zbog vanredne situacije i pandemije virusa korona mnogi građani se nisu ni prijavili na zdravstveno osiguranje, jer je i Fond donio odluku da dok traje vanredna situacija svi građani, i neosigurani, imaju pravo na zdravstvenu zaštitu u javnim zdravstvenim ustanovama. Napominjemo da to ne znači da nije potrebno da se uplaćuju doprinosi i da građani ne treba da regulišu svoj status osiguranja. Naprotiv, po ukidanju vanredne situacija, svi oni koji nisu prijavljeni na osiguranje po nekom od predviđenih osnova, kao i oni za koje se ne uplaćuju doprinosi za zdravstveno osiguranje, neće moći koristiti svoja prava iz zdravstvenog osiguranja. Zbog toga još jednom pozivamo građane da iskoriste ljetnji period, kada su manje gužve u našim poslovnicama, da provjere status svog osiguranja i prijave se na osiguranje ukoliko to još nisu učinili.

Na zdravstveno osiguranje se građani mogu prijaviti i po osnovu godina života, posebnog društvenog statusa ili specifičnog oboljenja, ukoliko nemju drugi osnov za prijavu (djeca, lica starija od 65 godina, oboljeli od malignih bolesti, hemofilije, dijabetesa, multiple skleroze, lica koja žive sa HIV infekcojom, oboljeli od rijetkih bolsti, lica sa invaliditetom, lica bez prihoda i dr.). Na ovaj način su zaštićene najugoženije kategorije građana, koje su od posebnog medicinsko-socijalnog značaja i ova lica ne bi trebalo da budu izvan zdravstvenog osiguranja, ali je važno da se prijave na osiguranje. Za informacije u vezi sa prijavom na osiguranje i potrebnom dokumentacijom građani mogu kontaktirati poslovnice Fonda, kao i naše zaštitnike prava. Kontakt telefoni su dostupni na internet stranici Fonda, na kojoj se, takođe, nalazi i informacija o potrebnoj dokumentaciji za prijavu. Napominjemo da lica koja se prijavljuju na osiguranje kao lica bez prihoda ne moraju da donose iz Poreske uprave potvrdu o visini prihoda, jer FZO RS ima pristup ovoj evidenciji Poreske uprave.