Težnja je da građani  Republike Srpske i Srbije kroz ulaganja u zdravstveni sistem i edukaciju kadrova imaju najbolju moguću zdravstvenu zaštitu, a da načini liječenja u zdravstvenim ustanovama budu u potpunosti izjednačeni,  ocijenili su ministar zdravlja i socijalne zaštite Srpske Alen Šeranić i ministar zdravlja Srbije Zlatibor Lončar, nakon sastanka u Beogradu. Ovom sastanku je, između ostalih, prisustvovao i v.d. direktora Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske Dejan Kusturić.

Naime, danas su predstavnici institucija zdravstvenog sistema Srpske posjetili i novi objekat Kliničkog centra Srbije, a to je bila prilika i da se razgovara o nastavku saradnje zdravstvenih ustanova Srbije i Republike Srpske.

“Ono što smo vidjeli u novom dijelu Kliničkog centra Srbije biće značajno za obuku i naših specijalista s obzirom na to da, shodno programu koji je u Srpskoj identičan za specijalizacije programu u Srbiji, imamo mogućnosti da naše specijaliste, mlade, šaljemo na edukacije. Tako da ćemo i dalje zajedno prolaziti kroz cijeli ovaj sistem izgradnje zdravstva kako u Srpskoj, tako i u Srbiji“, rekao je Šeranić.

Inače, Fond već godinama uspješno sarađuje sa zdravstvenim ustanovama u Srbiji u kojima se liječe naši osiguranici i to onda kada se liječenje ne može sprovesti u Univerzitetsko kliničkom centru Srpske.  Najviše osiguranika iz Republike Srpske se liječi upravo u Kliničkom centru Srbije, pa je u  prošloj godini liječeno  482 pacijenta u ovoj zdravstvenoj ustanovi.

Napominjemo da Fond zdravstvenog osiguranja RS redovno izmiruje sve obaveze prema zdravstvenim ustanovama u Srbiji za liječenje naših osiguranika, a za razliku od ranijih godina, Fond više uopšte nema dugovanja za liječenje naših osiguranika u Srbiji.

Udruženje porodica sa problemom steriliteta „Roda“ u Banjaluci sinoć je organizovalo panel diskusiju o pravima iz obaveznog zdravstvenog osiguranja kada je riječ o reproduktivnom zdravlju, na kojoj su predstavnici Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske odgovarali na sva pitanja u vezi sa ovom oblašću.

Na ovu temu govorile su predstavnice Sektora za zdravstvo i kontrolu FZO RS Daniela Telebak i Merita Alagić, koje su na ovoj panel diskusiji objasnile procedure ostvarivanja prava na tri pokušaja vantjelesne oplodnje, kao i druga prava iz zdravstvenog osiguranja porodica koje se bore sa sterilititetom.

Podsjećamo da FZO RS finansira tri pokušaja vantjelesne oplodnje, a pored toga,  od 2017. godine finansira i čuvanje embriona za parove na dvije godine u zdravstvenoj ustanovi koja sa nama ima potpisan ugovor za sprovođenje vantjelesne oplodnje.

Takođe, Fond zdravstvenog osiguranja RS u pandemiji virusa korona donio je još jednu odluku u korist osiguranika kada je u pitanju procedura vantjelesne oplodnje. Naime, ukoliko se zbog korone postupak vantjelesne oplodnje prekine, žena ima pravo na ponovljeni postupak, odnosno osiguraniku će se izdati novo rješenje za istu proceduru koja je i prekinuta zbog virusne infekcije.

Inače, na panel diskusiji veliki broj pitanja se odnosio i na lijekove, pa je to bila prilika da se predstavnici Udruženja podsjete da je Fond početkom ove godine omogućio i da se lijek „utrogestan“ na recept propisuje i ženama koje su u postupku vantjelesne oplodnje. Ova promjena je i omogućena na prijedlog udruženja porodica sa problemima steriliteta, te je jasna potvrda opredjeljenosti Fonda da zdravstveno osiguranje kreira u skladu sa potrebama osiguranika i finansijskim mogućnostima.

Inače, namjera Fonda je da informiše osiguranike o svojim pravima i kako da ih ostvare, te su i panel diskusije odličan način u ostvarivanju tog cilja.

Svjesni da zdravstveno osiguranje vrijedi više ako osiguranici znaju svoja prava, Fond će i ubuduće nastojati da pravovremenom informacijom i transparentnim radom dopre do što većeg broja osiguranika koji su najvažniji partneri u kreiranju sistema zdravstvenog osiguranja.

Više od 617.000 osiguranika je do sada preuzelo svoju elektronsku karticu, s tim da se ova brojka konstantno mijenja, budući da je riječ o procesu koji u kontinuitetu traje. Samo u Filijali Banjaluka do sada je svoju elektronsku karticu preuzelo više od 229.300 osiguranika.
Dakle, kada se posmatra cijela Republika Srpska više od 56 odsto osiguranih lica preuzelo je svoju elektronsku karticu.
Podsjećamo i da je Fond nedavno ponovo pozvao osiguranike da preuzimaju svoju elektronsku karticu, budući da je epidemiološka situacija znatno povoljnija. Tako da u se u svim filijalama ovaj proces sprovodi planiranom dinamikom.
Napominjemo da su elektronske kartice samo jedan segment Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema (IZIS) koji se trenutno sprovodi u zdravstvenim ustanovama Republike Srpske. Tako da u svim regijama Republike Srpske, zdravstvene ustanove unose podatke u IZIS i već sada uočavaju njegove prednosti, posebno što sada porodični doktor ima direktan uvid u svaki pregled koji je imao  njegov pacijent i na višem nivou zdravstvene zaštite. Poseban pozitivan primjer primjene IZIS-a su regije Bijeljina i Zvornik, a zdravstveni radnici, budući da duže koriste ovaj program, uočavaju brojne njegove prednosti, posebno kada je riječ o dostupnošću podataka zbog kojih su ranije morali pacijente slati od jedne do druge zdravstvene ustanove
Primjera radi, od početka rada IZIS-a javne zdravstvene ustanove su izdale više od milion elektronskih uputnica za specijalističke preglede, kroz IZIS sprovele su oko 3,5 miliona posjeta, izdale oko 166.000 bolničkih uputnica, obrađeno je oko 20.000 uputnica za MR i KT i drugo. Napominjemo da zdravstvene ustanove rade u IZIS-u, ali je još omogućeno da uporedo sa radom u ovom programu štampaju uputnice, recepte i slično koje su obrađene u IZIS-u, dok se papir u potpunosti ne izbaci iz upotrebe.
Naime, IZIS je znatno napredniji, složeniji i sigurniji program za koji se očekuje da će doprinijeti efikasnosti, a budući da se radi o novom programu, kao i sve što je novo, zahtijeva izvjesno vrijeme dok se u potpunosti zdravstveni radnici ne prilagode novom načinu rada. Fond je zajedno sa implementatorima projekta, i prije same implementacije IZIS-a, u kontinuitetu držao obuke zdravstvenim radnicima i administratorima zdravstvenih ustanova za ovaj sistem. Takođe, i sada su predstavnici Fonda kao i implementator projekta u stalnoj komunikaciji sa predstavnicima zdravstvenih ustanova, upravo u cilju da se sve prednosti sistema usvoje na što brži i lakši način, ali i da im pomognu da eventualne probleme i nedoumice sa kojima se susređu u radu prevaziđu.

Detaljnije

Poslodavci sada imaju mogućnost da zatraže vanrednu ocjenu privremene nesposobnosti za rad ukoliko imaju bilo kakvu sumnju u opravdanost bolovanja radnika, što ranije nije bilo moguće. Ovo je omogućeno novim Pravilnikom o ostvarivanju prava na naknadu plate za vrijeme privremene nesposobnosti za rad koji je počeo da se primjenjuje početkom ovog mjeseca.

Naime, sada poslodavci, ukoliko smatraju da je osiguranik neopravdano dugo na bolovanju, imaju mogućnost da podnesu zahtjev Fondu u cilju vanredne ocjene bolovanja, te će na osnovu tog zahtjeva prvostepena komisija za bolovanja pozvati osiguranika i sprovesti vanrednu procjenu privremene nesposobnosti.  Ishod ove vanredne ocjene može biti, kako je predviđeno Pravilnikom, ili nastavak bolovanja ili vraćanje na posao narednog dana, ako se ponovnom analizom   medicinske dokumentacije  i pregledom osiguranika ustanovi da je radnik sposoban za posao.

Osim toga, ovim pravilnikom je predviđeno i da radnici Fonda budu prisutni na prvostepenim komisijama za ocjenu privremene nesposobnosti za rad u cilju unapređenje rada u ovoj oblasti. Cilj je i da radnici FZO koordinišu između zdravstvene ustanove i osiguranika s namjerom da se ubrzaju dijagnostičke procedure koje su osiguraniku preporučene kako bi se skratilo trajanje bolovanja, ukoliko se ispostavi da je radnik na bolovanju jer čeka na određene preglede, poput magnetne rezonance, CT-a i sl.

Dakle, cilj ovih novina je da se unaprijedi oblast bolovanja i da sve eventualne zloupotrebe ovog prava budu svedene na minimum. Takođe, u cilju što bržeg oporavka i sprečavanja pogoršanja zdravstvenog stanja osiguranika ovim pravilnikom definisano je da osiguranik za vrijeme trajanja bolovanja ne napušta mjesto stalnog prebivališta, osim kada odlazi porodičnom doktoru ili kada je upućen na dijagnostičke preglede i liječenja koja se nalaze van mjesta prebivališta.  Takođe, da bi se spriječilo da bolovanja traju duže nego što je neophodno, jedna od novina je i da porodični doktor ne mora da čeka 12 mjeseci kako bi osiguranika uputio na ocjenu radne sposobnosti komisije Fonda PIO RS, nego je taj period skraćen na šest mjeseci neprekidne nesposobnosti za rad, izuzev kada je riječ o trudničkim bolovanjima. Osim toga, u cilju jednostavnijeg tumačenja propisa u praksi, u novom pravilniku je jasno definisano i da se bolovanje može da vodi na osnovu pregleda osiguranika kod ljekara iz odgovarajuće ugovorene zdravstvene ustanove koja ima ugovor sa Fondom i koji se egzaktno izjasnio da osiguranik nije sposoban za rad.

Međutim, cilj donošenja novog pravilnika nije samo unapređenje kontrole, nego i pojednostavljenje procedure odobravanja bolovanja za najugroženije kategorije. Tako, primjera radi, trudnice, nepokretna lica i osiguranici sa infektivnim bolestima više ne moraju svakog mjeseca lično da dolaze na ocjenu privremene nesposobnosti za rad. Kako je predviđeno pravilnikom, to u njihovo ime može da uradi neko drugi, a kada se elektronsko zdravstvo u potpunosti implementira,  komisija će elektronskim putem imati uvid u medicinsku dokumentaciju i moći će da na osnovu toga donosi ocjenu za ove kategorije osiguranih lica. To će se odnositi i na lica koja se nalaze na bolničkom liječenju, te neće biti potrebe da neko u njihovo ime donosi dokumentaciju na komisiju.

Dakle, cilj Fonda je unaprijediti kako kontrolu bolovanja, tako i preciznije definisati medicinske indikacije i dane trajanja bolovanja kako bi i zdravstvenim radnicima koji u praksi primjenjuju propise bilo mnogo jednostavnije i bez mogućnosti različitih tumačenja.

 

Detaljnije

Narodna skupština Republike Srpske trebala bi u martu po hitnom postupku da razmatra zakone koji bi Fondu zdravstvenog osiguranja Srpske omogućili da nabavlja lijekove za rijetke bolesti, istakao je srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik.
Dodik je rekao da će sredstva biti obezbijeđena posredstvom Fonda, što je dodatnih 12 miliona KM na godišnjem nivou.
„Odlučili smo da to bude tako što ćemo izmijeniti i dopuniti zakone da bi Fond zdravstvenog osiguranja RS mogao neometano da nabavlja te lijekove", rekao je Dodik nakon sastanka na kojem su prisustvovali dministar zdravlja i socijalne zaštite RS Alen Šeranić, direktor Fonda zdravstvenog osiguranja RS Dejan Kusturić, direktorica Fonda solidarnosti „Duša djece“ Jasminka Vučković, te predstavnici Saveza za rijetke bolesti RS.
Dodik je naglasio da liječenje neće biti ograničeno, odnosno da pacijenti mogu računati na nabavku lijeka posredstvom Fonda do kraja života.
"Mislim da smo kao društvo uspjeli da napravimo važnu stvar - da skrenemo pažnju na te porodice i mlade ljude, da ih u značajnoj mjeri oslobodimo tog pritiska i zatvorenosti koja ide s tim", rekao je Dodik.
Pored najave o nabavci i finansiranju inovativnih terapija za oboljele od cistične fibroze, FZO RS je u proteklih nekoliko godina posebno radio na unapređenju i dostupnosti zdravstvene zaštite oboljelih od rijetkih bolesti.
U Savezu za rijetke bolesti bolesti su istakli da je Fond i do sada finansirao sve dostupne lijekove za oboljele od cistične fibroze, koje su, kako su istakli, unaprijedili kvalitet života oboljelih, produžili životni vijek.
„ I sada kada smo krenuli u ovu borbu za nabavku i finansiranje najnovije terapije za oboljele od cistične fibroze, svi su nam govorili da je to nemoguća misija. Hvala institucijama koje su prepoznali našu borbu“, istakla je predsjednica Saveza za rijetka oboljenja Biljana Kotur.

Detaljnije