U povodu Svjetskog dana rijetkih bolesti, koji se obilježava 28. februara, podsjećamo da su oboljeli od rijetkih bolesti u Republici Srpskoj, koji su registrovani u Centru za rijetke bolesti, oslobođeni trajno plaćanja participacije, bez obzira na godine života i dijagnozu. Uvođenjem ovog prava 2018. godine Republika Srpska je postala lider u regionu kada su u pitanju prava iz zdravstvenog osiguranja oboljelih od rijetkih bolesti.

Pored toga, samo u proteklih pet godina, FZO RS je nekoliko puta radio izmjene Liste A lijekova na inicijativu Saveza za rijetke bolesti, kao i izmjenu Pravilnika o pravu na medicinska sredstva, a kako bismo oboljelima od rijetkih bolesti obezbijedili adekvatne terapije, medicinska sredstva, kao i neophodne preparate (dodatke ishrani). Takođe, konstantno nastojimo da pojednostavljujemo i procedure ostvarivanja prava posebno za najosjetljivije kategorije osiguranika, među kojima su svakako i oboljeli od rijetkih bolesti. Primjera radi, prije tri godine Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske je počeo da finansira i inhalator koji je isključivo namijenjen oboljelim od cistične fibroze. Od ove godine smo na zahtjev Saveza za rijetke bolesti omogućili da lijek (dornaza alfa), koji su oboljeli od cistične fibroze dobijali u UKC RS, bude dostupan oboljelima u apotekama u njihovom mjestu prebivališta kako roditelji sa djecom iz udaljenijih krajeva Srpske ne bi morali da putuju i da se izlažu dodatnim troškovima. Dakle, ovo su konkretni primjeri nastojanja Fonda da u kontinuitetu proširuje prava oboljelih, prateći potrebe osiguranika i uvažavajući inicijative udruženja pacijenta, a sve u cilju da bi dodatno poboljšavali kvalitet i dostupnost zdravstvene zaštite ove osjetljive kategorije osiguranika. Velike zasluge za unapređenje zdravstvene zaštite oboljelih od rijetkih bolesti u Srpskoj ima i Savez za rijetke bolesti, te im se zahvaljujemo što su nam kroz našu dugogodišnju saradnju ukazivali na potrebe i probleme sa kojima se suočavaju oboljeli od rijetkih bolesti kada je u pitanju zdravstvena zaštita, jer smo, vjerujemo, time zajedno doprinijeli da su danas zdravstvene usluge dostupnije i kvalitetnije za oboljele i da imaju znatno veća prava iz zdravstvenog osiguranja nego što je to bio slučaj prije 10-ak i više godina. Napominjemo da od 2020. godine oboljeli od rijetkih bolesti, ukoliko nemaju drugi osnov, mogu biti prijavljeni na zdravstveno osiguranje po osnovu svog oboljenja.

Ovom prilikom želimo i da iskažemo ogromno poštovanje za sve koji boluju od rijetkih bolesti, a na svima nama je da učinimo da iako su ''rijetki'' ne budu sami i da im olakšamo njihov svakodnevni život, jer oboljeli i njihove porodice zaslužuju posebnu pažnju cjelokupnog društva.

Svjetski dan rijetkih bolesti obilježava se svake godine zadnjeg dana u mjesecu februaru s ciljem podizanja svijesti javnosti o rijetkim bolestima i problemima sa kojima se lica oboljela od rijetkih bolesti susreću.

Ponovo pozivamo građane koji još nisu prijavljeni na zdravstveno osiguranje da iskoriste povoljniju epidemiološku situaciju kako bi u nadležnim poslovnicama Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske regulisali svoj status osiguranja.
Iako je epidemiološka situacija povoljnija, molimo građane da se proces prijave na zdravstveno osiguranje sprovodi u skladu sa poštovanjem epidemioloških mjera i bez stvaranja gužvi u poslovnicama. Poziv za prijavu na zdravstveno osiguranje posebno se odnosi na one građane koji su ranije po osnovu nezaposlenosti bili prijavljeni na zdravstveno osiguranje i koji još nisu regulisali svoj status osiguranja. Napominjemo da pojedine zemlje u okruženju ukidaju vanrednu situaciju i da će se po ukidanju vanredne situacije u Republici Srpskoj ukinuti i pravo korišćenja zdravstvene zaštite za neosigurane građane, odnosno oni će morati sami plaćati zdravstvene usluge.
Ovo je ujedno i prilika da pozovemo osiguranike koji do sada nisu preuzeli svoju elektronsku zdravstvenu karticu da to učine, jer po ukidanju vanredne situacije elekronska kartica biće uslov za korišćenje zdravstvene zaštite. Do sada je elektronsku karticu preuzelo oko 592.000 osiguranih lica, što je nešto više od 50 odsto osiguranih lica.

Detaljnije

Danas u Republici Srpskoj dostupne su inovativne terapije, takozvani pametni lijekovi u liječenju malignih oboljenja, jer je riječ o terapiji koja cilja baš one kancerogene promjene, pa samim tim postoji mnogo manje neželjenih efekata,  istakla je načelnica Klinike za onkologiju na UKC-u Republike Srpske Zdenka Gojković u povodu Svjetskog dana oboljelih od malignih bolesti.

Ove inovativne terapije, na prijedlog ljekara sa UKC RS, u potpunosti finansira FZO RS. Naime, Fond je u proteklih nekoliko godina uveo brojne inovativne terapije u liječenju oboljelih od malignih bolesti koje prema riječima stručnjaka doprinose efikasnijem liječenju i unapređuju kvalitet života oboljelih.

Jedan od osnovnih opredeljenja naše institucije jeste uvođenje efektnih mjera koja su konkretna podrška u borbi protiv malignih bolesti, poput finansiranja inovativnih lijekova za naše osiguranike koji boluju od metastatskog melanoma, karcinoma pluća, kao i drugih savremenih terapija i procedura liječenja.

Podsjećamo i da su osiguranici koji boluju od malignih bolesti u potpunosti oslobođeni plaćanja participacije i njihovu zdravstvenu zaštitu u cjelosti finansira Fond, kako za osnovnu bolest, tako i kod liječenja svih njenih komplikacija. 

Fond nastoji da u skladu sa preporukama struke i potrebama osiguranika, ali i finansijskim mogućnostima,  na Listu citostatika konstantno uvrštava nove lijekove, tako da se trenutno na ovoj listi nalazi više od 100 lijekova koje Fond u potpunosti finansira za oboljele od malignih bolesti. Pored citostatika, o trošku Fonda osiguranicima su dostupni i brojni drugi lijekovi koji se nalaze na listama FZO.

Svi ovi lijekovi iziskuju ogromna finansijska sredstva, dok liječenje samo  jednog pacijenta koji boluje od malignih bolesti na godišnjem nivou košta i do 150.000 KM.

Detaljnije

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske kao javna institucija obavezna je da obezbijedi potpunu transparentnost rada i u skladu sa tim nastojimo da pravovremeno i u kontinuitetu informišemo javnost o svim bitnijim aktivnostima i novinama u obaveznom zdravstvenom osiguranju. Isto tako, nastojimo da budemo maksimalno na raspolaganju i da u što kraćim rokovima odgovaramo kako na upite medija, tako i svih građana i organizacija koje nam se obraćaju sa različitim zahtjevima i upitima. Takođe, po završetku svake godine analiziramo naše odnose sa javnošću, transparentnost rada i zastupljenost Fonda u medijima. Tako se, prema našim evidencijama, FZO RS u 2021. godini u vodećim printanim i elektronskim medijima pojavljivao više od 560 puta. Posebno nas raduje podatak da je 98% objava o Fondu u medijima bilo u pozitivnom ili neutralnom kontekstu. Odjeljenje za odnose s javnošću Fonda u protekloj godini odgovorilo je na oko 200 zahtjeva za pristup informacijama koje su uputili mediji, a na više od 80% zatjeva odgovoreno je istog dana. Objavili smo više od 60 saopštenja za javnost tokom protekle godine, a predstavnici Fonda su imali oko 80 medijskih nastupa, bilo da su davali izjave ili su gostovali u televizijskim i radio emisijama sa namjerom da informišemo osiguranike o svim promjenama i novinama u zdravstvenom osiguranju. Pored navedenih kanala informisanja javnosti, važan ''izvor'' informisanja o radu i aktivnostima Fonda su i internet stranica FZO, kao i društvene mreže (Fejsbuk i Tviter).
Obezbjeđivanjem transparentnosti u radu Fonda zdravstvenog osiguranja nastojimo da gradimo što bolju percepciju o radu naše institucije u javnosti, kao i da jačamo povjerenje naše najvažnije ciljne javnosti – osiguranika. Najvažniji partner u tome su nam upravo mediji, zahvaljujući kojima smo i u protekloj godini pravovremeno informisali građane, prvenstveno o njihovim pravima iz zdravstvenog osiguranja. Pored toga, nastojali smo da uvažavamo i kritike medija i da reagujemo na svaki problem na koji nam je ukazano. Kako bismo iskazali zahvalnost medijima i novinarima sa kojima imamo dugogodišnju saradnju, danas smo organizovali druženje sa novinarima. Ovom prilikom pozvali smo predstavnike ''sedme sile'' da i dalje profesionalno obavljaju svoj posao i da nam i dalje ukazuju na sve eventualne manjkavosti u našem sistemu sa namjerom da unapređujemo zdravstveni sistem, što nam je svima u zajedničkom interesu.

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske od sutra, 15. januara finansira još deset novih lijekova koji se izdaju na recept. Osim toga, proširene su i indikacije za određene lijekove, poput „progesterona“ („utrogestan“)  i „didrogesterona“, a sve u cilju da i ženama koje su u postupku vantjelesne oplodnje ovi lijekovi budu dostupni na recept.

Takođe, izmjenom Liste lijekova koji se izdaju na recept i koja stupa na snagu sutra, poboljšana je dostupnost lijeka za oboljele od cistične fibroze (''dornaza alfa rastvor za raspršivanje“), jer će se ovaj lijek isporučivati u apoteke u mjestu prebivališta, za razliku od sada kada je on bio dostupan samo u Univerzitetsko-kliničkom centru Republike Srpske. Na ovaj način, osiguranici, najčešće djeca, više neće morati da odlaze u UKC RS samo da bi primili ovaj lijek, nego će im biti dostupan u apoteci,  u mjestu gdje žive.

Podsjećamo da će se od 15. januara na Listi lijekova koji se izdaju na recept nalaziti više novih lijekova, poput lijekova za osteoporozu, ulcerozni kolitis, epilepsiju, arterijsku hipertenziju, dijetetski preparat za bebe i drugi.

To znači da će pacijenti izdvajati značajno manje novca za ove lijekove, odnosno za lijekove sa Liste A plaćaće samo participaciju ukoliko nisu oslobođeni plaćanja ove obaveze, dok će za lijekove sa Liste B, umjesto da plaćaju punu cijenu, učestvovati u troškovima u iznosu od 50% cijene lijeka. Pored toga što će pacijenti izdvajati manje novca, uvođenjem savremenih terapija ne samo da se obezbjeđuje efikasnije liječenje oboljelih, već se i racionalizuju ukupni troškovi liječenja, budući da nove terapije doprinose smanjenju hospitalizacija, pregleda, bolovanja i sl.

Tako će se na Listu A od sutra naći četiri nova lijeka, poput lijeka ''mesalazin rektalna suspenzija'' koji se propisuje osiguranicima koji su u akutnoj fazi ulzeroznog kolitisa. Ovaj lijek utiče na smanjenje akutnih napada, a samim tim i ljekarskih pregleda i hospitalizacija, te smanjuje potrebu za primjenom biološke terapije. Jedna od značajnih novina odnosi se dijetetski preparat, odnosno hrana za posebne medicinske namjene (''Неоцате'') i koja je potrebna beba do navršenih 12 mjeseci ćivota i koji su alergični na proteine kravljeg mlijeka i imaju višestruku intoleranciju na proteine hrane. Upravo zbog čestih zahtjeva za refundaciju, a radi unapređenja dostupnosti, na prijedlog pedijatra ovu hranu biće moguće ubuduće dobiti na recept, bez plaćanja, što jasno ukazuje da Fond prati potrebe osiguranika i nastoji da obaveznim zdravstvenim osiguranjem obuhvati što više lijekova, kako bi osiguranici što manje novca izdvajali za ove namjene.  Pored za odojčad, ovaj dijetetski preparat na recept će biti dostupan i za oboljele od Netertonovog sindroma. Takođe, kod enteralne hrane (Nutrini, Nutrini drink, Infantrini) koju koriste oboljeli od pojedinih rijetkih oboljenja, proširena je indikacija, te će se ovi preparati od polovine januara moći propisivati i oboljelima od mukopolisaharidoze tip 2 (Hanterov sindrom).

Kada je u pitanju Lista B, uvršteno je šest novih lijekova, a između ostalih, uvršten je lijek ''mesalazin gastrorezistentne granule'' za liječenje akutnih epizoda i održavanje remisije ulceroznog kolitisa. Na ovu listu uvršteni su i lijekovi koji se koriste u liječenju arterijske hipertenzije, i to ''enalapril, lerkanidipin'', ''amlodipin, valsartan'' i ''amlodipin, hidrohlorotiazid, valsartan''. U pitanju su lijekovi koji predstavljaju savremenu i efikasnu terapiju jer su komforniji za pacijente budući da jedna tableta u sebi sadrži dva, odnosno tri lijeka. Upravo iz tog razloga i Fond će imati manje troškove za farmaceutske usluge izdavanja lijeka. Pored toga, ovi lijekovi doprinose i smanjenju neželjenih efekata.

Uvođenjem novih lijekova, Fond je nastavio dugogodišnju praksu da početkom svake godine proširuje lista, a sa ciljem da osiguranicima na raspolaganju bude više lijekova u okviru obaveznog zdravstvenog osiguranja. U skladu sa tim, za narednu godinu FZO je planirao oko milion KM više za lijekove na recept, odnosno ukupno je planirano 61,5 miliona KM.

Na ovaj način nastavljamo kontinuitet unapređenja dostupnosti lijekova, a samim tim i zdravstvene zaštite građana.