Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, uprkos pandemiji virusa korona, i u 2021. godini uspio je da obezbijedi finansijsku stabilnost zdravstvenog sistema, nadograđuje paket prava obaveznog zdravstvenog osiguranja i pojednostavljuje procedure. Samo u prošloj godini uvedeno je 25 novih zdravstvenih usluga,  u bolnicama i apotekama uvedeno je 17 novih lijekova, a već skoro dvije godine finansiraju se zdravstvene usluge za sve građane (osigurane i neosigurane), po čemu je Republika Srpska jedinstvena u regionu, pa i šire.

U vezi sa tim, Fond je pripremio kratku informaciju o svim najvažnijim aktivnostima u prošloj godini, koja je dostupna i na našoj internet stranici, upravo u cilju da se cjelokupnoj javnosti približi zdravstveno osiguranje, ali i da se građani informišu o svojim pravima.

Tako je Fond pored kohlearnih implantata u 2021. godini počeo da finansira i procesor zvuka za korisnike kohlearnog implant sistema, odnosno zamjenu postojećih procesora. Ovo novo pravo Fond u potpunosti finansira za djecu do 15 godina, roditelji djece od 15 do 18 godina participiraju u troškovima zamjene ovih procesora u iznosu od 5 odsto, a lica starija od 18 godina u troškovima učestvuju sa 10 odsto.

U 2021. godini počela je masovnija podjela elektronskih zdravstvenih kartica osiguranih lica, budući da je Integrisani zdravstveni informacioni sistem (IZIS) implementiran u svim javnim zdravstvenim ustanovama. Do sada je uručeno oko 550.000 elektronskih kartica. Napominjeno da IZIS nisu samo elektronske kartice, već međusobno uvezivanje zdravstvenih ustanova - integrisanje podataka u jedan sistem što podrazumijeva i razmjenu medicinskih podataka, što je i jedan od najvažnijih segmenata ovog projekta.

Osim toga, u prošloj godini pojednostavljenje su procedure za oboljele od dijabetesa, kao i za žene koje su u postupku vantjelesne oplodnje, što samo pokazuje da Fond kontinuirano analizira potrebe osiguranika, a sve u cilju efikasnije zdravstvene zaštite.

Još jedna aktivnost koja je sprovedena u prošloj godini odnosi se na činjenicu da je Fond uspio da izmiri sva dugovanja, odnosno akumulirani dug iz prethodnih godina prema privredi za refundaciju plata za vrijeme bolovanja radnika. Tako je Fond racionalnom politikom poslovanja, uz opredjeljenje da se podrži i olakša rad realnog sektora koji redovno uplaćuje doprinose za zdravstveno osiguranje, uspio da izmiri sva ranija dugovanja koja su iznosila oko 16 miliona KM.

Osim toga, Fond je u prošloj godini poseban akcenat stavio na promovisanje prava iz zdravstvenog osiguranja i zaštitnika prava osiguranih lica, svjesni da se samo poznavanjem prava i procedura može povećati svijest o važnosti zdravstvenog osiguranja. Osim toga, pripremljena su i kratka dokumenta o tome koje su sve zdravstvene usluge ugovorene sa privatnim bolnicama, ali i sa privatnim zdravstvenim ustanovama iz oblasti konsultativno-specijalističke zdravstvene zaštite (KSZ), a sve u cilju da osiguranici na jednom mjestu imaju egzaktne podatke koje su usluge dostupne na uputnicu porodičnog doktora u privatnim ustanovama, što su ranije osiguranici često pitali.

Dakle, sve ove aktivnosti su urađene samo sa jednim ciljem da građane upoznamo sa tim šta im zdravstveno osiguranje nudi, jer se na taj način sprječavaju i eventualne zloupotrebe prava iz ove oblasti.

Posebno ohrabruje da je Fond i u 2022. godinu ušao sa novim pravima - finansiranjem novih lijekova na recept kao i poboljšanjem dostupnosti određenih lijekova, što samo potrđuje da je fokus rada Fonda nadogradnja prava iz zdravstveno osiguranja, uz maksimalnu kontrolu i upravljanje svim troškovima.

Osiguranicima Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske od 15. januara naredne godine na recept će biti dostupno više novih lijekova koji su uvršteni na Listu lijekova koji se izdaju na recept FZO RS, poput lijekova za osteoporozu, ulcerozni kolitis, epilepsiju, arterijsku hipertenziju, dijetetski preparat za bebe i drugi.

To znači da će pacijenti izdvajati značajno manje novca za ove lijekove, odnosno za lijekove sa Liste A plaćaće samo participaciju ukoliko nisu oslobođeni plaćanja ove obaveze, dok će za lijekove sa Liste B, umjesto da plaćaju punu cijenu, učestvovati u troškovima u iznosu od 50% cijene lijeka. Pored toga što će pacijenti izdvajati manje novca, uvođenjem savremenih terapija ne samo da se obezbjeđuje efikasnije liječenje oboljelih, već se i racionalizuju ukupni troškovi liječenja, budući da nove terapije doprinose smanjenju hospitalizacija, pregleda, bolovanja i sl.

Uvođenjem novih lijekova, Fond je nastavio dugogodišnju praksu da se krajem svake godine proširuje lista, a sa ciljem da u narednoj godini osiguranicima na raspolaganju bude više lijekova u okviru obaveznog zdravstvenog osiguranja. U skladu sa tim, za narednu godinu FZO je planirao oko milion KM više za lijekove na recept, odnosno ukupno je planirano 61,5 miliona KM. Na ovaj način nastavljamo kontinuitet unapređenja dostupnosti lijekova, a samim tim i zdravstvene zaštite građana.

Inače, na prijedlog Komisije za lijekove, Upravni odbor Fonda usvojio je odluku da se na Listu A lijekova koji se izdaju na recept uvrste četiri nova lijeka, dok je na Listu B uvršteno šest novih lijekova. Tako će osiguranicima koji imaju akutnu fazu ulceroznog kolitisa na recept biti dostupan lijek ''mesalazin rektalna suspenzija'', koji je uvršten na Listu A. Lijek utiče na smanjenje akutnih napada, a samim tim i ljekarskih pregleda i hospitalizacija, te smanjuje potrebu za primjenom biološke terapije. Ovaj lijek je od ranije bio dostupan na Listi A, ali samo u obliku čepića i tableta. Na ovu listu uvršten je i lijek ''teriparatid, rastvor za injekciju'', koji se koristi u liječenju teških formi osteoporoze. Pravovremenim tretmanom utiče se na smanjenje broja hospitalizacija oboljelih, bolovanja zbog invalidnosti, ljekarskih pregleda i dr., čime se doprinosi smanjenju ukupnih troškova liječenja. Osiguranicima će u narednoj godini na Listi A biti dostupan i lijek ''levetiracetam, oralni rastvor'', koji se koristi u liječenju epilepsije. Ovaj lijek već postoji na Listi ali u obliku tablete i koriste ga odrasli pacijenti. Uvođenjem oralnog rastvora omogućena je primjena ove terapije i za djecu. Na Listu A uvršten je i dijetetski preparat, odnosno hrana za posebne medicinske namjene (''Неоцате''). Ovo je značajna olakšica za roditelje beba do navršenih 12 mjeseci života koje imaju alergiju na proteine kravljeg mlijeka i višestruku intoleranciju na proteine hrane, koji su ovu hranu morali sami da kupuju. Upravo zbog čestih zahtjeva za refundaciju, a radi unapređenja dostupnosti, na prijedlog pedijatra ovu hranu biće moguće ubuduće dobiti na recept, bez plaćanja. Pored za odojčad, ovaj dijetetski preparat na recept će biti dostupan i za oboljele od Netertonovog sindroma. Takođe, kod enteralne hrane (Nutrini, Nutrini drink, Infantrini) koju koriste oboljeli od pojedinih rijetkih oboljenja, proširena je indikacija, te će se ovi preparati od polovine januara moći propisivati i oboljelima od mukopolisaharidoze tip 2 (Hanterov sindrom).

 

Detaljnije

Fond zdravstvenog osiguranja RS proteklih mjeseci intenzivno radi na izmjenama Pravilnika o ostvarivanju prava na naknadu plate za vrijeme privremene nesposobnosti za rad u cilju unapređenje ove oblasti.  U ovaj proces uključeni su i predstavnici poslodavaca, kao i sindikalnih organizacija, jer nam je u cilju da se oblast bolovanja dodatno unaprijedi kako bi sve eventualne zloupotrebe bolovanja bile svedene na mininum.

U vezi sam tim, Fond je i održao sastanak sa predstavnicima poslodavaca i predstavnicima Konfederacije sindikata, a planirano je i da u narednim danima budu održani sastanci i sa svim ostalim sindikalnim organizacija kako bi sve relevantne grupacije bile uključene u izmjene pravilnika.

Cilj Fonda je unaprijediti kako kontrolu bolovanja, a tako i preciznije definisati medicinske indikacije i dane trajanja bolovanja kako bi i zdravstvenim radnicima koji u praksi tumače propise bilo mnogo jednostavnije bez mogućnosti različitih tumačenja.

Ovo je na neki način kontinuirana aktivnost Fonda, budući da je Fond već nekoliko puta dorađivao ovaj pravilnik kako bi proširio prava radnika na bolovanju, ali i da bi  precizirao određene nejasnoće, analizirajući stanje u praksi. Podsjećamo i da poslodavci već više od deset godina imaju mogućnost da se obrate Fondu ukoliko imaju bilo kakvu sumnju u opravdanost bolovanja svojih radnika, pa je samo u ovoj godini 98 poslodavaca iskoristilo ovu mogućnost.

Inače, za devet mjeseci ove godine, prema podacima iz domova zdravlja i komisija za ocjenu bolovanja, bilo je u prosjeku mjesečno 20.100 slučajeva bolovanja, te je  primjetan  rast slučajeva bolovanja u odnosu na prošlu godinu.  Najčešći uzroci bolovanja su bolesti (mišićno koštanog sistema, tumori,  problemi u trudnoći, bolesti sistema krvotoka), povrede, izolacija, njega oboljelog člana porodice, zatim profesionalne bolesti ili povrede na radu. Evidentno je da se u ovoj i prethodnoj godini sa pojavom korona virusa izolacija nalazi kao jedan od najčešćih uzroka bolovanja, dok je ranije broj slučajeva bolovanja zbog izolacije bio neznatan.

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske za lijek „progesteron“ (utrogestan) i „didrogesteron“ koji se nalaze na Listi A lijekova koji se izdaju na recept precizirao je medicinsku indikaciju kako bi i svim ženama koje se nalaze u postupku vantjelesne oplodnje bilo omogućeno propisivanje ovog lijeka na recept, ukoliko im je potreban.

Ovu izmjenu danas je usvojio i Upravni odbor Fonda zdravstvenog osiguranja RS, a ona je donesena na prijedlog udruženja porodica koje se bore sa sterilitetom i počeće da se primjenjuje 15. januara naredne godine.

Iako su se i ranije ovi lijekovi na recept u određenim slučajevima mogli propisivati i ženama koje su u postupku vantjelesne oplodnje, i to pod indikacijom „prevencija ponavljanih pobačaja“, u cilju preciznosti i da spriječimo sve eventualne nedoumice u praksi, Fond je konkretnije precizirao indikacije za ovaj lijek. Tako da pored ranijih indikacija -prijetećeg pobačaja, opasnosti od prijevremenog porođaja, prevencije ponavljanih pobačaja, navedena je i indikacija da se lijek može propisati „u postupku vantjelesne oplodnje“. Fond na ovaj način želi da maksimalno pojednostavi procedure propisivanja lijekova na recept i da spriječi sva eventualna nerazumijevanja u praksi, a budući da su izmjene usvojene na prijedlog udruženja pacijenata, to je još jedna potvrda da Fond uvažava potrebe osiguranika i svakodnevno analizira primjenu propisa u praksi.  Napominjemo da ove lijekove na recept propisuju ginekolozi koji imaju ugovor sa Fondom, odnosno koji imaju šifru za propisivanje lijekova na recept.  Podsjećamo da je Fond još 2018. godine počeo da finansira lijek „utrogestan“ i time značajno finansijski rasteretio trudnice, jer se ovaj lijek veoma često propisuje.

Pored ove novine, UO FZO RS je danas takođe usvojio još jednu izmjenu koja ima za cilj poboljšati dostupnost lijeka „dornaza alfa rastvor za raspršivanje“ kojeg koriste oboljeli od cistične fibroze. Naime, ovaj lijek Fond nabavlja putem javnih nabavki i za oboljele od cistične fibrize dostupan je u Univerzitetsko - kliničkom centru Republike Srpske. 

Budući da ovaj lijek uglavnom koriste djeca, pa da roditelji sa djecom samo zbog lijeka ne bi putovali do UKC RS, Fond je omogućio da se ovaj lijek za oboljele od ove bolesti ubuduće podiže u apoteci u mjestu prebivališta oboljelih. Ova izmjena koju je inicirao Savez za rijetke bolesti Republike Srpske će, takođe, početi da se primjenjuje od 15. januara 2022. godine.

Dakle, navedene izmjene su nastale kao produkt saradnje Fonda i predstavnika udruženja pacijenata, jer Fond kontinuirano analizira sve prijedloge i sugestije osiguranika, jer smatramo da se samo kulturom dijaloga između institucija i predstavnika udruženja mogu prevazići svi izazovi, a zdravstveni sistem na taj način činiti još boljim.

Fond je proteklih mjeseci intenzivnije otvorio svoja vrata, te je održano niz sastanaka sa predstavnicima udruženja pacijenata, zdravstvenih radnika, poslodavaca, jer nam je cilj da razgovorom i slušanjem  „druge strane“ minimalizujemo i pronađemo rješenja za sve pojave koje bi mogle prouzrokovati nezadovoljstvo, a to je ujedno i put za unapređenje i poboljšanje kvaliteta zdravstvene zaštite.