Oboljeli od dijabetesa u Republici Srpskoj spadaju u kategoriju osiguranih lica za koja obavezno zdravstveno osiguranje finansira širok spektar prava, a u proteklih nekoliko godina uvedeni su i insulini najnovije generacije koje ne finansiraju ni razvijenije zemlje regiona.

Fond zdravstvenog osiguranja RS spreman je da u skladu sa finansijskim mogućnostima zdravstvenu zaštitu kreira i unapređuje u skladu sa potrebama osiguranika i zdravstvene struke, što smo i dokazali uvođenjem mnogih novih prava u proteklim godinama. U povodu Svjetskog dana borbe protiv dijabetesa, napominjemo da je ova kategorija osiguranih lca u potpunosti oslobođena plaćanja participacija za osnovnu bolest i svih njenih komplikacija. To znači da Fond za oboljele od dijabetesa u potpunosti finansira insuline, trakice, lancete, špriceve, igle, aparate za brzo određivanje glukoze u krvi, potrošne materijala za insulinske pumpe, kao i insulinske pumpe (25 na godišnjem nivou)i druga prava iz zdravstvenog osiguranja. Godišnji trošak Fonda samo za lijekove i potrošni materijal iznosi oko 31 miliona KM, ne računajući liječenja, medicinska sredstva i drugo.

Nedavno je Fond uveo još jednu olakšicu za oboljele od dijabetesa - umjesto mjesečnog propisivanja potrošnog materijala koji se izdaju na recept, omogućeno je tromjesečno propisivanje. Dakle, Fond u kontinuitetu i u skladu sa raspoloživim sredstvima nastoji da proširuje paket prava osiguranih lica, a kada su u pitanju oboljeli od dijabetesa, u proteklih nekoliko godina za ovu kategoriju osiguranika se konstantno uvode nove terapije, odnosno, novi insulini i slično, i to u skladu sa svjetskim terapijskim smjernicama.

Svjesni smo da potrebe osiguranika rastu iz dana u dan, kao i savremena medicina, ali Fond sa ograničenim finansijskim mogućnostima nastoji da sredstva iz obaveznog zdravstvenog osiguranja ravnomjerno rasporedi i da u skladu sa načelima zdravstvenog osiguranja – solidarnosti, jednakosti i uzajamnosti, sve kategorije osiguranih lica uzme u obzir i nikoga ne zapostavi. Ovo je prilika da podsjetimo javnost da je Fond među prvima u BiX pokrenuo inicijativu za uvođenje dodatnih izvora finansiranja od akciza na duvan i alkohol, kako bi zdravstvo dobilo više sredstava koja bi bila usmjerena na povećanja prava. Pozivamo i udruženja oboljelih od dijabetesa da nas podrže u nastojanju da zdravstvenom sistemu obezbijedimo dodatne izvore, a neke zemlje su uvele i porez na slatka pića za koja smatraju da su uzročnici dijabetesa, a sve u cilju povećanja sredstava za prevenciju, ali i liječenje oboljelih od ove kategorije osiguranih lica. Dodatni izvori nisu samo cilj Fonda, nego svih korisnika zdravstvenih uslugu, ali i cjelokupnog zdravstvenog sistema, jer sa više novca stvara se i veći prostor za povećanje prava. Međutim, čini se da cjelokupna javnost nije ni svjesna značaja dodatnih izvora za zdravstvo, pa većinom letargično posmatraju borbu Fonda koja je usmjerena ka obezbjeđenju dodatnih izvora finansiranja.

Detaljnije

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, pored kohlearnih implantata, počeće da finansira i procesor zvuka za korisnike kohlearnog implant sistema, odnosno zamjenu postojećih procesora, koji iziskuje velike troškove, a do sada je ova zamjena padala na teret osiguranika.

Zahvaljujući ovoj odluci koja je usvojena danas, Fond će za djecu do 15 godina  u potpunosti finansirati zamjenu postojećih procesora koja koštaju više od 17.000 KM, dok će roditelji djece od 15 do 18 godina partcipirati u troškovima zamjene ovih procesora u iznosu od 5 odsto.

Ovo je još jedan primjer uvažavanja potreba osiguranika, budući da je Fond prihvatio inicijativu Udruženja roditelja djece sa kohlearnim implantom „Čujem – govorim“ i u Pravilnik o pravu na medicinska sredstva uvrstio i procesor zvuka za korisnike kohlearnog implant sistema za sve starosne skupine.

Zamjena postojećih procesora je od izuzetnog značaja za osiguranike koji imaju ugrađene kohlearne implantate zahvaljajući kojim im je poboljšan sluh, jer u slučaju kvara bilo kog dijela aparata, korisnici u potpunosti gube sluh.

Tako da će od početka narednog mjeseca, kada  izmjena pravilnika stupi na snagu, na prijedlog konzilijuma specijalista otorinolaringologa ustanove tercijarnog nivoa i rješenjem Fonda,  osiguranici koji već imaju ugrađene kohlearne implantate u slučaju potrebe moći da ostvare i pravo zamjene postojećih procesora na period od sedam godina. Usluga zamjene postojećih procesora će se,  takođe,  pružati u Univerzitetsko-kliničkom centru RS.

Podsjećamo da je Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske u martu prošle godine počeo da finansirа kohlearnе implantate za djecu sa oštećenim sluhom, tako da je sa finansiranjem i zamjenom postojećih procesora, učinjen  još jedan pomak u poboljšanju uslova liječenja osiguranika koji imaju zdravstvene probleme sluha. Napominjemo i da trošak ugradnje kohlearnog implanta za jednog osiguranika iznosi oko 32.000 KM, a ova usluga se pruža u UKC RS. 

 

Detaljnije

U apotekama koje imaju ugovor sa Fondom zdravstvenog osiguranja Republike Srpske (za sada u većim apotekama lanca) već od danas bi trebao biti dostupan lijek ''diazepam, mikroklizme'' od 5 i 10 mg, novog proizvođača, a zahvaljujući spremnosti Fonda da prihvati novu cijenu, osiguranici ovaj lijek i dalje neće morati doplaćivati.

Nakon saznanja da se ovaj lijek, kojeg koriste uglavnom oboljeli od epilepsije, ne može pronaći u apotekama, FZO RS je pokrenuo inicijativu i postigao dogovor sa jedinim dobavljačem koji je uspio ovaj izuzetno značajan lijek da obezbijedi za naše tržište. Fond je o tome prethodnih dana obavijestio i apoteke, te očekujemo da je isporuka lijeka već počela, za sada u većim apotekama lanca dok se ne realizuje uvoz veće količine lijeka koji očekujemo.

Иначе, у једном периоду овај лијек није био доступан у апотекама, будући да се ради о лијеку који је нерегистрован, те је самим тим отежан његов увоз. Пацијенти који су сами куповали лијек у другим земљама, док није био доступан у нашим апотекама, могу предати Фонду захтјев за рефундацију трошкова.

Овај лијек се поред на Листи А1 лијекова који се издају на рецепт, налази и на болничкој листи и листи домова здравља. Фонд набавља диазепам путем јавних набавки за болнице и за домове здравља и овим здравственим установама лијек је уредно испоручиван, у складу са потписаним уговором између Фонда и добављача.

Подсјећамо да се сви лијекови који нису регистровани на тржишту БиХ, набављају путем интервентног увоза. Tакође, према нашим информација, лијекови који спадају у групу психогених супстанци, као што је и овај лијек,  да би се увезли морају имати дозволу Агенције за лијекове и медицинска средства БиХ и имају посебан режим увоза.

Фонд већ годинама указује на лошу заинтересованост произвођача и добављача појединих лијекова за тржиште БиХ, као и на компликоване процедуре набавки лијекова које су предвиђене Законом о лијековима БиХ, а због чега често испаштају пацијенти.  Није ријетка појава да се ниједан добављач не јави на тендер Фонда, па морамо више пута понављати поступке набавки како би обезбиједили лијек за осигуранике, што може довести до спорадичних несташица појединих лијекова. Нарочито лијекови који нису регистрован на тржишту имају компликованију процедуру набавке, те је и ово прилика да укажемо на неопходност боље снабдјевености тржишта лијековима како у цијелости здравствени систем не би испаштао.

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske finansiraće osam novih lijekova koji će pacijentima biti dostupni u bolnicama, poput lijekova za liječenje HIV-a, reumatoidnog artritisa, bolesti oka, dijabetesa, kao i lijek za spriječavanje prijevremenog poroda i drugi. Pet novih lijekova uvršteno je na Osnovnu bolničku listu, a tri lijeka u Poseban program FZO RS.

Budući da se ovi lijekovi nabavljaju putem javnih nabavki, u bolnicama će biti dostupni nakon sprovedenog tenderskog postupka.

Inače, lijekovi koji su uvršteni na Poseban program FZO RS su nove, savremene terapije, tako da Fond  nastavlja sa praksom da u zdravstveni sistem uvodi lijekove  prateći svjetske smjernice i obezbjeđujući terapije koje doprinose efikasnijem liječenju.

Primjera radi, sa  lijekom „brolucizumab“ koji se primjenjuje kod osiguranika koji imaju zdravstvene probleme oka očekuje se i rasterećenje zdravstvenog sistema usljed manjeg broja injekcija i specijalističkih pregleda.

Osim toga,  za oboljele od reumatodinog artritisa Fond počinje da finansira novi biološki lijek, a podsjećamo da je Fond još 2014. godine među prvima počeo da finansira biološke terapije za nemaligne bolesti i time postao prvi Fond u regionu koji je prepoznao značaj finansiranja ove terapije za nemaligne bolesti. I sa ovim novim lijekom nastavljamo u tom pravcu usklađivanja potreba osiguranika i naših finansijskih mogućnosti, a sve u cilju da zdravstvena zaštita bude što kvalitetnija.

Dakle, tri nova savremena lijeka biće dostupna u Univerzitetsko kliničkom centru, a ljekari specijalisti odgovarajuće grane medicine će preporučivati ovaj lijek onim pacijentima  kod kojih na osnovu zdravstvenog stanja procijene da su im neohodni u daljem toku liječenja. Izuzetak je pomenuti biološki lijek, jer je praksa da prijedlog UKC RS o uvođenju biološke terapije za nemaligne bolesti razmatra i stručna komisija Fonda.

Pored novih lijekova, Upravni odbor Fonda je na prijedlog stručne komsije za lijekove koji se nalaze na Posebnom programu Fonda, a uglavnom je riječ o savremenim terapijama, precizirao  indikacije za postojeće lijekove koji su na listi, a sve u cilju efikasnije primjene ovih terapija.

Takođe, na prijedlog stručne komisije Fonda, Upravni odbor naše institucije prihvatio je izmjene Odluke o usvajanju Osnovne bolničke liste lijekova kojim se uvodi pet novih lijekova. Tako će se na ovoj listi naći lijek koji se koristi za pacijente sa nezadovoljavajućom kontrolom dijabetesa, a ova terapija se uvodi na osnovu mišljenja ljekara odgovarajuće grane medicine, kao i lijek koji se primjenjuje kada primjena drugih oblika vitamina D nije moguća ili kada sе ne postiže terapijski uspjeh. Osim njih, na ovoj listi uvrštava se novi antibakterijski lijek, te lijek koji se primjenjuje u ginekologiji, a koristi se za odgodu prijetećeg prijevremenog poroda kod trudnica uz određenu indikaciju.

Detaljnije

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske pozivа sve građane koji još nisu prijavljeni na zdravstveno osiguranje da posjete nadležne poslovnice Fonda kako bi regulisali svoj status. Iako se i dalje finansiraju zdravstvene usluge za osigurane i neosigurane građane u javnim zdravstvenim ustanovama, po ukidanju vanredne situacije izazvane pandemijom virusa korona, Fond će prestati da finansira zdravstvenu zaštitu za neosigurane građane.

Osim toga, izmjenama Zakona o zdravstvenom osiguranju Republike Srpske koji je stupio na snagu prošle godine, dat je širok spektar mogućnosti prijave na osiguranje, a sve u cilju da svi građani budu obuhvaćeni obaveznim zdravstvenim osiguranjem. Tako da zaposlene na osiguranje prijavljuje poslodavac, penzionere koji su penziju ostvarili u RS Fond PIO RS, inostrane penzionere zemlja u kojoj su оstvаrili penziju ili inostrani penzioneri lično, lica bez prihoda na osiguranje prijavljuje Fond, kao i djecu do 15 godina, starije od 65 godina, redovne studente,  kao i mnoge  druge osjetljive kategorije društva.  Tako je izmjenom ovog zakona propisano da su obavezno osigurana lica državljani Republike Srpske koja u cijelosti ili djelimično ostvaruju penziju ili invalidninu od inostranog isplatioca, ako međunarodnim sporazumom nije drugačije određeno. Budući da je  izmjenom zakona propisan  poseban osnov osiguranja za ovu kategoriju građana - inostrani penzioner, važno je da se svi  građani koji spadaju u ovu kategoriju prijave na propisan osnov osiguranja.

Ovo je prilika i da pozovemo sve državljane Republike Srpske koji u cijelosti ili djelimično ostvaruju penziju ili invalidninu iz inostranstva (od inostranog isplatioca), da se jave u nadležnu poslovnicu radi regulisanja svog statusa.

Fond je, takođe, organizovano, za sve one građane za koje  imao podatke da na ovaj način ostvaruju penziju poslao poziv da se jave u nadležnu poslovnicu Fonda radi promjene osnova osiguranja.  Napominjemo, da lica koja u cijelosti ili djelimično ostvaruju penziju ili invalidninu od inostranog isplatioca više neće zdravstvenu zaštitu ostvarivati kao penzioneri Fonda PIO RS, već po osnovu ostvarene penzije u inostranstvu.

Inače, kako se očekivalo, primjena novog zakona omogućila je i precizniju sliku o strukturi osiguranih lica, jer su ranije mnogi po osnovu nezaposlenosti bili prijavljeni na osiguranje, a da aktivno nisu ni tražili posao. Tako je izmjenjeni zakon jasno definisao da lica koja nemaju nijedan drugi osnov za prijavu na osiguranje, a spadaju u posebne, osjetljive kategorije društva, njih na zdravstveno osiguranje prijavljuje Fond.

Naime, navedenim izmjenama Zakona po prvi put je omogućeno da osnov za prijavu na osiguranje bude starosna dob, specifična bolest ili stanje, lica bez prihoda i dr., ukoliko ne postoji nijedan drugi osnov za prijavu na osiguranje.

Prema tome, ovo zakonsko rješenje ima humaniji pristup prema osjetljivijim kategorijama društva, kao što su trudnice, porodilje, stariji od 65 godina, djeca, oboljeli od malignih, rijetkih i drugih teških bolesti, jer se daje mogućnost da po osnovu godina, posebnog društvenog statusa, te bolesti, budu prijavljeni na osiguranje, što ranije bilo moguće.