Zahvaljujući Fondu solidarnosti za dijagnostiku i liječenje oboljenja, stanja i povreda djece u inostranstvu, od osnivanja ove ustanove, 18 mališana oboljelih od malignih bolesti iz Republike Srpske je liječeno u eminentnim svjetskim klinikama. Većina ovih mališana je u bolnicama u inostranstvu provela duži vremenski period nakon čega su u više navrata odlazili i odlaze na kontrolne preglede.

Djeca iz Srpske su upućivana u inostranstvo na liječenje uglavnom zbog različitih vrsta leukemijа, neuroblastoma i drugih malignih bolesti, jer njihovo liječenje nije bilo moguće u našim zdravstvenim ustanovama.Riječ je o izuzetno skupim liječenjima koja u prosjeku koštaju oko 200.000 evra, a među najskupljima je bilo liječenje u Njemačkoj za koje je izdvojeno 370.000 evra.Fond solidarnosti pored troškova liječenja, finansira i smještaj za roditelje koji se nalaze u pratnji djeteta. Takođe, zbog situacije izazvane pandemijom virusa korona, Fond je snosio i druge troškove za vrijeme boravka djece u inostranstvu,usljed nemogućnosti da se vrate kući, poput neophodnih terapija, putnih troškova i dr.

Inače, 15. februar se u svijetu obilježava kao Međunarodni dan djece oboljele od malignih bolesti. Tim povodom, direktorica Fonda solidarnosti Jasminka Vučković čestitala je Udruženju roditelja oboljele djece ''Iskra'' na istrajnosti i istinskoj borbi za unapređenje zdravstvene zaštitedjeceoboljeleod malignih bolesti. Vučkovićeva se zahvalila svim roditeljima oboljeledjece na saradnji i podršci koju pružaju radu Fonda solidarnosti, ističući da je ta podrška obostrana.''Sa porodicama oboljelih mališana trudimo se da gradimo prijateljski odnos i da nas ne posmatraju samo kao finansijsku ustanovu, već kao ustanovu koja istinski želi da im pomogne i kojoj uvijek mogu da se obrate. Sudeći po odnosima koje imamo sa roditeljima, a i sa samim mališanima, naročito onim koji se u kontinuitetu liječe, mislim da smo u tome i uspjeli. Ma koliko da su pojedine situacije složene, tu smo da zajedno pronađemo rješenje i omogućimo liječenje u inostranstvu za svako dijete kojem je ono neophodno'', istakla je direktorica Fonda.

Podsjećamo da je Fond solidarnosti osnovan krajem 2017. godine upravo sa namjerom da se omogući liječenje djece do 18 godina u inostranstvu, onda kada ono nije moguće u Srpskoj. Sada, nakon tri godine rada, možemo konstatovati da je osnivanjem ovog fonda Republika Srpska sistemski riješila problem finansiranja liječenjadjece u inostranstvu, te da smo humanitarne akcije za liječenjedjece sveli na tek sporadične pojave, što nije slučaj u zemljama našeg okruženja. Međutim, značaj Fonda solidarnosti nije samo u tome što su, zahvaljujući solidarnosti cjelokupnog društva,obezbjeđena sredstva za izuzetno skupa liječenja, već su naši mališani dobili i priliku da se liječe u najpoznatijim klinikama i da ih liječe najbolji svjetski stručnjaci.Od početka rada Fonda solidarnosti u inostranstvo je na dijagnostiku i liječenje upućeno 243 djece, za šta je izdvojeno više od 7 miliona KM.

Fond zdrаvstvenog osiguranja Republike Srpske uputio je dopis zdravstvenim ustanovama kako bi ih informisali o aktivnostima u vezi sa implementacijom Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema, obavezama zdravstvenih ustanova i dr., sa namjerom da se obezbijedi dalja podrška i angažovanje zdravstvenih ustanova u aktivnostima  implementacije IZIS-a, a u cilju uspješne realizacije ovog veoma značajnog projekta.
Dopis je dostupan i na sajtu FZO RS na linku ''propisi'' – ''Integrisani zdravstveni informacioni sistem''. U pomenutom meniju dostupna je i sva dokumentacija u vezi sa ovim projektom.
Podsjećamo, Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske je u procesu implementacije  Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema Republike Srpske. Riječ je o jednom od najsloženijih i najkompleksnijih projekata u oblasti informacionih tehnologija koji se sprovodi u Republici Srpskoj u proteklih nekoliko godina. Projekat bi trebao značajno da unaprijedi zdravstveni sistem, učini ga kvalitetnijim i efikasnijim i da donese značajne finansijske uštede za zdravstveni sistem Republike Srpske. Ovim projektom će se izvršiti povezivanje zdravstvenih ustanova različitih nivoa u jedan jedinstven sistem, koji će pri tome omogućiti razmjenu medicinskih podataka pacijenata uz formiranje jedinstvenog elektronskog zdravstvenog kartona za svakog stanovnika Republike Srpske. Izuzev navedenog, projekat predviđa uvođenje nekih novih komponenti kao što su elektronske uputnice, elektronski recepti te elektronske kartice osiguranih lica i zdravstvenih radnika.  Projektom je obezbijeđeno da prva kartica za sve osiguranike Fonda bude besplatna. Za zdravstvene ustanove obezbijeđene su adekvatne aplikacije,  kao i  3000 računara koje će zdravstvene ustanove, takođe, dobiti. Kako će dalje održavanje sistema i novih aplikacija IZIS-a biti u nadležnosti Fonda, ove  ustanove više neće morati plaćati održavanje informacionog sistema, kao do sada, te je ovo direktna ušteda zdravstvenim ustanovama.

Osnovni cilj finansiranja i uvođenja savremenih lijekova u zdravstveni sistem Srpske jeste unapređenja kvaliteta života oboljelih i efikansije liječenje. Fond je u proteklih nekoliko godina uveo brojne inovativne terapije u liječenju oboljelih od malignih bolesti koje prema riječima nacionalnog koordinatora za maligne bolesti Zdenke Gojković predstavljaju potpuno novi zaokret u liječenju ovih bolesti.
„Pacijentima koji boluju od malignih bolesti, između ostalog, sada su dostupne nove terapije naučnika koji su dobili Nobelovu nagradu za medicinu. Riječ je o jednoj inovativnoj terapiji koja podiže imuno sistem, a u praksi se pokazalo da pacijenti koji ciljano primaju ove terapije godinama budu dobro, bez pogoršanja u liječenju“, istakla je u Gojkovićeva u Jutarnjem programu RTRS-a u  povodu 4.  februara, Svjetskog dana borbe protiv malignih bolesti.
U vezi s tim,  Fond je proteklih godina preduzeo mnoge, efektne mjere u cilju borbe protiv malignih bolesti, kao što su, između ostalog, uvođenje i finansiranje inovativnih lijekova za naše osiguranike koji boluju od metastatskog melanoma, karcinoma pluća, kao i drugih savremenih terapija i procedura liječenja.
Podsjećamo i da su osiguranici koji boluju od malignih bolesti u potpunosti oslobođeni plaćanja participacije i njihovu zdavstvenu zaštitu u cjelosti finansira Fond, kako za osnovnu bolest, tako i kod liječenja svih njenih komplikacija.  
Fond nastoji da u skladu sa preporukama struke i potrebama osiguranika, ali i finansijskim mogućnostima,  na Listu citostatika konstatno uvrštava nove lijekove, tako da se trenutno na ovoj listi nalazi više od 100 lijekova koje Fond u potpunosti finansira za oboljele od malignih bolesti. Pored citostatika, o trošku Fonda osiguranicima su dostupni i brojni drugi lijekovi koji se nalaze na listama FZO, kao i biološka terapija.
Svi ovi lijekovi iziskuju ogromna finansijska sredstva, a godišnji trošak Fonda samo za lijekove za oboljele od malignih bolesti,  uključujući i citostatike, iznosi više od 20 miliona KM. Primjera radi, liječenje jednog pacijenta koji boluje od malignih bolesti na godišnjem nivou košta i do 150.000 KM.

Detaljnije

Više od 300 tekstova i priloga koji su se prošle godine pojavili u medijima, odnosno čak 65 odsto od ukupnog pojavljivanja Fonda u medijima, iniciralo je Odjeljenje za odnose sa javnošću, a sve je objavljeno u afirmativnom kontekstu.
To je svakako i odraz rada Fonda u protekloj godini, odnosno uvođenja novih prava i drugih aktivnosti koje su promovisane, a sa druge strane, pozitivno prihvaćene u javnosti. Tako da su skoro svi mediji pozitivno izvještavali o uvođenju novih prava (novi lijekovi, obezbjeđena zdravstvena zaštita za sve građane za vrijeme vanredne situacije, finansiranje pulmološke rehabilitacije za osiguranike koji su preležali koronu, pojednostavljenje pojedinih procedura i dr.), što је jedan od pokazatelja koje teme su u javnosti ocjenjenje kao najznačanije u informisanju građana.
Fond je i u prošloj godini nastavio da promoviše transparentnost i to na način da na upite medija, osiguranika, nevladinih organizacija i dr. brzo reaguje i pravovremeno odgovori, što doprinosi objektivnijoj slici o radu Fonda. Tako je, primjera radi, Odjeljenje za odnose sa javnošću u prošloj godini odgovorilo na 176 upita medija, na više od 300 upita osiguranika i udruženja građana koja su stizala elektronskim putem. Na više od 80 odsto upita odgovoreno je isti dan, iako je zakonski rok 15 dana od dan prijema pitanja.


Osim toga, u 2020. godini Fond se još više angažovao na društvenim mrežama, posebno na „Fejsbuku“ i „Tviteru“ , a sve u cilju uspostavljanja bolje interakcije sa ciljnim javnostima, ali i osluškivanja potreba osiguranika i predstavnika udruženja kako bi pravovremenom reakcijom unaprijedili ovu oblast. Tako da je u prošloj godini na pomenutim mrežama objavljeno 194 različita sadržaja, 25 info letka koji su namjenski pravljeni za ove društvene platforme, više od deset video sadržaja, a sve objave su imale značajan broj pregleda i dijeljenja. Sa druge strane, evidentan je rast pratilaca Fonda na društvenim mrežama, što ukazuje, da su novi mediji u modernom vremenu, jedan od najvažnijih  kanala informisanja kako tradicionalnih medija, tako i ostalih javnosti.
Fond će i u ovoj godini nastaviti sa transparentnim radom, jer samo tako dugoročno i percepcija Fonda u javnosti može biti znatno bolja. Osim toga, informisanjem o zdravstvenom osiguranju, kao i radu Fonda, povećavamo svijest o važnosti zdravstvenog osiguranja, ali i podstičemo informisanje javnosti o tome na koji način se upravlja sredstvima obaveznog zdravstvenog osiguranja, što je važan faktor u vraćanje povjerenja javnosti u rad institucija. Samo odgovornim radom i profesionalnim pristupom, posebno u cilju blagovremenog odgovara na sve upite koje svakodnevno dobijamo, dugoročno možemo postići potpunu otvorenost kojoj i težimo.

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske od ove godine počео је da finansira još 25 novih zdravstvenih usluga koje do sada nisu bile dio zdravstvenog sistema.
Time je nastavljen trend uvođenja novih usluga u zdravstvene ustanove u Srpskoj, jer je u proteklih pet godina uvedeno više od 300 novih usluga zbog kojih su se ranije naši osiguranici upućivali na liječenje izvan Republike Srpske.
Tako da je od januara 2021. godine Univerzitetsko klinički centar Republike Srpske počeo da izvodi 19 novih dijagnostičkih usluga iz oblasti infektologije, mikrobiologije, patologije, humane genetike  i biohemijske – laboratorijske dijagnostike.  Osim toga, Zavoda za transfuzijsku medicinu počeo je da  izvodi i četiri nove zdravstvene usluge iz oblasti krvi i krvnih komponenti koje su preporuke Evropske unije, jer je, između ostalog,  riječ o savremenoj tehnologiji odstranjivanja leukocita koji za određenu kategoriju pacijenata mogu da izazovu neželjene posljedice. Tako da je leukoredukcija, odnosno smanjenje broja leukocita do maksimalno rezidualnog sadržaja predstavlja noviju tehnologiju pripreme komponente krvi koja je posebno značaja u cilju povećanja većeg stepena bezbjednosti transfuzijskog liječenja pacijenata.
To je još jedan dokaz da Fond i cjelokupan zdravstveni sistem prate svjetske trendove u ovoj oblasti i nastoje  da pacijentima osiguraju dostupnost zdravstvenih usluga koje se primjenjuju i u referentnim evropskim klinikama.
Takođe, i u Zavodu  za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju „Dr Miroslav Zotović“ od ove godine uvode se još dvije nove usluge iz oblasti fizikalne medicine i rehabilitacije, poput terapije udarnim talasom za pacijente sa hroničnim bolnim stanjima lokomotornog aparata. Prednost ove usluge  je u efikasnijem liječenju, ali i to što se pacijenti sa ovim zdravstvenim problemima ne moraju izlagati operativnim zahvatima.
Finansiranje i uvođenje novih zdravstvenih usluga dio su strateške zdravstvene politike i opredeljenje da se ulaganjem u sopstveni razvoj i resurse smanji broj pacijenata koji moraju da odlaze na liječenje izvan Republike Srpske. Zahvaljujući tome umjesto više od 10.000 pacijenata koji se se ranije upućivali na liječenje izvan RS sada je taj broj smanjen na oko 6.000 osiguranika na godišnjem nivou.
Tako da će Fond i dalje u skladu sa finansijskim mogućnostima da podržava zdravstvene  ustanove kada je u pitanju uvođenje novih zdravstvenih usluga, jer je, između ostalog, i  cilj da se novac  koja se se sada izdvajaju za liječenje izvan RS  usmjeri  u naš zdravstveni sistem, tačnije u zdravstvene ustanove u Srpskoj. Podsjećamo da je opredeljenje Fonda da iz godine u godinu izdvaja veća sredstva za finansiranje zdravstvene zaštite, posebno kada je u pitanju bolnički zdravstveni sektor. To je još jedan pokazatelj finansijske podrške Fonda zdravstvenim ustanovama u Srpskoj, a sve  u cilju obezbjeđenja što bolje, efikasnije i dostupnije zdravstvene zaštite osiguranim licima FZO RS.