Zahvaljujući dobroj saradnji između vlada i fondova zdravstvenog osiguranja Republike Srbije i Srpske građanima Republike Srpske biće obezbijeđeno još 13.500 doza četvorovalentnih vakcina protiv sezonskog gripa, koje donira Vlada Republike Srbije.
To je rezultat dogovora između Vlade Republike Srpske i Srbije, u kojem je učestvovao i Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, kao i Republički fond zdravstvenog osiguranja Srbije.
Nakon što su vakcine protiv sezonskog gripa koje su bile obezbijeđene za naše građane potrošene u veoma kratkom roku, a Institut za javno zdravstvo Republike Srpske, u čijoj je nadležnosti nabavka vakcina, nije uspio na tržištu da nabavi dodatne količine, FZO RS se za pomoć obratio nadležnim institucijama Srbije. Upravo zahvaljujući našoj dobroj saradnji sa tamošnjim Fondom, te saradnji vlada Srbije i Srpske, građanima Srpske je obezbijeđeno dodatnih 13.500 doza vakcina protiv sezonskog gripa, odnosno u ovoj godini ukupno 38.500 doza, što je duplo više u odnosu na ranije godine.
Donacija, koja je proistekla iz dugogodišnjih dobrih odnosa Republike Srpske i Srbije i svih njenih institucija u okviru Sporazuma o uspostavljanju specijalnih paralelnih odnosa, a prvenstveno dva fonda zdravstvenog osiguranja, trebalo bi da se što prije realizuje, jer je aktuelna epidemiološka situcija nepovoljna kako kod nas, tako i u svijetu.
I ova donacija potvrđuje neraskidive veze Republike Srbije i Republike Srpske i da zajednički brinemo za naše građane, kako Srpske, tako i Republike Srbije. Ovom prilikom se zahvaljujemo predsjedniku Srbije Aleksndru Vučiću, kao i ministru zdravlja Srbije Zlatiboru Lončaru i Vladi Srbije, te direktorici Republičkog fonda zdravstvenog osigurnja Srbije Sanji Radojević Škodrić, za ne samo ovu izuzetno značajnu donaciju, već za brojne donacije zdravstvenom sistemu Srpske, kako u periodu pandemije, tako i ranijih godina. Srbija je uvijek bila uz Republiku Srpsku i uvijek je pružala podršku našem zdravstvenom sistemu i našoj Republici, što se posebno istaklo u ovom periodu kada se cijeli svijet bori sa virusom korona.
Fond zdravstvenog osiguranja Srpske nastaviće dobru saradnju sa zdravstvenim ustanovama i institucijama Srbije, kako bi i ubuduće za naše osiguranike obezbjeđivali najbolju moguću zdravstvenu zaštitu, kako u Srpskoj, tako i u Srbiji.

Integrisani zdravstveni informacioni sistem (IZIS) pored Bolnice Gradiška i tri pripadajuća doma zdravlja počeo je da se primjenjuje u zdravstvenim ustanovama u Bijeljini, Zvorniku, Loparama, Ugljeviku, Nevesinju, a od naredne sedmice i u Foči.

Jedan od najsloženijih projekata u Srpskoj koji bi zdravstvu trebao da donese brojne prednosti za sada, uprkos složenoj situaciji zbog pandemije virusa korona, odlično funkcioniše u praksi.

Najbolji primjer  za to je bijeljinska regija, jer Dom zdravlja Bijeljina kao i bijeljinska bolnica  već u punom kapacitetu koriste nove aplikacije, pa im je rad znatno ubrzan.

Primjera radi, od početka primjene IZIS -a, odnosno od oktobra, pa do danas, Dom zdravlja Bijeljina  preko aplikacije IZIS evidentirali si više od 76.000 posjeta, a propisali su više od 76.260 elektronskih uputnica. Slična situacija je i sa Bolnicom Bijeljina jer su za period od kraja oktobra do danas evidentirali preko aplikacije IZIS 2.646 pregleda iz konsultativno specijalističke zdravstvene zaštite. To je posebno značajno u periodu pandemije virusa korona i kada je preporuka da pacijenti bez prijeke potrebe ne dolaze u zdravstvene ustanove. IZIS je pravi primjer lakše komunikacije zdravstvenih ustanova i osiguranika, a da se pri tome ne ostvaruje direktni kontakt između osiguranika i zdravstvene ustanove. Primjera radi, ukoliko osiguranik radi neke nalaze u bolnicu, ishod nalaza je dostupan i porodičnom doktoru koji može telefonski da dalje uputi osiguranika na terapiju ukoliko mu je potrebna. Pored toga, što pacijent više ne mora da šeta od jedne do druge zdravstvene ustanove, ne mora ni da lično dolazi porodičnom doktoru po dalje upute.

Tako da je upravo ova regija i primjer da ukoliko postoji volja, bez obzira na trenutno složenu situaciju, IZIS može nesmetano da funkcioniše i da dodatno olakša posao zdravstvenim radnicima, što i jeste jedna od njegovih glavnih karakteristika.

Napominjemo da suština IZIS-a nisu samo elektronske kartice, kartoni, uputnice i recepti, već kompletno komunikaciono i informatičko uvezivanje svih aktera zdravstvenog sistema. Za razliku od sada kada je svaka zdravstvena ustanova bila jedinka za sebe i samo ona raspolagala sa podacima osiguranika sa područja određene opštine, sada će svi podaci biti integrisani u jedan sistem što bi trebalo da znatno ubrza procedure liječenja, posebno u hitnim slučajevima. Dosadašnji kartoni pacijenata biće zamijenjeni elektronskim zdravstvenim kartonima, koji sadrže sve podatke o pacijentu na jednom mjestu, nezavisno od toga u kojoj zdravstvenoj ustanovi su prikupljeni (ambulanti porodične medicine, službi hitne pomoći, bolnici ili specijalističkoj ambulanti). Ljekari koji liječe pacijenta na jednom mjestu imaće detaljan uvid u pacijentovu istoriju liječenja, te važne podatke, poput podataka o alergijama, hroničnim oboljenjima, terapijama koje je primao itd. Zahvaljujući ovome, između ostalog, biće izbjegnuto  dupliranje preglede, jer urađen pregled u jednoj ustanovi, biće automatski vidljiv svim ljekarima koji liječe pacijenta i u drugim ustanovama i drugim nivoima zdravstvene zaštite, te se ne može desiti da se iste usluge pacijentu pruže više puta i sl. Time će se smanjiti i liste čekanja na pojedine preglede, i to su samo neke od brojnih prednosti koje ovaj projekat donosi.

Kada je riječ o elektronskim karticama, koje će zamijeniti dosadašnje zdravstvene knjižice, u pomenutim opštinama gdje je počela realizacija projekta, osiguranici su počeli da preuzimaju i svoje elektronske kartice. Osiguranici jednostavno u našim poslovnicama preuzimaju svoje kartice, a rok za preuzimanje nije određen, prvenstveno kako se zbog epidemiološke situacije ne bi stvarale gužve u poslovnicama. Elektronske kartice naši osiguranici dobijaju besplatno, što inače nije slučaj u zemljama regiona. FZO RS pripremio je i info letak kako bi osiguranike informisali o početku primjene IZIS-a i preuzimanju elektronskih kartica. Letak je dostupan i na linku https://www.zdravstvo-srpske.org/files/dokumenti/Informacija_za_osiguranike_elektronske-kartice.pdf

Detaljnije

Bez ''pompe'' i povoda, iz čiste dobrote i saosjećajnosti, radnica Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske Verica Lepir odlučila je da donira svoju dugu, prirodnu kosu djeci oboljeloj od malignih bolesti.

Iako rijetko pišemo o našim radnicima, ovaj primjer dobrote ističemo, kako bi podstakli i druge na humanost, da pomažu onima kojima je pomoć potrebna, jer smo sve više okrenuti sebi, zaboravljajući često na one kojima i naša mala pomoć znači mnogo.

Kako je skromno rekla Verica, majka tri djevojčice, ovo je najmanje što je ona mogla da učini za mališane oboljele od malignih bolesti i nada se da će njen gest podstaći i druge da slijede njen primjer. Zbog toga je i pristala da ovu priču objavimo. Pored toga, Verica je i posjetila Roditeljsku kuću ''Iskra'' u Banjaluci. ''Željela sam da mališane počastim svježim krofnama i poručila sam ih u ''Zakuvaj krofne'' Banjaluka, a kada sam došla da ih preuzmem i platim, nisu htjeli ništa da mi naplate. I ovom prilikom se zahvaljujem tim divnim ljudima, koji potvrđuju da među nama ima mnogo dobrih i humanih ljudi koji su spremni da pomognu drugima'', ispričala je Verica. Sigurni smo da je njen gest razveselio mališane, a osmijeh na licu malih boraca je neprocjenjiv.

Ponosni smo što je Verica dio našeg kolektiva i što u ''svojim redovima'' imamo radnike za primjer, koji ne samo što su svakodnevno na usluzi osiguranicima, već i mimo radnih obaveza pomažu drugima.

Dejan Kusturić, v.d. direktor Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, u povodu obilježavanja Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom, uputio je pismo organizacijama i udruženjima osoba sa invaliditetom Republike Srpske, kojeg prenosimo u cjelosti:

U povodu obilježavanja Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom – 3. decembra, u ime Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, i u svoje ime, upućujem svim organizacijama i udruženjima osoba sa invaliditetom Republike Srpske, iskrene čestitke, prvenstveno za vaše zalaganje i aktivnosti koje sprovodite na unapređenju kvaliteta života i društvenog statusa populacije koju zastupate.
Zahvaljujući prvenstveno vašoj angažovanosti, postignut je značajan napredak kada je riječ o uvažavanju ljudskih prava i ravnopravnom učešću u društvu osoba sa invaliditetom, smanjenju diskriminacije, promovisanju tolerancije, te podizanju svijesti o potrebi integrisanja osoba sa invaliditetom u sve sfere života i dr. Takođe, organizacije i udruženja osoba sa invaliditetom imale su značajnu ulogu i u kreiranju boljeg zdravstvenog sistema Srpske. Upravo saradnja FZO RS sa brojnim udruženjima osoba sa invaliditetom, zahvaljujući vašim prijedlozima, ali i kritikama, te nastojanju Fonda da u skladu sa finansijskim mogućnostima konstantno unapređuje zdravstvenu zaštitu, dovela je do pojedinih novih prava iz zdravstvenog osiguranja, odnosno do poboljšanja dostupnosti i kvaliteta zdravstvene zaštite lica sa invaliditetom. U proteklom periodu akcenat smo naročito stavili na pojednostavljenje procedura kod ostvarivanja prava iz zdravstvenog osiguranja, kako bi naši osiguranici, a naročito lica sa invaliditetom, na što jednostavniji i brži način ostvarivali svoja prava, sa što manje ''šetanja'' osiguranika.

Detaljnije

Početkom naredne godine trebalo bi da se definišu stalni izvori finansiranja organizacija koje se bore za unapređenje položaja djece sa poteškoćama u razvoju kao i određena zakonska rješenja  čime bi njihovi problemi u velikoj mjeri  bili sistemski riješeni. Ovo je, između ostalog, zaključeno na sastanku na kojem su prisustvovali predstavnici svih relevantnih institucija u Srpskoj sa predstavnicima udruženja koji se bave ovom problematikom.

Na sastanku na kojem je bio i srpski član Predsjedništva Milorad Dodik, ministar zdravlja i socijalne zaštite RS Alen Šeranić, kao i direktor Fonda zdravstvenog osiguranja RS Dejan Kusturić, direktorica Fonda solidarnosti za dijagnostiku i liječenje oboljenja stanja i povreda djece u inostranstvu Jasminka Vučković naglašeno je da će podrška relevantnih institucija u narednom periodu biti još veća.

„Najveću pomoć djeci sa poteškoćama u razvoju i njihovim roditeljima pružaju  organizacije i udruženja koje okupljaju ovu kategoriju stanovništva, ali i one su često suočene sa teškoćama, prije svega finansijskim. Kako njihov rad ne bi bio ugrožen, do kraja marta naredne godine biće im obezbijeđeno 300.000 maraka, rekao je srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik.

Dodik je najavio da će u januaru biti održan sastanak nadležnih u Republici Srpskoj sa predstavnicima organizacija za djecu sa poteškoćama u razvoju s ciljem sistemskog i trajnog rješavanja problema pomenutih udruženja i njihovih članova.

 

Detaljnije