U povodu Svjetskog dana osteoporoze – 20. oktobra, podsjećamo da su osiguranicima Fonda zdravstvenog osiguranja RS na uputnicu doktora porodične medicine dostupne laboratorijske usluge za procjenu koštanog metabolizma, što je od velikog značaja za dijagnostiku i adekvatno liječenje, ali i prevenciju ove najčešće hronične bolesti kostiju.
Naime, osteoporoza sve više postaje javnozdravstveni problem jer često ostaje nedijagnostifikovana i ne liječi se na vrijeme. Upravo iz tog razloga, kako bi poboljšali dostupnost dijagnostičkih usluga, od prošlog mjeseca panel laboratorijskih usluga (PHT, jonizovani Ca, serumski Ca, serumski P i vitamin D) moguće je na uputnicu uraditi i u Zavodu za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju ''Dr Miroslav Zotović''.
Osiguranicima oboljelim  od osteoporoze FZO finansira i druge zdravstvene usluge koje spadaju u prava iz zdravstvenog osiguranja, poput produžene medicinske rehabilitacije kada za to postoje medicinske indikacije, pomagala, lijekove i dr.
Osteoporoza, prema podacima Međunarodnog udruženja za osteoporozu, kod svake treće žene i svakog petog muškarca starijih od 50 godina uzrokuje prelom kosti, što značajno narušava kvalitet života, a može dovesti i do dugotrajne onesposobljenosti.
Upravo iz razloga što predstavlja značajan ne samo medicinski, već i ekonomski i socijalni problem cjelokupnog društva, svake godine se 20. oktobar obilježava kao Svjetski dan osteoporoze, s ciljem podizanja svijesti o važnosti prevencije, dijagnostikovanja i liječenja ove bolesti kostiju.

Osiguranici koji su preležali infekciju virusa korona, nakon bolničkog liječenja, od novembra mjeseca na prijedlog ljekara pulmologa, pneumotfiziologa ili infektologa imaju pravo na produženu medicinsku rehabilitaciju u trajanju od 28 dana, a u slučaju potrebe i na obnovu banjskog liječenja.

Ova novina omogućena je izmjenom Pravilnika o pravu na produženu medicinsku rehabilitaciju Fonda zdravstvenog osiguranja RS gdje je, između ostalih, uvrštena i ova dijagnoza,prvenstveno prateći aktuelnu epidemiološku situaciju, u cilju da osiguranici nakon dobijanja  virusa korona imaju što kvalitetniju zdravstvenu njegu.

Fond je pored ove novine, izmjenom pomenutog pravilnika, proširio prava, odnosno povećao broj oboljenja za koje je sada moguće ostvariti pravo na produženu medicinsku rehabilitaciju i to iz oblasti pulmološke i kardiovaskularne rehabilitacije, te lokomotornog sistema.

Novina je i da će od novembra svi osiguranici nakon akutnog infarkta miokarda na prijedlog kardiologa, vaskularnog ili kardiohirurga moći da ostvare pravo na produženu medicinsku rehabilitaciju, dok su ranije ovo pravo imali samo osiguranici koji su ugradili stent ili imali neki drugi operativni zahvat na srcu.

Fond je izmjenom ovog pravilnika, još jednom potvrdio svoje nastojanje da najosjetljivijim kategorijama osiguranika, poput djece, maksimalno pojednostavi procedure prilikom ostvarivanja prava na zdravstvenu zaštitu, ali i da u kontinuitetu proširuje prava iz ove oblasti. Tako je omogućeno da djeca do 15 godina koja imaju indikacije za medicinsku rehabilitacijuu izuzetnim situacijama mogu da ostvare pravo na rehabilitaciju više puta u toku godine i za to je potrebna samo uputnica porodičnog doktora, bez komisijskog odlučivanja.

Detaljnije

Zbog čestih pitanja i nedoumica, kako osiguranika, tako i zdravstvenih radnika, podsjećamo javnost da je u Republici Srpskoj još na snazi vanredna situacija i sve dok traje nije potrebno ovjeravati zdravstvene knjižice, a Fond zdravstvenog osiguranja RS u ovom periodu finansira usluge zdravstvene zaštite i za neosigurane građane.

Dakle, i dalje se primjenjuje Odluka o privremenoj mjeri Fonda zdravstvenog osiguranja, koja je donesena još u martu, a po kojoj se i neosiguranim građanima pružaju usluge zdravstvene zaštite u javnim zdravstvenim ustanovama o trošku FZO RS, odnosno Vlade Srpske.

Zahvaljujući ovoj mjeri Fonda i Vlade Republike Srpske, građani Srpske su u periodu pandemije bar rasterećeni brige u vezi sa troškovima liječenja, što nije slučaj u drugim zemljama, kako našeg regiona, tako i u svijetu. Na ovaj način Republika Srpska još jednom pokazuje da je socijalno odgovorna, te da je briga za građane na prvom mjestu.

Fond je ponovo obavijestio i sve zdravstvene ustanove da od osiguranika ne treba da traže ovjerene knjižice, a sa namjerom da se izbjegne stvaranje gužvi u našim poslovnicama i time spriječi širenje virusa korona u zajednici.

Iako je FZO RS u kontinuitetu informisao građane o ovome, i dalje se dešava da osiguranici dolaze u poslovnice Fonda samo radi ovjere knjižica, te i ovom prilikom još jednom apelujemo na osiguranike da ne treba da ovjeravaju knjižice sve dok traje vanredna situacija.

Napominjemo da to što se ne ovjeravaju knjižice i što Fond finansira zdravstvenu zaštitu i za neosigurane građane, ne znači da obveznici ne treba da izvršavaju svoje zakonske obaveze, kao što je uplata doprinosa za zdravstveno osiguranje.

Predstavnici Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske (FZO RS) održali su danas u Banjaluci sastanak sa predstavnicima Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja (ZZOR) Federacije BiH na kojem je razgovarano o zajedničkim aktivnostima u vezi sa sprovođenjem međunarodnih ugovora koje Bosna i Hercegovina ima potpisane sa drugim zemljama, te o obavezama koje proizilaze iz evropskih integracija u oblasti zdravstvenog osiguranja.
Na radnom sastanku razmijenjena su mišljenja i iskustva i u vezi sa drugim temama i pravima iz zdravstvenog osiguranja, a u cilju dodatnog unapređenja rada i prava osiguranika obje institucije
Predstavnici ZZOR, između ostalog, informisani su o procedurama i pravima za vrijeme privremene spriječenosti za rad oboljelih od korona virusa u Srpskoj. Na sastanku je razgovarano i o primjeni Sporazuma o načinu i postupku korišćenja zdravstvene zaštite osiguranih lica na teritoriji BiH, van teritorije entiteta, odnosno Distrikta Brčko kome osigurana lica pripadaju.
FZO RS će i u buduće nastaviti dobru saradnju kako sa ovim zavodom, tako i sa drugim fondovima zdravstvenog osiguranja iz regiona, prvenstveno sa namjerom da se preuzmu dobre prakse i pozitivna iskustva radi dodatnog poboljšanja naših propisa i pojednostavljenja procedura kod ostvarivanja prava osiguranika.

Građani Republike Srpske od oktobra do kraja decembra imaju mogućnost da  promijene svog izabranog doktora porodične medicine, pedijatra ili ginekologa na jednostavan način -  bez navođenja razloga promjene. Dakle, podsjećamo građane da ukoliko iz bilo kojeg razloga žele da promijene izabranog doktora, najbolje bi bilo da to urade u ovom takozvanom „redovnom periodu“ za promjenu ljekara, jer je procedura mnogo jednostavnija. Naime, potrebno je popuniti odgovarajuće obrasce  kod novoizabranog doktora i ovjeriti ih u Fondu, i pri tome nije potrebno navoditi razloge promjene porodičnog doktora, pedijatra ili ginekologa, što je inače potrebno navesti ako se doktor mijenja mimo ovog perioda.Takođe, građani koji se još uopšte nisu registrovali u tim porodične medicine, trebalo bi da to urade u ovom periodu, do kraja godine. Inače, izuzetno je značajno da se izbor ili promjena doktora izvrši do kraja godine, odnosno prije potpisivanja ugovora između Fonda i domova zdravlja za narednu godinu,  jer od broja registrovanih lica zavisi i koliko će koji dom zdravlja dobiti sredstava za zdravstvenu zaštitu koju pružaju građanima. Napominjemo da kod novoizabranog doktora osiguranici mogu da odlaze na preglede od početka naredne godine, izuzev ako novi doktor radi u istoj zdravstvenoj ustanovi u kojoj je zaposlen i prethodni ljekar, tada nije potrebno čekati narednu godinu. Doktora je moguće promijeniti i mimo za to predviđenog perioda, ali samo u određenim okolnostima i tada je procedura komplikovanija, odnosno neophodno je navesti opravdan razlog promjene u skladu sa pravilnikom koji reguliše ovu oblast, kao npr. usljed promjene mjesta prebivališta, odsustva izabranog doktora u dužem periodu itd. Podsjećamo da  građani mogu da izaberu porodičnog doktora, ginekologa ili pedijatra, u onim zdravstvenim ustanovama, javnim i privatnim, koje sa Fondom imaju potpisan ugovor.