Fond solidarnosti za dijagnostiku i liječenje oboljenja, stanja i povreda djece u inostranstvu  jutros je primio zahtjev za liječenja dječaka Stefana Novakovića iz Istočnog Sarajeva u Turskoj, а procedura za odobravanje finansiranja liječenja je već pokrenuta.

Naime, na osnovu informacija iz medija direktorica Fonda solidarnosti Jasminka Vučković još ranije je kontaktirala roditelje dječaka, kao i Bolnicu u Istočnom Sarajevu, upravo sa namjerom kako bi na osnovu detaljnijih informacija Fond solidarnosti mogao da započne pripreme na sprovođenju neophodne procedure i prije zvaničnog zahtjeva, a sa ciljem da dječak pravovremeno bude primljen u bolnicu u Turskoj.

S obzirom na to da je Fond solidarnosti praktično započeo proceduru na osnovu prvih informacija o ovom slučaju u javnosti, te da su roditelji upoznati sa procedurom i potrebnom dokumentacijom, vjerujemo da će u najkraćem mogućem roku, odnosno u toku ove sedmice zahtjev biti riješen.

Podsjećamo da je za odobravanje liječenja u inostranstvu putem Fonda solidarnosti, u skladu sa Zakonom i drugim propisima, neophodno da mišljenje o potrebi liječenja u inostranstvu da stručna komisija ovog fonda, kao i članovi Upravnog odbora. Takođe, određen vremenski period je potreban i kako bi se regulisale procedure u vezi sa plaćanjem liječenja, što je uslov za prijem dječaka u bolnicu u Turskoj.

Detaljnije

Radnici Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, Direkcije i Filijale Banjaluka, odazvali su se akciji dobrovoljnog davanja krvi, koju je organizovao Savez dobrovoljnih davalaca krvi RS.

Na ovaj način radnici FZO RS, koji su svakodnevno na usluzi osiguranicima, pokazuju humanost na djelu i ličnim primjerom daju doprinos unapređenju zdravlja ugroženih pacijenata, ali i jačanju svijesti o značaju darivanja ove dragocjene tečnosti.

Inače, u FZO RS u toku je formiranje Aktiva dobrovoljnih davalaca krvi jer veliki broj radnika Fonda redovno daruju krv. Među njima je i Vladimir Dabić, šef Filijale FZO Banjaluka, koji je krv darovao više od 30 puta. ''Darivanje krvi je jedan od najhumanijih gestova i ne samo da je korisno za lica kojima je krv potrebna, već i za nas koji je darujemo. Radnici Fonda su spremni da daruju krv kada god je potrebno i već godinama učestvujemo u ovakvim akcijama. Sama pomisao da naša krv nekome može da spasi život za sve nas dobrovoljne davaoce izaziva ogromno zadovoljstvo'', rekao je Dabić. On je najavio novu akciju darivanja krvi u novembru, do kada bi trebao u potpunosti da zaživi i Aktiv dobrovoljnih davalaca krvi Fonda.

Podsjećamo da su dobrovoljni davaoci krvi u Srpskoj oslobođeni plaćanja participacije i to godinu dana od posljednjeg davanja krvi, a oni koji su krv darivali više od deset puta su trajno oslobođeni plaćanja participacije.

Osiguranicima Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske od narednog mjeseca biće dostupni novi lijekovi na recept, i to za hronične opstruktivne bolesti pluća, a na Listu A je uvršten i novi lijek za održavanje trudnoće. Takođe, oboljelim od rijetkih bolesti biće dostupniji dijetetski preparati koje koriste u ishrani.Trudnicama će od avgusta na Listi A biti dostupan lijek ''didrogesteron'', što znači da će ga u potpunosti finansirati FZO RS. Do sada je ovaj lijek bio na Listi B i trudnice ga moraju doplaćivati, jer za lijekove sa ove liste svi osiguranici plaćaju participaciju u iznosu od 50% cijene lijeka. Radi se o lijeku koji se koristi za održavanje rizične trudnoće i sprječavanje pobačaja. Na ovaj način Fond je nastavio da unapređuje zdravlje trudnica, budući da je prošle godine na Listu A uvršten i lijek ''progesteron'' (utrogestan), takođe, namijenjen za održavanje trudnoće.
Na Listu B lijekova koji se izdaju na recept uvršten је lijek (aklidinijum prašak za inhalaciju),  kao i dvokomponentni lijek (indakaterol + glikopironijum bromid) za hronične opstruktivne bolesti pluća. U pitanju je savremena, efikasna terapija zahvaljujući kojoj će, prema procjenama, biti smanjeni troškovi liječenja usljed smanjenja hospitalizacija, bolovanja i sl. Uvođenjem ovih terapija biće omogućena i bolja dostupnost lijekova za plućna oboljenja, koja su u stalnom porastu.
Pored navedenog, oboljelim od rijetkih bolesti od avgusta mjeseca biće o trošku FZO RS dostupniji dijetetski preparati (Infantrini, Nutrini drink, Nutri drink, Nutribel, Frebini enerdži i drugi). Naime, ovi preparati se i sada nalaze na Listi A, ali su ih na recept mogli podizati samo oboljeli od pojedinih rijetkih oboljenja. Na prijedlog Komisije za rijetke bolesti, FZO RS je omogućio da ove preparate ubuduće na recept, dakle bez plaćanja, mogu da dobijaju i oboljeli od Retovog sindroma, Batenove bolesti, glutarne acidurije, Edvardsovog sindroma, te mentalne retardacije. Podsjećamo, Fond je 2017. godine sve oboljele od rijetkih bolesti, koji su registrovani u Centru za rijetke bolesti, oslobodio plaćanja participacije i njihovu zdravstvenu zaštitu u cjelosti finansira FZO RS. To je veliki iskorak ka poboljšanju zdravstvene zaštite oboljelih od rijetkih bolesti, a ovaj najnoviji primjer potvrđuje opredjeljenje Fonda da se u kontinuitetu unapređuje zdravstvena zaštita naročito najosjetljivijih kategorija, ali i svih osiguranika.

Detaljnije

ЈУ Фонд солидарности за дијагностику и лијечење обољења, стања и повреда дјеце у иностранству у 2019. години донио је 111 рјешења којима је одобрена дијагностика и лијечење дјеце у иностранству, а за шта је уплаћено 1.532.142 евра.

Ово је навела директор Фонда солидарности Јасминка Вучковић у Народној Скупштини Републике Српске која је разматрала и усвојила Извјештај о раду и извршењу Ребаланса Финансијског плана ове установе за 2019. годину.

Народни посланици су похвалили Извјештај Фонда солидарности, истичући значај који Фонд има за породице обољеле дјеце и то не само у виду финансијске подршке, већ и моралне.

Иначе, дјеца су упућивана на лијечење у здравствене установе у Швајцарску, Њемачку, Србију, Италију, Велику Британију, Словенију, Хрватску, Русију, Турску, Аустрију, Чешку, Француску, Шпанију, Белгију и Холандију. Вучковићева је навела да се највећи број захтјева односио на генетска испитивања и да је за ове услуге издато 75 рјешења.

''Најчешћи разлози упућивања на лијечења у иностранство су биле малигне болести, трансплантације, урођене ортопедске аномалије, болести ока, срца и других обољења. Највећи износ Фонд солидарности је одобрио за лијечење дјетета обољелог од Батенове болести у износу од 315.914 евра'', истакла је Вучковићева.

Она је додала да се захтјеви рјешавају у законом предвиђеном року, с тим да се процедура у хитним случајевима оконча у знатно краћем року, те подсјетила да се на рачунима Фонда солидарности на дан 31. децембар 2019. налазило 9.995.458 КМ.

 

Detaljnije

"To je bio jeftini politički trik da se uznemiri javnost i pokušaj da se afera o nabavci respiratora iz Federacije BiH prebaci u Republiku Srpsku“, rekao je ovo direktor Fonda zdravstvenog osiguranja RS Dejan Kusturić gostujući u emisiji „1 na 1“ na Alternativnoj televiziji.

On je odlučno rekao da u Republici Srpskoj ne postoji nikakva afera u vezi respiratora ili sa bilo kojom drugom nabavkom koju je sproveo Fond za vrijeme pandemije, a ono što plasira opozicija, tačnije PDP, kako je istakao, predstavlja  svjesno i ciljano manipulisanje javnosti.

„Imali su dva cilja. Prvi je da ’prebace’ aferu u RS. Drugi cilj je izborna kampanja. Pomislili su, pošto ih nigdje nije bilo za vrijeme pandemije, da bi im pokušaj afere politički moglo da pomogne zbog čega se nisu libili ni da lažu javnosti, pa su umjesto u evrima navodili nabavne cijene respiratora u konvertibilnim markama“, rekao je Kusturić.

On je ponovio da je nabavna cijena respiratora VG 70 iznosila 59.500 evra, a da predstavnici opozicije, kako je rekao, nisu analizirali sve ulazne fakture respiratora.

„Da jesu, vidjeli bi ili uočili da upravo nedostaje faktura ovih respiratora. Dobavljač ih još nije dostavio Upravi za indirektno oporezivanje BiH, jer se respiratori trenutno nalaze na carini. Tako da su upotrebljavali lažne podatke i poredili neuporedivo. Čak i od podataka koje smo mi dostavili PDP-u gdje smo tačno naveli da je ugovoreno 165 respiratora, mogli su, da su pažljivo analizirali, vidjeti da nedostaju određene fakture. Upali su u sopstvenu zamku da pričaju o razlici između nabavne i ugovorene cijene, a da pri tome nisu detaljno analizirali sve ulazne fakture“, rekao je Kusturić.

Zato će Fond, kako je naveo Kusturić, prepustiti istražnim organima da u potpunosti utvrde činjenično stanje u vezi sprovedenih nabavki za koje odgovorno tvrdi da su sprovedene u skladu sa zakonskim propisima. Takođe, sve i jedan respirator koji je Fond ugovorio ima potvrdu struke da je riječ o aparatu koji ispunjava standarde kvaliteta, a svi privredni subjekti sa kojima je Fond sarađivao za vrijeme pandemije su registrovani za oblast nabavke koja je bila potrebna da se sprovede.

Osim toga, Kusturić je istakao da  Fond već više od tri godine ukazuje na neophodnost ograničavanja marže na medicinska sredstva, jer je to neuređena oblast.

 

Detaljnije