Svi domovi zdravlјa i bolnice u Republici Srpskoj za koje Fond zdravstvenog osiguranja RS nabavlјa  lijekove za sada su dobro snabdjevene ovim lijekovima, uprkos pandemiji virusa korona. Iako je u Republici Srpskoj vanredno stanje trenutno ne postoji zastoj u isporuci lijekova, te očekujemo da tako bude i u narednom periodu. 

Naime, Fond je u prethodnom periodu završio najveći dio javnih nabavki za lijekove koji se nalaze na listama domova zdravlјa i bolnica I u stalnom je kontaktu sa dobavlјačima koji navode da se isporuka lijekova u zdravstvenim ustanove sprovodi planiranom dinamikom.

Napominjemo da osiguranici sa hroničnim obolјenjima, poput dijabetesa, kardiovaskularnih obolјenja, astmatičara, osiguranika koji su na dijalizi i slično, kao i trudnice i djeca, uprkos novonostaloj situaciji, nemaju razloga za brigu.

Fond,  u skladu sa epidemiološkom situacijom kao i preporukama Vlade RS sa posebnom pažnjom prati dešavanja na svjetskom tržištu lijekova, kako bi u slučaju potrebe adekvatno reagovao.

Sve apoteke koje imaju ugovor sa FZO RS su uredno snabdjevene, te podsjećamo da Fond finansira više od 1500 lijekova nezaštićenih  naziva i da za sada ne postoji bojazan da ćedoći do nestašica ovih lijekova, posebno iz razloga što na listama i A i B za većinu obolјenja postoje paralele.

Tako da u ovom trenutku Republici Srpskoj ne prijeti nestašica lijekova, a prema analizama koje je Fond radio zbog novonastale situacije, takvo stanje se očekuje i u narednom periodu. Fond je vodeći računa o očekivanom porastu potražnje za određenu grupu lijekova koji se koriste u terapiji obolјelih od COVID-19 za koje je ranije uredno sprovedena nabavka za uobičajenu potrošnju, pokrenuo aktivnosti za obezbjeđivanje dodatnih količina, između ostalog i molbom za pomoć oko nabavke 27 lijekovainstitucijama Republike Srbije, jer u tim količinama nisu bili dostupni kod domaćih dobavlјača. U međuvremenu su obezbijeđene i ugovorene količine koje mogu odgovoriti i višestruko većoj potrošnji od uobičajene u narednom periodu.

Podjećamo i da je Fond u skladu sa preporukama Vlade RS i u cilјu sporečavnja širenja virusa korona produžio finansiranja zdravstvenih usluga za svo stanovništvo do30. aprila ove godine. Dakle, do tog perioda nije potrebna ovjerena zdravstvena knjižica, jer je Fond preuzeo na sebe finansiranje zdravstvenih usluga za sve građane u javnim zdravstvenim ustanovama.

Fond će i dalјe pratiti epidemiološke smjernice i mjere nadležnih i u vezi sa tim donositi adekvatne mjere predostrožnosti koji imaju za cilј suzbijanja širenja virusnih infekcija.

Takođe, poštujući preporuke Republičkog štaba za vanredne situacije, Fond radi ograničenim kapacitetom, ali i dalјe nesmetano obavlјa svoju funkciju, poput nabavke lijekova i drugih hitnih stvari. Apelujemo još jednom na građane da  bez preke potrebe ne dolaze u poslovnice Fonda i da sačekaju sa predajom dokumentacije  koja nije hitna, poput zahtjeva za refundaciju  i slično kako bi se izbjegle gužve i veći broj okuplјanja  lјudi na jednom mjestu.

JU Fond solidarnosti za dijagnostiku i liječenje oboljenja,stanja i povreda djece u inostranstvu će za vrijeme vanredne situacije na teritoriji Republike Srpske koja je izazvana pandemijom virusa korona snositi ne samo troškove liječenja djece u inostranstvu, već i troškove koji nastanu radi prijema na bolničko liječenje ili otpusta djeteta sa bolničkog liječenja, kao što su putni troškovi, smještaj u inostranstvu i slično.

Ovom odlukom direktora Fonda solidarnosti, precizirano je da će Fond solidarnosti finansirati putne troškove djeteta i roditelja koji se nalazi u pratnji radi odlaska na liječenje ili povratka u mjesto gdje porodica živi u Republici Srpskoj. Saglasnost na prijedlog Odluke je dao Upravni odbor Fonda solidarnosti, a Odluka će stupiti na snagu nakon objave u Službenom glasniku Republike Srpske.

Takođe, ovom odlukom je omogućeno da Fond solidarnosti finansira troškove smještaja u inostranstvu za dijete i roditelja koji se nalazi u pratnji u slučaju da se porodica ne može vratiti u Republiku Srpsku zbog ograničenja prelaska granica u vrijeme trajanja vanredne situacije.

Osim toga, Fond solidarnosti će finansirati troškove nabavke potrebnih medicinskih sredstava ili lijekova prema preporuci zdravstvene ustanove u inostranstvu u cilju obezbjeđenja daljeg liječenja djeteta u kućnim uslovima. Napominjemo da se ova odluka odnosi na ona liječenja koja su već odobrena, kao i na liječenja koja su započeta u nekoj od bolnica u inostranstvu.

Usvajanjem ove odluke, koju je podržalo i Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, Fond solidarnosti nastoji izaći u susret porodicama koje se nalaze sa bolesnim djetetom u inostranstvu. Na ovaj način im je moguće obezbijediti dodatnu finansijsku podršku za vrijeme trajanja vanredne situacije, a sve u cilju zaštite zdravlja djece i sprečavanja širenja virusa korona.

Finansiranje pomenutih troškova Fond solidarnosti će vršiti na osnovu zahtjeva roditelja i priložene odgovarajuće medicinske, finansijske i druge dokumentacije.

Zahtjev i potrebna dokumentacija se Fondu solidarnosti mogu dostaviti i elektronskim putem. Ukoliko bude potrebno da se troškovi, npr. smještaja, plate stanodavcu u inostranstvu, predviđena je mogućnost da se navedeni troškovi refundiraju roditeljima koji te troškove plate, a za to naknadno po povratku u Republiku Srpsku podnesu zahtjev Fondu solidarnosti.

Predviđeno je da ove zahtjeve razmatra komisija Fonda solidarnosti koja i inače daje prijedlog za dodjelu sredstava, a u daljoj proceduri direktor Fonda solidarnosti donosi rješenje, uz saglasnost Upravnog odbora.

 

Detaljnije

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske počeo je da finansira kohlearne implantate za djecu sa oštećenim sluhom, jer je izmjena Pravilnika o sadržaju, obimu i načinu ostvarivanja prava na zdravstvenu zaštitu kojim je uvedeno ovo pravo, stupio na snagu.

Ova zdravstvena usluga koju Fond u potpunosti finansira dostupna je u Univerzitetsko-kliničkom centru Republike Srpske.

Trošak ugradnje kohlearnog implanta za jednog osiguranika iznosi oko 32.000 KM, koju  Fond od ove godine u potpunosti finansira što predstavlja značajnu  finansijsku olakšicu za roditelje djece sa oštećenim sluhom, jer su se ranije najčešće sami ili kroz organizovanje  humanitarnih aacije morali snalaziti za novac.

Kohlearni implantati se uglavnom ugrađuju djeci sa urođenom obostranom gluvoćom, kao i djeci sa progresivnim postlingvalnim gubitkom sluha ili stanja nakon meningitisa. Sve dosadašnje studije kao i djeca kojima su ugrađeni kohlearni implantati su pokazali da zahvaljujući ovom aparatu djeca imaju uredno razvijen govor, redovno pohađaju školu i aktivni su članovi društvene zajednice. Takođe, sve svjetske studije su dokazale da je uspješnost kao i efektnost ugradnje kohlearnog implanta mnogo veća ako se djeci ugradi u što ranijoj životnoj dobi.

Dakle, sa finansiranjem kohlearnih implantata Fond nastavlja u pravcu proširenja prava osiguranih lica koji su isključivo rezultat odgovorne poslovne politike gdje se svaka ušteda usmjerava na poboljšanje kvaliteta zdravstvene zaštite. Podsjećamo da smo i prošle godine pojednostavili proceduru i proširili prava iz oblasti medicinskih sredstava, posebno kada su u pitanju rijetke bolesti,  osobe sa invaliditetom i slično. Tako da je  u planu  da i u narednom periodu nastavimo u ovom pravcu i da u saradnji sa predstavnicima udruženja osiguranika radimo na što jednostavnijem pristupu ostvarivanja prava iz zdravstvenog osiguranja. To je ujedno i nastavak našeg poslovnog opredjeljenja da se svi eventualni problemi ili neskladi kada su u pitanju procedure sa stvarnim život rešavaju dijalogom i razgovorom sa institucijama  i predstavnicima udruženja osiguranika.

 

 

Grad Banjaluka od danas, poslije životnih namirnica, u okviru akcije „Niste sami“  organizuje i dostavu lijekova za osobe starije od 65 godina.

 

 

U vezi sa tim, objavljujemo pregled izabranih apoteka, kao i način dostave lijekova za starije od 65 godina života:

  1. Pregled izabranih apoteka prema zonama dostave:
  1. Centar – Nova varoš – „Crvena apoteka“, Kralja Petra I Karađorđevića 32, tel. br. 051 490 884;
  2. Borik – „Moja apoteka“, Apoteka Merkator, Aleja Svetog Save br. 69,       tel. br. 051 314 275;
  3. Obilićevo – Starčevica – apoteka „B farm“, Carice Milice br. 17a,       tel. br. 051 460 554;
  4. Rosulje – Petrićevac – apoteka „Anafarm 4“, Kralja Petra II bb,                tel. br. 051 303 200;
  5. Lazarevo – „Moja apoteka“ – Apoteka 22. april, Ilije Garašanina br. 4, tel. br. 051 329 850.

Navedene zone su okvirne odrednice, a dostavljači će pokrivati šire područje oko ovih naselja.

  1. LIJEKOVI KOJI SE DOSTAVLJAJU: Izabrane apoteke vrše izdavanje lijekova sa pozitivne liste, kao i izdavanje i prodaju lijekova koji nisu na listi Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske ili čiji je režim izdavanja „Bez recepta“.
  2. NAČIN PRIJEMA PORUDŽBINA: Osoba telefonom kontaktira svog porodičnog ljekara, odnosno ambulantu porodične medicine u kojoj je registrovan i naručuje lijek. Nakon prijema porudžbine ambulanta porodične medicine javlja apoteci određenoj za područje gdje građanin stanuje o kojem lijeku se radi, ime i prezime građanina, adresu i kontakt telefon (elektronskim putem), a naknadno apotekar fizički preuzima izdate recepte prema sopstvenoj dinamici.
  3. PRIPREMA POŠILJKE: Apoteka priprema pošiljku sa dodatnim instrukcijama od strane apoteke o načinu upotrebe lijeka, fiskalnim računom, te podacima potrebnim za dostavu.
  4. NAČIN DOSTAVE: Dostavu lijekova organizuje Grad Banja Luka u saradnji sa društveno odgovornim kompanijama bez dodatnih troškova dostave za apoteke ili građane. Poslove dostave obavlja dostavljački servis „Ceger“.

Dostavljač građanima dostavlja lijek i vrši naplatu na osnovu izdatog fiskalnog računa i preuzima recept u slučaju kada je on kod osobe koja preuzima lijek. Građani plaćanje mogu izvršiti u gotovini ili putem platnih kartica.

  1. VRIJEM PRIJEMA PORUDŽBINA I DOSTAVE: Lijekovi se mogu poručiti svakog dana osim nedelje. Dostava lijekova vrši se narednog dana u odnosu na porudžbinu, svakog dana osim nedeljom, i to u jutarnjim časovim
  2. PLAĆANJE PREMA APOTEKAMA: Dostavljač i apoteke zaključuju ugovor na osnovu kojeg se reguliše isplatu sredstava naplaćenih na osnovu dostavljenih lijekova i izdatih fiskalnih računa.

Kontakt osoba je: Boris Tomić, „Ceger“, na telefon: 065 778 811.

  1. Zdravstvene ustanove – apoteke kroz ovaj servis mogu vršiti distribuciju lijekova sa režimom izdavanja na recept, lijekova koji se izdaju bez recepta i drugih artikala iz svoje ponude.
  2. Prihvataju se recepti izdati od svih ambulanti porodične medicine (javne ili privatne) koje imaju potpisan ugovor sa FZO RS, a u zavisnosti od toga u kojoj ambulanti je građanin prijavljen.
  3. Za sada, pravo na ovaj način dostave lijekova imaju isključivo osobe starije od 65 godine.

U slučaju potrebe za dodatnim pojašnjenjima pitanja se mogu poslati na adresu el. pošte kabineta gradonačelnika.

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske donio je odluku da produži finansiranje zdravstvenih usluga u javnim zdravstvenim ustanovama za sve građane (osigurane i neosigurane) do 30. aprila ove godine. To znači da su do tada svi građani zdravstveno osigurani i ne moraju da dolaze u poslovnice Fonda da ovjeravaju zdravstvene knjižice. Dakle, zdravstvene usluge koje se obave do 30. aprila ove godine finansira Fond.

Podsjećamo da je prvobitna odluka Fonda prateći preporuke Vlade RS i u cilјu sprečavanja širenja virusa korona bila da do 31.marta finansira zdravstvene usluge. Ovom odlukom finansiranje zdravstvenih usluga za svo stanovništvo produžava se do 30. aprila ove godine. To se odnosi na sve građane, kao i  na one koji su ranije po osnovu nezaposlenosti bili prijavlјeni na zdravstveno osiguranje, a još uvijek nisu regulisali svoj status.

Takođe, poštujući preporuke Republičkog štaba za vanredne situacije, Fond radi ograničenim kapacitetom uz mogućnost rada od kuće, ali i dalјe nesmetano obavlјa svoju funkciju, poput nabavke lijekova i drugih hitnih stvari. Apelujemo još jednom na građane da  bez preke potrebe ne dolaze u poslovnice Fonda i da sačekaju sa predajom dokumentacije  koja nije hitna, poput zahtjeva za refundaciju  i slično kako bi se izbjegle gužve i veći broj okuplјanja  lјudi na jednom mjestu.

Fond će i dalјe da pratiti epidemiološke smjernice  i upustva nadležnih i u vezi sa tim donositi adekvatne mjere predostrožnosti.

Takođe, građani i dalјe sve informacije o zdravstvenom osiguranju, kao i o radu Foda uopšte mogu da dobiju putem telefona od zaštitnika prava na broj 051 226 870, kao i putem mejla.