U svjetlu nedavnih događaja koji su uticali na bezbjednost Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema (IZIS), kao i u cilju zaštite podataka naših pacijenata, neophodno je dodatno unaprijediti i pojačati mjere politike bezbjednosti i u zdravstvenim ustanovama. S obzirom na to da je zaštita osjetljivih zdravstvenih informacija i ličnih podataka pacijenata naš primarni cilj, svim zdravstvenim ustanovama koje koriste aplikacije IZIS dostavljene su nove mjere politike bezbjednosti IZIS-a, sa detaljnim pojašnjenjima, kako bi se dodatno unaprijedila i pojačala politika bezbjednosti.

Naglašavamo da je saradnja svih zdravstvenih ustanova u ovom procesu od ključnog značaja. Isto tako, razumijemo da ove promjene mogu donijeti određene izazove, ali smo uvjereni da su ovi koraci neophodni za osiguranje visokog nivoa zaštite IZIS-a i, što je najvažnije, zaštite podataka  pacijenata.

U skladu sa novim mjerama politike bezbjednosti, između ostalog, uvedeni su novi uređaji i softverske komponente u IZIS, što dodatno jača bezbjednost sistema protiv potencijalnih hakerskih napada. Ove promjene uključuju jače uređaje nove generacije za mrežnu bezbjednost (firewall), unaprijeđene mehanizme antivirusne zaštite i druga tehnološka poboljšanja. Detalji u vezi sa novim mjerama politike bezbjednosti, dostupni su u dopisu namijenjenom zdravstvenim ustanovama.

Osiguranim licima Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske od sutra, 15. januara, u apotekama na recept će biti dostupne nove terapije i to za hipertenziju, hroničnu opstruktivnu bolest pluća, ulcerozni kolitis i hemofiliju, a uvode se i dvije nove farmaceutske usluge.
Na Listu A lijekova koji se izdaju na recept uvršteni su lijekovi ''aklidinijum bromid, formoterol'' prašak za inhaliranje kojeg koriste oboljeli od hronične opstruktivne bolesti pluća i lijek ''mesalazin rektalna suspenzija'', koji se primjenjuje kod akutnih faza ulceroznog kolitisa. Riječ je o efikasnim terapijama zahvaljujući kojima se smanjuje potreba za hospitalizacijama pacijenata. Takođe, na Listu A su uvršteni i rekombinovani faktori koagulacije (''moroktokog alfa'' i ''simoktokog alfa'') koje koriste oboljeli od hemofilije. Naime, ovi lijekovi su od ranije dostupni oboljelima, ali samo u UКC-u RS, jer se nalaze u Programu lijekova i nabavlja ih Fond putem javnih nabavki. Кako bi se olakšalo oboljelima, naročito iz drugih krajeva Srpske, da ne moraju da dolaze u UКC RS samo radi terapije, uvrštavanjem ovih lijekova i na Listu lijekova koji se izdaju na recept, oni će ubuduće biti dostupni oboljelima od hemofilije i u apotekama. Dakle, na ovaj način poboljšaćemo i olakšati dostupnost terapija pacijentima, čemu FZO RS, uz uvođenje novih terapija, konstantno teži.
Na Listu B uvršten je lijek ''zofenopril'' za hipertenziju, koji doprinosi boljoj kontroli pacijenata, što dugoročno rezultira smanjenjem razvoja komplikacija. Ovaj lijek pruža dodatnu zaštitu srca i krvnih sudova. Napominjemo da za lijekove sa Liste B sva osigurana lica učestvuju u troškovima u iznosu od 50% cijene lijeka i niko nije oslobođen plaćanja. Za referentne lijekove sa Liste A FZO RS u potpunosti snosi troškove za osiguranike koji su oslobođeni plaćanja participacije, dok ostali plaćaju participaciju u iznosu od 10% cijene lijeka.
Кada je riječ o farmaceutskim uslugama, od 15. januara Fond će za osigurana lica finansirati dvije nove usluge u apotekama i to farmaceutsku uslugu izrade podijeljenih praškova i uslugu izrade sirupa. Ove usluge su uvedene jer doze i oblici pojedinih lijekova nisu prilagođeni dječijem uzrastu, te djeca ne mogu da ih koriste. Naime, mnogi lijekovi koji se nalaze na našim listama dostupni su samo u obliku čvrstih farmaceutskih oblika koje mlađa djeca ne mogu da progutaju, a i doze nisu prilagođene za djecu. Iz tog razloga, FZO će početi finansirati pomenute usluge magistralne izrade lijekova u vidu praškova ili sirupa, a kako bi se djeci obezbijedile potrebne propisane terapije.
Ovim proširenjem Liste lijekova FZO RS je nastavio praksu da se početkom svake godine uvode novi lijekovi na recept, kako bi se građanima povećala dostupnost terapija koje finansira obavezno zdravstveno osiguranje, odnosno kako bi osiguranici što manje novca izdvajali za lijekove i kako bismo unapređivali zdravstvenu zaštitu naših osiguranika.

Integrisani zdravstveni informacioni sistem (IZIS) je spreman jer je Fond zdravstvenog osiguranja sproveo sve potrebne preventivne aktivnosti, ali će se njegovo puštanje u funkciju, počevši od ponedjeljka, sprovoditi postepeno i to u onim zdravstvenim ustanovama koje su ispoštovale sve date bezbjednosne preporuke.
Rukovodstvo Fonda je na današnjem sastanku sa predstavnicima zdravstvenih ustanova dogovorilo dinamiku puštanja IZIS-a u funkciju. Planirano je da se prioritetno u funkciju pusti porodična medicina i hitne službe, te ostale djelatnosti, ali će se prije svakog puštanja prethodno svaki dio IZIS-a dodatno testirati od strane samih zdravstvenih radnika.
Još ranije zdravstvenim ustanovama, odnosno eksternim korisnicima sistema, date su preporuke koje aktivnosti one treba da preduzmu, a kako bi se ispunili preduslovi za bezbijedno puštanje u funkciju IZIS-a. Upravo kako bi se eksternim korisnicima ostavilo dovoljno vremena da provjere bezbjednost svojih informacionih sistema, IZIS još nije vraćen u funkciju. S obzirom na to da su nas pojedine ustanove informisale da su sprovele date preporuke, planirano je da se od naredne sedmice IZIS postepeno vraća u funciju.
Naime, Fond je od hakerskog napada odmah angažovao sve svoje resurse, kao i resurse održavaoca sistema IZIS, kako bi u što kraćem roku IZIS bio stavljen u operativan rad.  Istovremeno, iako je IZIS imao maksimalnu zaštitu, sa oporavkom sistema, dodatno ćemo unaprijediti i sigurnost sistema na još viši nivo. Iz tog razloga, između ostalog, rad i razmjena podatka u IZIS-u biće omogućena samo onim zdravstvenim ustanovama koje budu izvršile skeniranje svoje računarske mreže i promjenu korisničkih naloga u sistemu. Zdravstvene ustanove su obavezne da Fondu dostave kredibilan dokaz da su postupili po instrukcijama Fonda. Takođe, i zdravstvene ustanove koje koriste aplikacije drugih proizvođača, dužne su da od njih pribave dokaz da su postupili po instrukciji i skenirali svoju računarsku mrežu i servere.
Podsjećamo, FZO RS je juče dobio i podršku Vlade Srpske za sprovođenje svih neophodnih aktivnosti, jer je zajednički interes da se Integrisani zdravstveni informacioni sistem što prije oporavi od visoko sofisticiranog hakerskog napada i da zajedno preventivno sprovedemo sve bezbjednosne mjere prije ponovnog uspostavljanja IZIS-a.

Sektor za informacione tehnologije Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, u vezi sa situacijom nastalom usljed hakerskog napada na IZIS, dao je preporuke zdravstvenim ustanovama, a kako bi se obezbijedili svi preduslovi za bezbijedno puštanje u funkciju IZIS-a, kada za to dođe vrijeme nakon što se sprovedu sve potrebne aktivnosti i provjere.

Inače, na osnovu dobrih praksi i preporuka stručnjaka iz oblasti bezbjednosti informacionih sistema, iako je baza zdravstvenih podataka sačuvana, odlučeno je da se sistem još ne pušta u funkciju. Preporuke zdravstvenim ustanovama i proizvođačima softvera koji razmjenjuju podatke sa IZIS-om dostupne su u dopisu.

Osiguranici Fonda zdravstvenog osiguranja ne smiju doći u situaciju da ne dobiju potrebnu zdravstvenu uslugu, jer nije stao zdravstveni sistem, već je trenutno onemogućen rad u IZIS-u, odnosno razmjena informacija u sistemu. Ovo je jedna od poruka sa današnjeg video sastanka Direkcije FZO RS sa svim filijalama Fonda.

Naime, pored toga što stručne službe za IT Fonda zdravstvenog osiguranja neprestano rade već šesti dan od hakerskog napada na IZIS, i sve ostale službe i organizacione jedinice Fonda su maksimalno angažovane, a prvenstveno kako bi osiguranici što manje trpjeli zbog novonastale situacije. Takođe, od zaposlenih u svim filijalama zatraženo je da budu maksimalna podrška zdravstvenim ustanovama u ovim otežanim uslovima rada, a kako bismo zajednički sa što manje problema premostili ovu situaciju. Inače, radnici filijala Fonda su informisali menadžment da su na terenu i u stalnoj komunikaciji sa svim zdravstvenim ustanovama koje su se dobro prilagodile ovim vanrednim okolnostima, da se pridržavaju instrukcija dobijenih od Fonda, te da se osiguranicima pružaju potrebne usluge samo nešto sporijom dinamikom. Dakle, prema riječima zaposlenih u filijalama Fonda širom Srpske, izuzev nešto većih gužvi i sporijeg rada nema većih problema u pružanju zdravstvene zaštite građanima. Istaknuto je i da je ova situacija najbolje pokazala koliko je IZIS unaprijedio efikasnost pružanja zdravstvene zaštite i koje prednosti je donio za kompletan zdravstveni sistem, što sada prepoznaju i zdravstveni radnici.

Prema tome, svi u sistemu – FZO RS, eksterni partneri, zdravstvene ustanove, te sve nadležne republičke institucije ulažu maksimalne napore da se premoste posljedice visokosofisticiranog hakerskog napada na IZIS, koji se dogodio uoči Nove godine, te da se Integrisani zdravstveni sistem ponovo uspostavi jer je riječ o sistemu značajnom za cijelu Republiku i sve građane. Zahvaljujemo i pacijentima na razumijevanju i strpljenju, a za sva pitanja i eventualne probleme prilikom ostvarivanja prava iz zdravstvenog osiguranja mogu da se obrate zaštitnicima prava osiguranika u svim filijalama Fonda.