Sa postojanjem Fonda solidarnosti za dijagnostiku i liječenje oboljenja, stanja i povreda djece u inostranstvu sistem je omogućio šansu za ozdravljenje i bolje uslove liječenja u inostranstvu. Šansu koju je ranije, bez sistemske podrške Republike Srpske i društva bilo jako teško ostvariti, poručila je to Nina Bližnjaković, sedamnaestogodišnjakinja iz Doboja koja je se zahvaljući Fondu solidarnosti već dvije godine liječi u zdravstvenoj ustanovi u Njemačkoj.

Nina je prije dvije godine saznala da boluje od leukemije i da je zbog toga potrebno da se uputi na dalje liječenje u inostranstvo. Od tada njene troškove liječenja finansira Fond solidarnosti i do sada su iznosili oko 309.000 evra.

„Nada postoji, a sada i finansijska podrška za liječenjem u inostranstvu. Troškovi su ogromni i moja porodica to bez postojanja Fonda solidarnosti, čak i kroz organizovanje humanitarnih akcija ne bi mogla sama isfinansirati. Sa Fondom solidarnosti svako dijete ima jednaku šansu i što je najvažnije mogućnost da zdravstvenu zaštitu dobiju u inostranstvu i to onda kada naše bolnice više ne mogu da pruže adekvatnu njegu“, smatra Nina.

Pozitivna i sa osmijehom osvrnula se na svoje liječenje u Njemačkoj i sa javnošću je podijelila i svoje strahove misleći da će zbog jezičke barijere neće moći na adekavatan način medicinskom osoblju prenijeti sve ono što je muči.

„Ispostavilo se da su svi moji strahovi bili neosnovani, jer mi je medicinsko osoblje u Njemačkoj pružilo najbolju moguću njegu, iako se jako teško nositi sa činjenicom da ste zatvoreni u četiri zida, odvojeni od porodice, svojih prijatelja, svog grada i slično“, istakla je Nina.

Svojom pričom, kako je rekla, želi da doprinese informisanju o Fondu solidarnosti kako bi svaki roditelj u svakoj opštini u Republici Srpkoj znao da postoji i na koji način funkcioniše.

Detaljnije

Nakon Bolnice Gradiška,  danas je Dom zdravlja Srbac u okviru projekta Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema dobio 55 računara i čitača kartica u trajnom vlasništvu, a sve u cilju efikasnijeg sprovođenja jednog od najsloženijih projekata u RS u praksi kao što je digitalizacija zdravstva. 

Podsjećamo da je nedavno i  Bolnica Gradiška dobila 140 računara i štampača koja je ujedno i prva zdravstvena ustanova koja je u okviru projekta IZIS dobila neophodnu računarsku opremu.

Inače, kako je predviđeno projektom, Bolnica Gradiška sa tri pripadajuća doma zdravlja treba da budu prve zdravstvene ustanove u kojima će se uvesti IZIS.

Pored ovih zdravstvenih ustanova, računarsku opremu u trajnom vlasništvu dobiće  zdravstvene ustanove koje su izabrale aplikativni način integracije u cilju lakše implementacije projekta i kako bi zdravstvene ustanove bile isto usklađene na tehnološkom nivou, što je jedna od bitnih pretpostavki  za uspješnu informatizaciju zdravstva.

Osim toga, osiguranici Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske će prvu elektronsku karticu dobiti besplatno, za razliku od, primjera radi, građana Srbije koji izdvajaju dodatna lična sredstva za dobijanje elektronske  kartice.

Podsjećamo da Fond sa izabranim partnerima predano radi na potpunoj digitalizaciji zdravstva kako bi do kraja 2020. godine u Republici Srpskoj u potpunosti zaživjele elektronske kartice, uputnice, recepti i kartoni. Do sada su završene sve pripremne radnje, kao što je donošenje određenih uputstava, procedura i sl. koje su bile neophodne za dalji rad na IZIS-u. Između ostalog, opremljen je i Data centar i uređene su server sale na dvije lokacije u Banjaluci i Bijeljini. Isto tako, i konzorcijum koji radi na uvođenju ovog projekta je svoje poslove, do sada, izvršavao u predviđenim rokovima.

Održano je više prezentacija ovog projekta, prvenstveno zdravstvenim radnicima, odnosno svima onima koji su dio ovog projekta, a završene su i radionice za zdravstvene radnike iz cijele Republike Srpske u cilju da se čuje upravo i mišljenje medicinskih radnika, kako bi se sistem dodatno usavršavao i prilagođavao njihovim potrebama u svakodnevnom radu sa pacijentima.

Inače, Integrisani zdravstveni infomacioni sistem je jedan od od najznačajnijih projekata koji se realizuju u Republici Srpskoj,  a koji bi trebao znatno da unaprijedi zdravstveni sistem, učini ga kvalitetnijim i da donese značajne finansijske uštede za cjelokupni sistem. Dakle, od koristi za svakog građanina pojedinačno, do koristi za sve ustanove i institucije u zdravstvenom sistemu.

Na realizaciji IZIS-a u RS radi izabrani konzorcijum ''MMSCODE'' d.o.o. Banjaluka, ''Lanaco'' d.o.o. Banjaluka i ''Ericsson Nikola Tesla'' d.d. Zagreb.

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske za osiguranike koji boluju od hroničnih plućnih bolesti od ovog mjeseca pojednostavio je proceduru odobravanja medicinskog sredstva -koncentrator kiseonika, tako što je ga uvrstio na Listu medicinskih sredstava koje finansira Fond.

Ovo je omogućeno izmjenom Pravilnika o pravu na medicinska sredstva kojim su i preciznije definisane indikacije za odobravanje  ovog medicinskog sredstva, dok će i  sama procedura finansiranja ovog pomagala biti znatno brža i jednostavnija. Osim toga, precizirano je da ovo medicinsko sredstvo predlaže konzilijum pulmologa na tercijarnom nivou zdravstvene zaštite ( UKC RS), odnosno tri lјekara specijalista iz referentnih zdravstvenih ustanova sekundarnog nivoa ( bolnice), a o tom prijedlogu odlučuje stručna komisija Fonda.

Naime, prije ove izmjene, koncetrator kiseonika se nije nalazio na Listi medicinskih sredstava koje finansira obavezno zdravstveno osiguranje, pa je Fond  ovo sredstvo nabavlјao putem javnih nabavki u izuzetno medicinskim opravdanim slučajevima, odnosno za održavanje vitalnih životnih funkcija. Međutim zbog komplikovanih procedura javnih nabavki, često je dolazio do kašnjenja u isporuci ovog medicinskog sredstva, te je Fond tražio način da maksimalno ubrza proceduru i otkloni birokratske barijere koje su usporavale put dobijanja ovog pomagala.

I ovaj primjer jasno dokazuje sav nesklad Zakona o javnim nabavkama BiH sa stvarnim životom i potrebama, jer se na isti način tretira nabavka lijekova i medicinskih sredstava kao i sva ostala roba, poput kacelarijskog materijala i slično, na šta Fond konstantno ukazuje.

Fond je svjestan da na te procedure nema uticaj, pa je opredelјenje ove institucije da  otklanja administrativne prepreke koje su u nadležnosti obaveznog zdravstvenog osiguranja, posebno vodeći računa o teškim i specifičnim bolestima.   

Izmjene ovog pravilnika, kao i mnoga pojednostavlјenja procedura koje smo uveli u protekle tri godine, dokazuju našu istrajnost da osiguranicima maksimalno ubrzamo put ostvarivanja prava iz zdravstvenog osiguranja, jer vjerujemo da se samo na ovaj način može u potpunosti ostvariti misija naše institucije, među kojima je bolјa i dostupnija zdravstvena usluga – prioritet. 

Fond solidarnosti za dijagnostiku i liječenje oboljenja, stanja i povrede djece u inostranstvu uplatio je danas zdravstvenoj ustanovi u Francuskoj, prema predračunu Klinike za dječiju onkologiju „Gustav Rosi“ koji je dostavljen, sredstva u iznosu od 295.249,60 evra za liječenje Ivane Bjelogrlić iz Istočnog Sarajeva. To znači da Fond solidarnosti u potpunosti finansira Ivanino liječenje prema predračunu koje je dostavila klinika u Francuskoj.

Iako su se roditelji djevojčice tek krajem prošle sedmice zvanično obratili Fondu solidarnosti sa zahtjevom za finansiranje Ivaninog liječenja u inostranstvu, Fond solidarnosti je uspio u kratkom roku da završi sve procedure i odobri finansijska sredstva za liječenja na prijedlog stručne komisije i odluke Upravnog odbora Fonda solidarnosti. Dakle, Fond solidarnosti kao u svim dosadašnjim slučajevima nastoji da maksimalno ubrza procedure odobravanja finansijskih sredstava, posebno u slučaju hitnih stanja i to je nešto što činimo svakodnevno u skladu sa odgovornom politikom, a posebno vjerujemo, cijeneći privatnost roditelja i bolesne djece, da to nije nešto na čemu se treba zasnivati promocija rada Fonda solidarnosti.

Podsjećamo, da procedure odobravanja finansijskih sredstava postoje upravo iz razloga što Fond solidarnosti troši novac svih građana Republike Srpske, a na ovaj način, se sprečava bilo kakva eventualna zloupotreba javnih sredstava, što vjerujemo, da je i cjelokupnom društvu - cilj.

Budući da Fond solidarnosti u potpunosti finansira Ivanino liječenje u inostranstvu, apelujemo na organizatore humanitarnih akcija za liječenje djevojčice da ukoliko nastave sa ovom aktivnošću da jasno navedu u koju svrhu se prikupljaju pomenuta sredstva.

Svjesni smo da roditelji pored troškova liječenja, imaju  i mnoge druge troškove, organizovanje humanitarnih akcija je u tom smislu legitimno pravo porodice, s tim da se navede precizna  namjena prikupljanja novčanih sredstava, kako se ne bi dovodili u zabludu građani i mediji, odnosno cjelokupno društvo.  

Podsjećamo da je Fond za dvije godine postojanja odobrio finansijska sredstva za liječenje i dijagnostiku  140 djece u inostranstvu za šta je izdvojeno više od dva miliona KM.

Rad Fonda solidarnosti je u potpunosti javan, a sve o našem radu dostupno je na www.zdravstvo-srpske.org na posebnom linku o Fondu solidarnosti.

Fond solidarnosti za dijagnostiku i liječenje oboljenja, stanja i povreda djece u inostranstvu je za devet mjeseci ove godine ostvario prihod od posebnog doprinosa za solidarnost od neto plate zaposlenih u iznosu od oko 4,6 miliona KM, što je za 18 odsto više nego u istom periodu prošle godine. Ovo je, između ostalog, konstatovano u Izvještaju o izvršenju Finansijskog plana – budžeta Fonda solidarnosti za devet mjeseci ove godine koji je usvojio Upravni odbor ove ustanove.

Veće ostvarenje priliva sredstava od posebnog doprinosa na neto plate zaposlenih, ujedno je i potvrda da je Fond solidarnosti  za nepune dvije godine rada stekao povjerenje javnosti. Dokaz za to je i povećanje prihoda po osnovu solidarnosti na neto plate i sve manji broj onih koji ne žele da učestvuju u ovoj humanoj i institucionalnoj misiji društva – finansiranju liječenja djece u inostranstvu.

„Vjerujem da smo transparentnim i odgovornim radom stekli povjerenje javnosti što potvrđuje i povećanje prihoda po osnovu dobrovoljnog doprinosa od neto plate zaposlenih, što nam je na neki način i znak da su ljudi prepoznali Fond solidarnosti kao ustanovu koja nije samo finansijsko administrativne prirode, nego i ustanova u kojoj roditelji bolesne djece pronalaze podršku“, istakla je direktorica Fonda solidarnosti Jasminka Vučković.

Fond je, osim povećanja prihoda od neto plata zaposlenih, ostvario veće prihode i doprinosa po osnovu kupljenog službenog vozila i to za 19 odsto u odnosu na isti period prošle godine.

Detaljnije