Fond solidarnosti za dijagnostiku i liječenje oboljenja, stanja i povreda djece u inostranstvu u ovoj godini finansirao je liječenje i dijagnostiku za 39-oro djece u inostranstvu za šta je izdvojeno oko 409.000 KM. Najveći iznos sredstava u ovoj godini Fond solidarnosti je izdvojio za liječenje operacije srca u Londonu za petnaestogodišnjeg dječaka i to u iznosu od oko 116.000 KM. Osim liječenja, u inostranstvu je finansirana i neophodna dijagnostika, posebno u smislu genetskih ispitivanja koja se ne rade u zdravstvenim ustanovama u Republici Srspkoj niti izvan RS, i to najčešće u Šaniji,  Njemačkoj i Holandiji.

Takođe, djeca su na liječenje u inostranstvu upućivana u referentne zdravstvene ustanove u  Italiji, Rusiji, Njemačkoj, Velikoj Britaniji i dr. Podsjećamo da je od početka rada Fonda solidarnosti pa do danas odobreno ukupno 102 zahtjeva za finansiranjem liječenja i dijagnostike u inostranstvu za šta je izdvojeno oko dva miliona KM.

Inače, Fond solidarnosti od početka osnivanja nastoji da sa svakom zdravstvenom ustanovom u kojoj se dijete iz Republike Srpske šalje na liječenje u inostranstvo ostvari dobru saradnju i ta praksa je nastavljena i u ovoj godini. Osim toga, predstavnici ove ustanove su i u stalnom kontaktu sa roditeljima djece kojima je potrebno liječenje u inostranstvu u cilju finansijske, ali i svake druge podrške koja im je potrebna. Podsjećamo da je Fond solidarnosti početkom godine potpisao  Protokol o saradnji sa Društvom psihologa Republike Srpske u cilju obezbjeđenja psihološke podrške roditeljima ili starateljima djece koja su upućena na liječenje u inostranstvo, ili samoj djeci. Zahvaljujući ovoj saradnji psihološki tretmani za roditelje su obezbjeđeni u potpunosti besplatno, a sprovode ih diplomirani psiholozi iz Republike Srpske.

Takođe, Fond solidarnosti nastoji da svoj rad u potpunosti učini transparetnnim, pa sve svi podaci, uključujući i trenutno stanje na računu, odobrena rješenja u inostranstvu, mogu pronaći na internet stranici Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske na posebnom linku o Fondu solidarnosti.

Lijek ''progesteron'' (komercijalnog naziva ''utrogestan'') od sutra, tačnije 1. maja, nalaziće se na Listi A lijekova Fonda zdravstvenog osiguranja RS, što znači da će ga Fond u potpunosti finansirati za trudnice kojima je ovaj lijek propisan.

Trudnicama kojima je ovaj lijek propisan zbog prijetećeg pobačaja ili opasnosti od prijevremenog porođaja od sutra za ovaj lijek neće izdvajati ništa, budući da je ova kategorija osiguranika oslobođena plaćanja participacije i njihovu zdravstvenu zaštitu u cjelosti finansira FZO RS.

Na ovaj način dodatno će biti unapređena zdravstvena zaštita trudnica u Srpskoj, što i jeste opredjeljenje FZO RS i Vlade Republike Srpske, te smo proteklih godina uveli više prava u cilju podrške natalitetu i pronatalitetnoj politici. U prilog toj tvrdnji govori i podatak da je u Republici Srpskoj u prošloj godini uveden i treći postupak vantjelesne oplodnje, čime smo se po ovom pravu izjednačili sa mnogo razvijenijim zemljama. Osim toga, FZO RS je među prvim fondovima u regionu počeo da  finansira i čuvanje embriona za parove koji prirodnim putem ne mogu da dobiju potomstvo. Ova proširenja prava ostvarena su prvenstveno zahvaljujući stabilizaciji poslovanja Fonda i uštedama koje su postignute racionalizacijom i upravljanjem troškovima.

Podsjećamo da Fond trudnicama i porodiljama u potpunosti finansira zdravstvenu zaštitu, a uvijek im se ovjeri i zdravstvena knjižica, bez obzira na uplaćeni doprinos, sa ciljem da ovoj kategoriji osiguranika uvijek bude dostupna zdravstvena zaštita.

Dakle, FZO RS snosi sve troškove pregleda i savjetovanja u svrhu planiranja porodice, te preglede, dijagnostiku i liječenja za vrijeme trudnoće, porođaja i za vrijeme materinstva. 

Ministarstvo za porodicu omladinu i sport Republike Srpske zajedno sa Fondom zdravstvenog osiguranja Republike Srpske snosiće troškove sistematskih pregleda sportista do 18 godina starosti.

Ovo je precizirano i Sporazumom o organizovanju sistematskih  pregleda mladih sportskih takmičara do 18 godina u Republici Srpskoj  kojeg su juče potpisali ministarka za porodicu omladinu i sport RS Sonja Davidović, vršilac dužnosti direktora FZO RS Dejan Kusturić i predstavnici Zavoda za medicinu, rada i sporta .

"Vlada Srpske je podržala ovu ideju, jer smatramo da je izuzetno značajno da mladim sportistima u Republici Srpskoj omogućimo sistematske preglede, ali da na neki način i roditeljima olakšamo i oslobodimo ih bar dijela troškova, rekla je nakon potpisivanja ovog Sporazuma ministarka za porodicu, omladinu i sport Republike Srpske Sonja Davidović.

Direktor Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske Dejan Kusturić, izrazio je zadovoljstvo zbog potpisivanja sporazuma naglasivši da je izuzetno važno preventivno djelovanje.

"Želim da izrazim zadovoljstvo što možemo da učestvujemo u ovakvom značajnom događaju, odnosno što možemo da finansiramo preventivu.  Fond se u većini slučajeva  bavi posljedicama, odnosno  liječimo posljedice koje mogu biti puno skuplje, a kroz ovakve stvari  mi možemo na vrijeme da reagujemo. To može da bude od koristi za sve građane, jer smo svi svjesni važnosti otkrivanja zdravstvenih problema na vrijeme ", rekao je direktor FZO RS Dejan Kusturić.

Detaljnije

Nakon regije  Banjaluka i Prijedora, predstavnici Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske sa kompanijom „MMSCODE“ započeli su sedmodnevnu radionicu za zdravstvene radnike sa područja Bijeljine, Zvornika i Doboja  kako bi što bolje  predstavili primjenu integrisanog zdravstvenog informacionog sistema  ( IZIS)  čija je suština  uvođenje elektronskih kartona, knjižica, recepata i uputnica.

Podsjećamo da bi do kraja 2020. godine trebalo da se u potpunosti implementira ovaj projekat koji bi zdravstveni sistem trebao da učini znatno efikasnijim.

Projekt menadžer ispred Fonda zdravstvenog osiguranja RS Dejan Stojaković rekao je da je riječ o jednom od najkompleksnijih projekata u posljednjih nekoliko godina čija je vrijednost 23 miliona KM, bez PDV-a, a finansira ga Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske.
"Krajem godine krenućemo sa izdavanjem prvih elektronskih kartica osiguranicima. Prvu elektronsku karticu svi stanovnici Srpske dobiće besplatno, a sredstva će obezbijediti Fond", istakao je Stojaković.
Prema njegovim riječima, sve ustanove koje budu integrisane u sistem dobiće od Fonda računare u trajno vlasništvo, a riječ je o 3.000 računara koji će pomoći ovaj proces jer je ustanovljeno da je sadašnja računarska oprema u javnim zdravstvenim ustanovama uglavnom zastarjela.
Stojaković je rekao da Fond zdravstvenog osiguranja Srpske ima gotovo milion osiguranika i da će primjenom novog informacionog sistema pacijenti i zdravstveni radnici biti značajno oslobođeni administriranja, a efikasniji zdravstveni sistem omogućiće i značajne finansijske uštede.
Projekt menadžer ispred „MMSCODE“ Dragana Krivaja rekla je da se tokom perioda prilagođavanja zdravstveni radnici koji će primjenjivati novi program kroz obuke upoznaju o prednostima elektronskog kartona i uputnica.
Ona je navela da integrisani zdravstveni informacioni sistem nakon dvije godine treba biti u primjeni za sve javne zdravstvene ustanove - 55 domova zdravlja i devet bolnica u Republici Srpskoj, uključujući Univerzitetski klinički centar.
Inače, Projekat sprovodi konzorcijum firmi "MMSCODE" i "Lanako" iz Banjaluke i "Erikson Nikola Tesla" iz Zagreba.

Na inicijativu Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske i u saradnji sa predstavnicima udruženja pacijenata radi se na izmjenama Pravilnika o pravu na medicinska sredstva koji bi trebao znatno da pojednostavi procedure i proširi prava iz ove oblasti.

Tim povodom danas je organizovan i sastanak sa predstavnicima udruženja pacijenata koji su pohvalili Fond zdravstvenog osiguranja RS koji je, kako su naveli, u većini slučajeva uvažio njihove zahtjeve, a sve u cilju da se osiguranicima Fonda maksimalno poboljša dostupnost medicinskih sredstava. I današnji sastanak je nastavak kontinuirane saradnje Fonda  sa predstavnicima nevladinih orgnizacija, a sve u cilju, unapređenja zdravstvene zaštite osiguranih lica.

Naime, Fond je nastojao da u skladu sa finansijskim mogućnostima uvaži prijedloge svih udruženja pacijenata, pa nacrt izmjene pravilnika, između ostalog, predviđa skraćenje rokova za dobijanje novog medicinskog sredstva, pojednostavljenje procedura kod dobijanja mnogih pomagala, proširenje prava, posebno u smislu ukidanja starosnih ograničenja kod pojedinih medicinskih sredstava i slično.

Direktor Fonda zdravstvenog osiguranja RS Dejan Kusturić ukazao je na važnost saradnje sa nevladinim organizacijama, jer su institucije, kako je rekao, jedino mjesto gdje se može govoriti o svim eventualnim problemima i načinima kako da se isti riješe.

 

Detaljnije