Lijek ''progesteron'' (komercijalnog naziva ''utrogestan'') od 1. maja nalaziće se na Listi A lijekova Fonda zdravstvenog osiguranja RS, što znači da će ga Fond u potpunosti finansirati za trudnice kojima je ovaj lijek propisan.

Ovu odluku je danas usvojio Upravni odbor Fonda zdravstvenog osiguranja RS, a ona će se primjenjivati od narednog mjeseca. Dakle, trudnice kojima je ovaj lijek propisan zbog prijetećeg pobačaja ili opasnosti od prijevremenog porođaja, od maja za ovaj lijek neće izdvajati ništa, budući da je ova kategorija osiguranika oslobođena plaćanja participacije i njihovu zdravstvenu zaštitu u cjelosti finansira FZO RS.

Na ovaj način dodatno će biti unapređena zdravstvena zaštita trudnica u Srpskoj, što i jeste opredjeljenje FZO RS i Vlade Republike Srpske, te smo proteklih godina uveli više prava u cilju podrške natalitetu i pronatalitetnoj politici. U prilog toj tvrdnji govori i podatak da je u Republici Srpskoj u prošloj godini uveden i treći postupak vantjelesne oplodnje, čime smo se po ovom pravu izjednačili sa mnogo razvijenijim zemljama. Osim toga, FZO RS je među prvim fondovima u regionu počeo da  finansira i čuvanje embriona za parove koji prirodnim putem ne mogu da dobiju potomstvo. Ova proširenja prava ostvarena su prvenstveno zahvaljujući stabilizaciji poslovanja Fonda i uštedama koje su postignute racionalizacijom i upravljanjem troškovima.

Detaljnije

Od rukovodilaca zdravstvenih ustanova očekujemo da ozbiljno pristupe analizi strukture obaveza i sveobuhvatnoj racionalizaciji i unapređenju poslovanja svojih ustanova. Ovo je poručio ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić na sastanku kojeg su danas održali ministar i v.d. direktor Fonda zdravstvenog osiguranja RS Dejan Kusturić sa direktorima svih bolnica u Srpskoj.

„Finansijska održivost i normalno poslovanje zdravstvenih ustanova su prioritet, što će u pojedinim mjerama podrazumijevati reorganizaciju rada. Sve što budemo planirali i projektovali u narednom periodu moraće da se potkrijepi adekvatnim dokazima i projekcijama kako bismo pokušali da donesemo što je moguće bolju odluku prije svega zbog pacijenata i svih onih koji su u sistemu zdravstvene zaštite“, naglasio je ministar Šeranić.

Takođe, na sastanku je bilo riječi i o sistemu centralizovanih javnih nabavki u skladu sa zaključkom Vlade Republike Srpske, prema kojem Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske  nabavlja lijekove sa osnovne bolničke liste lijekova, kao i lijekove sa liste lijekova za ambulante porodične medicine i domove zdravlja, dok ostale nabavke vrše zdravstvene ustanove, u cilju efikasnijeg obezbjeđivanja svega što je potrebno za kvalitetnu zdravstvenu zaštitu za stanovništvo.             

Na sastanku se posebno razgovaralo o razvoju zdravstvenih usluga i ljudskih resursa u bolničkim zdravstvenim ustanovama u Republici Srpskoj.

 

Detaljnije

Fond zdravstvenog osiguranja RS već razmatra uvođenja lijeka „utrogestan“  na listu, te pozivamo zastupnike ovog lijeka da nam se obrate, budući da do sada, iako smo već nekoliko puta to sugerisali, takav prijedlog za stavljanje ovog lijeka na listu nije stigao na adresu FZO RS.

Uprkos tome, Fond je već počeo da radi farmakoekonomske analize i procjene naših finansijskih mogućnosti kako bi stvorili pretpostavke za stavljanje ovog lijeka na listu, a svjesni činjenice da veliki broj trudnica koristi ovaj lijek što za njih iziskuje velike troškove.

Upravo zahvaljujući tome što je Fond u proteklom periodu stabilizovao svoje poslovanje, kontrolom i upravljanjem troškovima, omogućeno je da uštede usmjerimo na povećanje prava iz zdravstvenog osiguranja, posebno kada je u pitanju reproduktivno zdravlje naših osiguranika. U prilog toj tvrdnji govori podatak da smo u prošloj  godini počeli da finansiramo i treći pokušaj vantjelesne oplodnje čime smo se izjednačili sa mnogo razvijenijim zemljama koje za zdravstvenu zaštitu izdavajaju mnogo više nego RS.

Osim toga, Fond zdravstvenog osiguranja RS je među prvim fondovima u regionu počeo da  finansira i čuvanje embriona za parove koji prirodnim putem ne mogu da dobiju bebu, što je jasan pokazatelj da Fond posebno vodi računa o najosjetljivijoj kategoriji društva, a sve u cilju podrške pronatalitetne politike.

Podsjećamo da Fond trudnicama i porodiljama u potpunosti finansira zdravstvenu zaštitu, a uvijek im se ovjeri i zdravstvena knjižica, bez obzira na uplaćeni doprinos. Dakle, FZO RS snosi sve troškove pregleda i savjetovanja u svrhu planiranja porodice, te preglede, dijagnostiku i liječenja za vrijeme trudnoće, porođaja i za vrijeme materinstva.

Inače, osiguranim licima FZO RS dostupno je oko 1.300 lijekova na Listi lijekova koji se izdaju na recept, od toga je 20-ak lijekova namijenjeno samo za trudnice, dok su im dostupni i svi drugi lijekovi sa Liste, zavisno od medicinskih indikacija, odnosno preporuka ljekara.

Dakle, Vlada Republike Srpske u saradnji sa Fondom zdravstvenog osiguranja RS i drugim institucijama u kontinuitetu unapređuje pronatalitetnu politiku uvođenjem sve većih prava za trudnice i majke, sa krajnjim ciljem da podstaknemo povećanje nataliteta i poboljšamo reproduktivno zdravlje u Republici Srpskoj.

U subotu, 23.03., i nedjelju, 24.03. 2019. godine, vršiće se radovi na serverskoj i komunikacionoj opremi Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, pa će zbog toga doći do povremenih prekida u pružanju naših usluga. Hvala na razumijevanju.

Sektor za informacione tehnologije i opšte poslove

Članovi Odbora Narodne skupštine Republike Srpske za predstavke, prijedloge i društveni nadzor i predstavnici Fonda zdravstvenog osiguranja RS donijeli su danas zaključak kojim pozivaju Vladu Srpske da zakonom koji reguliše oblast ograničavanja trgovinskih marži, ograniči marže i na medicinska sredstva.

Naime, ograničenje trgovinske marže na lijekove postoji, dok ne postoji ograničenje marže na medicinska sredstva i upravo su zbog neuređenih marži cijene pojedinih ortopedskih pomagala i drugih medicinskih sredstava na našem tržištu nerealno visoke.

Vršilac dužnosti direktora Fonda zdravstvenog osiguranja RS Dejan Kusturić naveo  je da je cilj Fonda da korisnicima obezbijedi što bolja i kvalitetnija medicinska sredstva, ali da postoje brojni problemi, kao što je neuređeno tržište, nedefinisane marže, te distributeri koji zloupotrebljavaju pacijente u cilju ostvarivanja svojih interesa i profita.

"Nadam se da ćemo zaključkom koji se odnosi na marže uspjeti da riješimo bar dio problema, te da racionalnije trošimo sredstva i omogućimo još veća prava našim osiguranicima", rekao je Kusturić.

Inače, v.d. direktor Fonda je danas prisustvovao sastanku Odbora za predstavke, prijedloge i društveni nadzor kako bi članove ovog odbora informisao o proceduri javne nabavke pelena, kako bi se razjasnile sve nedoumice, ali i kako bi ih upoznao sa novinama koje će Fond uvesti za korisnike ovog i drugih medicinskih sredstava.  Podsjećamo da će osiguranici Fonda koji koriste pelene za djecu i odrasle od aprila mjeseca umjesto 60 imati pravo na 80 pelena mjesečno. Pri tome, osiguranici će imati i mogućnost doplate ukoliko žele pelene skuplje od cijene koju priznaje Fond.

Na sastanku je zaključeno i da Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH treba da svojim internim aktima definiše modele utvrđivanja ispunjenosti standarda prilikom upisa medicinskih sredstava u registar, kako bi se pacijentima obezbijedila što kvalitetnija medicinska sredstva.

Detaljnije