Fond za penzijsko i invalidsko osiguranje RS, na inicijativu Fonda solidarnosti za dijagnostiku i liječenje oboljenja, stanja i povreda djece u inostranstvu, još ranije je omogućio penzionerima da, ukoliko žele, mogu da od svoje penzije izdvajaju doprinos za liječenje djece u inostranstvu. Naime, u svim filijalama Fonda PIO dostupni su obrasci izjava koje penzioneri mogu da popune i da navedu koji iznos žele da izdvajaju za Fond solidarnosti. Obrazac izjave je dostupan i na sajtu FZO RS u dijelu posvećenom Fondu solidarnosti (u linku obrasci).

Podsjećamo, Zakonom o Fondu solidarnosti nije predviđeno da se od penzija odvaja doprinos za Fond solidarnosti, ali su pojedini penzioneri sami izrazili želju da budu dio ove humane misije. Zbog toga je Fond solidarnosti i pokrenuo ovu inicijativu, koju je prihvatilo rukovodstvo Fonda PIO, kao i Udruženje penzionera RS.

Fond zdravstvenog osiguranja RS u ovoj godini obezbijedio je insulinske pumpe za oboljele od dijabetesa, a osiguranicima je od nedavno dostupno i nekoliko novih insulina u bolnicama i apotekama, među kojima su i tri savremena insulina.

Naime, imajući u vidu činjenicu da broj oboljelih od dijabetesa raste iz godine u godinu, Fond nastoji da ovoj kategoriji osiguranika u kontinuitetu uvodi nove terapije i medicinska sredstva u cilju poboljšanja kvaliteta života oboljelih. FZO, trenutno, ovoj kategoriji osiguranika, finansira širok spektar prava, poput najsavremenijih insulina, koje ne finansiraju ni zemlje regiona, a koje za zdravstvenu zaštitu izdvajaju daleko više nego Republika Srpska.

Primjera radi, trošak Fonda samo za insuline za šest mjeseci ove godine iznosi oko 13,4 miliona КM, a za lancete i trakice za mjerenje šećera u krvi oko 1,7 miliona КM.

Inače, Fond za oboljele od dijabetesa u potpunosti finansira insuline, trakice, lancete, špriceve, igle, aparate za brzo određivanje glukoze u krvi, potrošne materijala za insulinske pumpe i dr. U ovoj godini Fond je obezbijedio 100.000 КM za insulinske pumpe, koje proteklih godina nije finansirao, a koje se dodjeljuju oboljelima prema prioritetima koje odrede ljekari. Sve navedeno ova kategorija osiguranika dobija bez ličnog učešća, jer je Fond oboljele od dijabetesa oslobodio plaćanja participacije za osnovnu bolest i sve njene komplikacije.

Detaljnije

Fond zdravstvenog osiguranja RS i ove godine finansira vakcinu protiv gripa za najugroženije kategorije stanovnika, a obezbijeđeno je 15.000 doza vakcina.

Kako je najavljeno iz Instituta za javno zdravstvo RS, vakcinacija protiv gripa počeće sutra – 1. novembra.

Vakcinu besplatno, odnosno o trošku FZO RS, mogu da prime sljedeće kategorije: pacijenti na hemodijalizi, pacijenti oboljeli od dijabetesa-insulin ovisni, osobe sa hirurškim intervencijama na srcu, HIV pozitivne osobe i oboljeli od AIDS-a, djeca oboljela od cistične fibroze pluća i djeca koja su liječena od reumatske groznice sa promjenama na srcu, oboljeli od mišićne distrofije i multiple skleroze, pacijenti koji su završili sa prijemom hemoterapije i nemaju kliničke znake bolesti, lica sa posebnim potrebama u kolektivnom smještaju, te zaposleni na infektivnim klinikama i jedinicama intenzivne medicine.

Inače, FZO RS godišnje za vakcinu protiv gripa za osjetljive kategorije izdvaja oko 180.000 KM.

Pored vakcina koje finansira FZO RS za najugroženije kategorije, a koje će im biti dostupne u Institutu i domovima zdravlja, ostalim građanima koji žele da se zaštite od gripe, a ne spadaju u pomenute kategorije, dostupne su komercijalne vakcine.

Prema riječima stručnjaka iz Instituta za javno zdravstvo, vakcinacija se naročito preporučuje starijim od 65 godina, hroničnim bolesnicima, zdravstvenim radnicima, zaposlenima u vrtićima, te zaposlenim u drugim službama od javnog značaja. Takođe, kako su naveli, vakcinisati se mogu i djeca starija od šest mjeseci.

Sezona gripa traje od oktobra do marta, a za sada u Republici Srpskoj nije registrovan nijedan oboljeli.

Naučnici koji su otkrili imuno-onkološku terapiju, koja je od nedavno dostupna oboljelim od metastatskog melanoma, kao i karcinoma pluća u Republici Srpskoj, dobitnici su ovogodišnje Nobelove nagrade za medicinu.
Nobelova nagrada za otkriće ove terapije je najbolja potvrda da je pacijentima u Srpskoj  omogućeno liječenje najnovijim terapijama, u skladu sa najsavremenijim evropskim i svjetskim preporukama.Podsjećamo da je Fond zdravstvenog osiguranja RS u ovoj godini počeo da finansira četiri nova inovativna lijeka za liječenje metastatskog melanoma, među kojima je i najsavremenija imuno-onkološka terapija, koja se koristi i za liječenje karcinoma pluća. Riječ je o izuzetno efikasnoj, ali i skupoj terapiji, koja značajno produžava život i povećava ukupno preživljavanje oboljelih. Među prioritetima FZO RS je unapređenje dostupnosti najsavremenijih terapija našim osiguranicima u cilju poboljšanja ishoda liječenja i kvaliteta života oboljelih. U skladu sa tim, FZO će nastojati da i ubuduće obezbjeđuje osiguranicima savremene terapije, po čemu i sada prednjačimo u regionu, jer su našim osiguranicima dostupne određene terapije koje osiguranici znatno razvijenijih zemalja regiona moraju sami da plaćaju, poput pojedinih insulina, biloških terapija i dr.Inače, u Štokholmu je nedavno održana dodjela Nobelovih nagrada kada je proglašeno da su ovogodišnji dobitnici nagrade za fiziologiju i medicinu DŽejms Alison sa Univerziteta Teksas u SAD i Tasuku Hondžo sa japanskog Univerziteta u Kjotou za otkriće imuno–onkološke terapije za liječenje karcinoma. Otkrića dvojice ovogodišnjih laureata bila su prekretnica u borbi protiv raka. Alison i Hondžo su ustanovili potpuno nov princip za liječenje raka, a njihova istraživanja su dalje nastavile farmaceutske industrije i dovela su do razvoja imuno-onkološke terapije koja se pokazala kao veoma efikasna u borbi protiv različitih oblika karcinoma, od kojih su neki do skora bili sa vrlo lošom prognozom.
Imuno-onkološka terapija je odobrena ubrzanom procedurom u SAD još 2014, a u Evropi 2015. godine za liječenje metastatskog melanoma, a sada se ova terapija koristi i u liječenju drugih vrsta karcinoma.

Obavještavamo osigurana lica Fonda zdravstvenog osiguranja RS da prilikom registracije u tim porodične medicine, kao i kod izbora pedijatra i ginekologa, vode računa da se registruju u onim zdravstvenim ustanovama koje imaju potpisan ugovor sa Fondom.

Informacije sa kojim ustanovama FZO ima potpisane ugovore su dostupne na internet stranici Fonda, a osiguranici mogu da se informišu i u svim poslovnicama Fonda.

Naime, važno je da izabrani ljekari rade u zdravstvenim ustanovama koje sa Fondom imaju potpisan ugovor, kako bi osiguranici mogli koristiti zdravstvenu zaštitu o trošku Fonda.

U vezi s tim, sugerišemo osiguranicima da prije registracije provjere koje ustanove imaju ugovor sa FZO RS, jer pojedine zdravstvene ustanove pozivaju osiguranike da se registruju kod njih, a nemaju potpisan ugovor sa Fondom.

Podsjećamo, u toku je redovan period za izbor, kao i promjenu porodičnog doktora, pedijatra i ginekologa, te svi koji žele da promijene doktora iz bilo kog razloga to mogu da urade do kraja ove godine, bez navođenja razloga za promjenu ljekara. Još jednom napominjemo, važno je da se osiguranici registruju u onim zdravstvenim ustanovama  koje imaju potpisan ugovor sa Fondom, kako bi mogli koristiti sva prava iz zdravstvenog osiguranja.