Radno tijelo Narodne skupštine Republike Srpske koje vrši nadzor nad prikupljanjem i raspodjelom sredstava Fonda solidarnosti za dijagnostiku i liječenje oboljenja, stanja i povreda djece u inostranstvu prihvatilo je Informaciju Fonda solidarnosti o prikupljenim i utrošenim sredstvima u periodu od 1. januara do 31. maja 2018. godine.

Na prvoj sjednici Radnog tijela, v.d. direktor Fonda solidarnosti Jasminka Vučković upoznala je članove Radnog tijela sa dosadašnjim aktivnostima Fonda, prikupljenim sredstvima, odobrenim liječenjima, kao i sa problemima koji su evidentirani u dosadašnjem radu Fonda.

''Vjerujem da će nam Radno tijelo pomoći u implementaciji Zakona o Fondu solidarnosti, ali i da će nam ukazati na segmente u našem radu koje je potrebno poboljšati'', rekla je Vučkovićeva.

U Informaciji je navedeno da je iznos prikupljenih sredstava Fonda solidarnosti u periodu od 1. januara do 31. maja 2018. godine iznosio 2.758.179 KM, te da je odobreno 28 zahtjeva za liječenje djece u inostranstvu.

Na sjednici Radnog tijela, kojom je predsjedavao predsjednik Želimir Nešković, pored Informacije Fonda solidarnosti, usvojen je i Poslovnik o radu ovog radnog tijela. Podsjećamo, Narodna skupština Republike Srpske izabrala je 16. maja na posebnoj sjednici članove Radnog tijela koji vrše nadzor nad prikupljanjem i raspodjelom sredstava Fonda solidarnosti.

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske finansiraće četiri nova inovativna lijeka za obolјele od metastatskog melanoma, što će omogućiti znatno efikasnije liječenje i kvalitetniji život obolјelim.

Takođe, pored za indikacije melanoma, jedan inovativni lijek koristiće se i kod liječenja karcinoma pluća.

Radi se o izuzetno skupim terapijama, efikasnijim od terapije citostaticima, jer znatno produžavaju period do progresije bolesti i imaju manje neželјenih efekata.

Za nabavku inovativnih lijekova (kobimetinib, trametinib, dabrafenib i pembrolizumab) Fond je za period do kraja naredne godine obezbijedio 3,3 miliona KM.

Nove inovativne lijekove će u potpunosti finansirati FZO RS, a biće dostupni obolјelima u skladu sa protokolima liječenja i prioritetima koje odrede lјekari. Fond je uspio da obezbijedi sredstva za liječenje ovim terapijama za ukupno 25 pacijenata, dok je do sada Fond finansirao jedan inovativni lijek za šest obolјelih od melanoma, a obolјelim od karcinoma pluća nisu uopšte bile dostupne inovativne terapije.

Inače, zahvalјujući ostvarenim pozitivnim trendovima u poslovanju Fonda stvorene su mogućnosti za proširenje prava osiguranika, odnosno za uvođenje najsavremenijih terapija. Fond će i u narednom periodu nastojati da uvodi nove terapije i da unapređuje zdravstvenu zaštitu osiguranika. Međutim, to prvenstveno zavisi od redovnosti uplate doprinosa za zdravstveno osiguranje koji su jedini izvor prihoda Fonda.

Svima koji su oboljeli od rijetkih bolesti u Republici Srpskoj trajno je omogućeno pravo na zdravstvenu zaštitu i liječenje bez plaćanja participacije.

Ovom novinom, koju je danas usvojio Upravni odbor Fonda zdravstvenog osiguranja, Republika Srpska je postala lider u regionu kada su u pitanju prava oboljelih od rijetkih bolesti.

Pravo na trajno oslobađanje od plaćanja participacije oboljeli će ostvarivati na osnovu legitimacije koju izdaje Centar za rijetke bolesti Univerzitetskog kliničkog centra RS, te je potrebno da se oboljeli koji još nemaju legitimaciju jave u ovaj centar.

Naime, i do sada su oboljeli od rijetkih bolesti bili oslobođeni plaćanja participacije, ali ne za sva oboljenja, i to je predstavljalo veliki problem za oboljele koji su stariji od 15 godina jer su morali plaćati participaciju ako imaju dijagnozu koja nije bila obuhvaćena Pravilnikom Fonda.

Izmjenom Pravilnika koji uređuje ovu oblast, a na inicijativu Saveza za rijetke bolesti, svim osiguranicima kojima je utvrđeno neko rijetko oboljenje Fond će u potpunosti snositi troškove zdravstvene zaštite, bez obzira na godine života i dijagnozu.

Inače, u Centru za rijetke bolesti trenutno je registrovano 432 pacijenta sa 170 različitih rijetkih oboljenja.

Detaljnije

Fond zdravstvenog osiguranja RS će sve tekuće obaveze u 2018. godini za bolovanja radnika dužih od 30 dana izmirivati redovno, dok će dug nastao iz ranijih godina kontinuirano izmirivati uz mogućnost multilateralne kompenzacije potraživanja i dugovanja.

Ovo je, između ostalog, precizirano Sporazumom o saradnji kojeg su danas potpisali vršilac dužnosti direktora Fonda zdravstvenog osiguranja RS Dejan Kusturić i predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Dragutin Škrebić.

Ovaj sporazum, kako je objasnio direktor Fonda, ne definiše samo obaveze Fonda nego i poslodavaca, koji su, takođe, obavezni, da na vrijeme uplaćuju doprinose za zdravstveno osiguranje.

„Na ovaj način želimo da u budućnosti spriječimo situaciju  koju sada imamo, a to je da Fond, trenutno, poslodavcima za bolovanja duguje 42 miliona KM, a da istovremeno, od poslovne zajednice potražuje 280 miliona KM. Zato se nadamo da će 10 miliona KM koje planiramo da u narednom periodu izdvojimo za privredu  biti njihov podstrek za redovno uplaćivanje doprinosa za zdravstveno osiguranje ili da eventualno razmišljaju o povećanju plata svojih radnika“, istakao je Kusturić.

Posebno je bitno, kako smatra Kusturić, da se utiče na svijest poslodavaca, ali i radnika koliko je važno da se redovno uplaćuju doprinosi za zdravstveno osiguranje.

Detaljnije

Fond zdravstvenog osiguranja RS potpisaće sutra Sporazum o saradnji sa Unijom udruženja poslodavaca RS kojim se, između ostalog, jasnije definišu isplate refundacija neto plata radnika za vrijeme privremene nesposobnosti za rad (bolovanja duža od 30 dana), kao i izmirenje dugovanja iz ranijeg perioda.

Fond se ovim sporazumom obavezuje da će sve tekuće obaveze u 2018. godini za bolovanja izmirivati redovno, dok će se dug iz ranijih godina kontinuirano izmirivati, uz mogućnost multilateralne kompenzacije potraživanja i dugovanja.

Budući da poslodavci imaju mogućnost da od Fonda zatraže provjeru opravdnosti bolovanja svojih radnika, te da je prirotet u radu Fonda i u ovoj godini kontrola i upravljanje troškovima, potpisnici ovog sporazuma će inicirati i izmjene propisa koji će omogućiti kvalitetniju kontrolu bolovanja.  Na ovaj način i Fond i poslodavci žele da spriječe zloupotrebe bolovanja, ali i da eliminišu negativne pojave i trendove u ovoj oblasti.

Takođe, očekujemo da će ovaj sporazum doprinijeti da poslodavci redovno plaćaju doprinose za zdravstveno osiguranje, što će omogućiti i Fondu da svoje obaveze na vrijeme izmiruje. Inače, FZO RS je smanjio dugovanja za bolovanja za tri miliona KM u prošloj godini u odnosu na 2016. godinu. Napominjemo da Fond prilikom plaćanja refundacije bolovanja prioritet daje privredi, tako da se više od 60 odsto duga isključivo odnosi na javni sektor.

Detaljnije