Oboljeli od multiple skleroze i ove godine mogu da se o trošku Fonda zdravstvenog osiguranja RS liječe u Specijalnoj bolnici za rehabilitaciju „Atomska banja“ u Gornjoj Trepči, jer je Fond produžio ugovor za pružanje medicinske rehabilitacije sa ovom ustanovom.

Naime, Fond unazad nekoliko godina  potpisuje ugovor sa Atomskom banjom kako bi svi naši osigranici sa multiplom sklerozom kojima je neophodna medicinska rehabilitacija mogli pravovremeno i adekvatno da dobiju neophodnu zdravstvenu njegu.  

U ovoj ustanovi se, inače, godišnje liječi oko 250 naših osiguranika, dok je  godišnji trošak Fonda  za liječenje osiguranika sa multiplom sklerozom u „Gornjoj Trepči“ oko 300.000 KM. Oboljeli imaju pravo da se godišnje 21 dan liječe u ovoj bolnici.

Detaljnije

Poslovnica FZO RS u Loparama od danas je ponovo počela sa radom u svojim prostorijama koje su u potpunosti renovirane nakon požara koji je zahvatio zgradu u čijem se  prizemlju one nalaze.

Podsjećamo, da je u zgradi u kojoj se nalazi Poslovnica Lopare 8. januara izbio  požar, a prilikom intervencije vatrogasaca kompletna Poslovnica je bila poplavljena.

Kako u Poslovnici nije bilo uslova za rad, u susret nam je izašlo rukovodstvo Doma zdravlja Lopare i u njihovim prostorijama naši zaposleni su radili i pružali usluge osiguranicima FZO RS.

Fond zdravstvenog osiguranja RS finansira oko 120 citostatika, među kojima su i najsavremenije skupe terapije, a među prvima u regionu smo uveli biološku terapiju. Prema tome, navodi pojedinih medija da Fond finansira „samo jeftinije lijekove“ nisu tačni, kao ni navodi da su ''citostatici za Fond preskupi''.

Naime, na Listi citostatika se nalaze lijekovi čija samo jedna ampula košta i do 6.000 KM, dok su troškovi u prošloj godini za lijekove za maligna oboljenja  iznosili oko 28 miliona KM. Iako su finansijske mogućnosti ograničene, Fond prati savremene terapijske smjernice kako bi našim osiguranicima bile dostupne iste terapije kao i u najrazvijenijim zemljama. Primjera radi, na Listi citostatika koje finansira FZO RS nalaze se neki skupi lijekovi, koje ne finansira ni zdravstveno osiguranje Srbije, poput  „pertuzumaba“  čija  jedna ampula košta 6.142 KM i slično.

Inače, u toku je ponovljeni postupak nabavke pojedinih citostatika, jer se na prvobitni tender za neke lijekove niko nije javio i to uglavnom za lijekove starije generacije koji su jeftiniji, a koji su, takođe, neophodni u liječenju malignih oboljenja.

Detaljnije

Ratni vojni invalidi u Republici Srpskoj ubuduće će imati mogućnost da dobiju novac kako bi po svom izboru mogli da kupe odgovarajuće ortopedsko pomagalo, a sredstva za to u iznosu od 2,5 miliona KM je obezbijedila Vlada RS.

Ovo je omogućeno Protokolom o sardnji Ministarstva rada i boračko invalidske zaštite RS i Fonda zdravstvenog osiguranja, kojeg su danas potpisali ministar Milenko Savanović i v.d. direktor Fonda Dejan Kusturić.

Ministar Savanović je rekao da će RVI, koji imaju pravo na ortopedsko pomagalo u skladu sa propisima FZO RS, moći da se obrate Ministarstvu sa zahtjevom da im se odobre novčana sredstva za kupovinu pomagala po njihovom vlastitom izboru. On je napomenuo da će FZO RS i dalje utvrđivati pravo na pomagalo, te da će Ministarstvo novac doznačavati direktno korisnicima nakon što Fond utvrdi postojanje prava.

''I na ovaj način Republika Srpska pokazuje brigu, odgovornost i zahvalnost prema ratnim vojnim invalidima. U narednom periodu, takođe, činićemo sve da poboljšamo standard i način života ove populacije'', istakao je Savanović.

Kusturić je rekao da će se na ovaj način, pored slobodnog izbora pomagala, doprinijeti i poboljšanju kvaliteta pomagala za RVI. On je dodao da FZO RS godišnje za pomagala izdvaja oko 9 miliona KM, dok se za pomagala samo za RVI izdvaja oko 2 do 3 miliona KM.

''Ovo je još jedan dokaz da institucije RS uspješno reaguju i realizuju zahtjeve RVI, kao i drugih određenih populacija'' istakao je Kusturić, podsjećajući da je ratnim vojnim invalidima, kao i drugim licima sa amputacijom, paraplegijom i tetraplegijom, omogućena znatno jednostavnija procedura za produženu medicinsku rehabilitaciju. ''Ova lica od aprila obnovu medicinske rehabilitacije mogu da koriste samo na osnovu uputnice porodičnog doktora, dok je trenutno ta procedura znatno komplikovanija. Takođe, data im je i mogućnost da svake godine idu na rehabilitaciju'', kazao je v.d. direktor Fonda.

Inače, ratni vojni invalidi moći će, kao i do sada, da dobijaju ortopedska pomagala i druga medicinska sredstva putem Fonda, a ukoliko žele da dobiju novac pa po svom izboru kupe pomagalo, obraćaće se sa zahtjevom Ministarstvu rada i boračko invalidske zaštite.

Osigurana lica Fonda zdravstvenog osiguranja RS, naročito lica sa invaliditetom, kojima je potrebna produžena medicinska rehabilitacija od aprila ove godine ovo pravo će ostvarivati na znatno jednostavniji način, a za djecu koja imaju indikacije će biti omogućena rehabilitacija svake godine.

Ovo je predviđeno novim Pravilnikom o uslovima i načinu ostvarivanja prava na produženu medicinsku rehabilitaciju u specijalizovanim ustanovama za rehabilitaciju, kojeg je usvojio Upravni odbor Fonda.

Novim Pravilnikom Fond je uvažio zahtjeve i prijedloge pojedinih udruženja, poput zahtjeva za pojednostavljenjem procedura, što je prvenstveno olakšica za lica sa invaliditetom i amputacijama. Naime, osiguranici sa amputacijama, te paraplegijom i tetraplegijom, moći će da ostvare pravo na obnovu medicinske rehabilitacije samo na osnovu uputnice porodičnog doktora (bez prijedloga specijalista). Ovim kategorijama osiguranika je, takođe, omogućeno da svake godine imaju pravo na medicinsku rehabilitaciju u trajanju od 14 dana. Novim Pravilnikom je predviđeno i da se djeci do 15 godina može odobriti medicinska rehabilitacija svake kalendarske godine, ukoliko za to postoje indikacije.

Značajna novina je i da će odobravanje produžene medicinske rehabilitacije, kao i zakazivanje prijema na rehabilitaciju, od aprila ove godine vršiti FZO RS, kako bi se svim osiguranicima kojima je neophodan ovaj vid zdravstvene zaštite obezbijedila pravovremena medicinska rehabilitacija. Izuzetak su specijalizovane zdravstvene ustanove za rehabilitaciju, poput Zavoda za produženu medicinsku rehabilitaciju ''Dr Miroslav Zotović'' i Specijalne bolnice ''Mlječanica'', gdje će pacijente, kao i do sada, na rehabilitaciju upućivati porodični doktori na prijedlog specijalista.

Detaljnije