Fond zdravstvenog osiguranja RS finansiraće liječenje Natalije Pupčević, oboljele od leukemije, u iznosu od 90.000 KM.

Liječenje oboljele bi trebalo da se obavi u Njemačkoj, s obzirom na to da nije moguće u zdravstvenim ustanovama u Republici Srpskoj, niti u ustanovama izvan RS sa kojima Fond ima ugovor.

Podsjećamo, u ovakvim slučajevima FZO ima mogućnost da dijelom finansira liječenje osiguranika u inostranstvu, u zavisnosti od raspoloživih sredstava, potreba drugih osiguranika i slično, te je i ovaj put donesena odluka da Fond učestvuje u finansiranju troškova liječenja.

Napominjemo da mogućnosti Fonda da finansira skupa liječenja u inostranstvu isključivo zavise od uplate doprinosa za zdravstveno osiguranje, te ponovo apelujemo da poslodavci izvršavaju svoje zakonske obaveze jer se samo na taj način mogu obezbijediti sredstva za finansiranje svih potreba osiguranika za zdravstvenom zaštitom, uključujući i liječenja u inostranstvu.

Podsjećamo osigurana lica FZO RS da prije odlaska na put u inostranstvo iz privatnih razloga, kao što su godišnji odmori, mogu da u nadležnoj poslovnici Fonda podignu ino obrazac koji mogu da koriste u zemljama sa kojima BiH ima potpisan sporazum o socijalnom osiguranju u slučaju da im zatreba hitna, neodložna medicinska pomoć. Sa ino obrascem osiguranici Fonda za vrijeme privremenog boravka u inostranstvu ne bi trebalo da plaćaju zdravstvenu uslugu u slučaju da im se pruži hitna medicinska pomoć, koja nije mogla biti odložena do povratka u RS. Obrazac se izdaje na osnovu uvjerenja porodičnog doktora o zdravstvenom stanju osiguranika. Detaljnije se možete informisati u informaciji za osiguranike broj 11, koja je dostupna u meniju ''prava osiguranika''.

Željeznicama Republike Srpske biće omogućen novi reprogram dugova za doprinose za zdravstveno osiguranje, dogovoreno je na današnjem sastanku predstavnika Fonda zdravstvenog osiguranja RS, Ministarstva saobraćaja i veza, Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite sa predstavnicima Željeznica i Sindikata zaposlenih u ovom preduzeću.

To znači da će radnici Željeznica u narednom periodu moći nesmetano da koriste zdravstvenu zaštitu, odnosno da ovjeravaju zdravstvene knjižice, pod uslovom da njihov poslodavac izmiruje dugove u skladu sa dogovorenim reprogramom i plaća tekuće obaveze.

Podsjećamo, ovjera zdravstvenih knjižica, a samim tim i korišćenje zdravstvene zaštite i drugih prava iz zdravstvenog osiguranja, uslovljeno je plaćanjem doprinosa, što je zakonska obaveza, a ne volja Fonda.

Predstavnici FZO RS su na sastanku istakli da Fonda nije adresa za okupljanje i proteste radnika Željeznica RS, niti bilo koje druge firme čiji poslodavci ne uplaćuju doprinose, jer su poslodavci ti koji su odgovorni za poslovanje firme i za poštovanje svih zakonskih obaveza.

Naglašavamo da smo zabrinuti što niko nije reagovao na neodgovorne izjave pojedinih predstavnika Sindikata Željeznica, koji su pozivali radnike svih firmi koje redovno ne uplaćuju doprinose da se okupe i blokiraju rad Fonda dok im se ne omogući ovjera knjižica. Smatramo da je krajnje nekorektno i neodgovorno traženjem svojih prava ugroziti prava svih ostalih osiguranih lica, pogotovo jer Fond nije krivac što oni nisu mogli da ostvare svoja prava, već oni koji su bili obavezni da za njih plate doprinose.

Poslovnice Fonda nisu mjesto za proteste i svako pozivanje i okupljanje u njima bi, pored tog što je nezakonito, blokiralo rad zaposlenih koji svakodnevno brinu o pravima svih osiguranika u RS, čime bi se moglo diretno ugroziti zdravlje, pa i životi pojedinih osiguranika. Pomenućemo samo brojne komisije Fonda koje svakodnevno izdaju rješenja za liječenje teško oboljelih lica u RS i izvan RS.

Detaljnije

Troškovi za lijekove koje finansira Fond zdravstvenog osiguranja RS bi trebalo da budu ukupno niži za oko 8 odsto, u drugoj polovini ove godine, zahvaljujući primjeni Pravilnika o načinu kontrole cijena, načinu oblikovanja cijena i načinu izvještavanja o cijenama lijekova u Bosni i Hercegovini.

Naime, FZO RS je na osnovu potrošnje lijekova u šest mjeseci prošle godine napravio projekciju troškova, odnosno efekte novog pravilnika za period od narednih šest mjeseci (jul-decembar). Prema ovoj projekciji, primjera radi, za lijekove sa liste A i B se očekuju manji troškovi za oko pet odsto u drugoj polovini  godine, odnosno za 10 odsto na godišnjem nivou. Za insuline troškovi bi trebalo da budu niži za oko 6,5 odsto za period od šest mjeseci. Međutim,  na citostaticima i lijekovima za specifična oboljenja se ne očekuju značajnije uštede jer se ovi lijekovi nabavljaju putem tendera, gdje se već bira najniža cijena, te bi, ukoliko bi se primjenjivao novi pravilnik, došlo i do povećanja cijena većeg broja ovih lijekova, jer su značajno skuplji u zemljama regiona, odnosno uporednim zemljama. Naime, ''dozvoljena'' najviša cijena pojedinih citostatika prema novom pravilniku je višestruko veća od dosadašnjih cijena (kao što je i vidljivo na primjerima koje vam navodimo u nastavku), ali to ne znači da će se sadašnja cijena ovih lijekova u RS značajnije mijenjati i povećavati, jer je riječ samo o dozvoljenom gornjem limitu.

Podsjećamo da su lijekovi na listi FZO RS zahvaljujući modelu referentnih cijena inače jeftiniji u odnosu na druge liste lijekova u BiH, te da se već niz godina konstantno smanjuju cijene zahvaljujući pomenutom modelu koji podstiče konkurenciju među dobavljačima, zbog čega su i efekti novog pravilnika u RS nešto manji od očekivanih.

Inače, Fond je danas objavio novi cjenovnik lijekova koji je usklađen sa novim pravilnikom, a stupa na snagu 15.06.2017. godine.

Stvarne efekte primjene novog pravilnika Fond će imati na kraju 2017. godine, dok pomenuta smanjenja troškova, napominjemo, predstavljaju projekciju za period od 1.7. do 31.12.2017. godine.

Detaljnije

Glavna služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske dala je mišljenje sa rezervom za finansijske izvještaje i izvještaje o usklađenosti aktivnosti Fonda zdravstvenog osiguranja RS za 2016. godinu.

Mišljenje sa rezervom je dato, prvenstveno, zbog grešaka u klasifikaciji pojedinih rashoda, što nije značajnije uticalo na konačni finansijski rezultat, ali, prema mišljenju Revizije, nije u skladu sa računovodstvenim politikama, odnosno zakonskim i podzakonskim aktima koji regulišu ovu oblast.

FZO RS je, kako je konstatovala i Glavna služba za reviziju, ostvario negativan finansijski rezultat u 2016. godini u iznosu od 28,5 miliona KM, dok je nepokriveni deficit 65,9 miliona KM. Međutim, u odnosu na 2015. godinu nepokriveni deficit je smanjen za 18,4 miliona KM (u 2015. godini je iznosio 84,3 miliona KM), odnosno 21,8% odsto. Takođe, Fond je u protekloj godini smanjio i ukupne obaveze i to za čak 15 odsto, čime je nastavljen trend smanjenja obaveza koji se bilježi posljednjih godina.

Detaljnije