Predstavnici Fonda zdravstvenog osiguranja RS održali su danas sastanak sa predstavnicima Farmaceutskog društva RS na kojem je razgovarano o unapređenju saradnje, a naračito poboljšanju protoka informacija između Fonda i apoteka.

Na sastanku je, između ostalog, razgovarano o problemima sa kojima se apoteke suočavaju, kako bi se isti prevazišli, a u cilju pružanja što kvalitetnije usluge pacijentima. Naime, predstavnici Farmaceutskog društva su ukazali da im često predstavlja problem spor protok informacija, te neinformisanost svih timova porodične medicine o novinama i promjenama u aktima koji se tiču propisivanja lijekova.

U vezi s tim, dogovoreno je da će se u saradnji sa Farmaceutskim društvom raditi na bržem prenošenju informacija između Fonda i apoteka, maksimalnim korišćenjem elektronske pošte. Takođe, istaknuta je i potreba za efikasnijim protokom informacija unutar domova zdravlja, kako bi svi timovi porodične medicine pravovremeno dobili neophodne informacije, čemu bi više pažnje trebalo da posvete u samim domovima zdravlja.

Detaljnije

Od 1. marta naručivanje insulina vršiće se putem Web  aplikacije, koja je postavljena na internet stranici Fonda, na adresi: https://aplikacija.zdravstvo-srpske.org/naruci.
Pomoću Web  aplikacije biće omogućeno brže i jednostavnije naručivanje insulina, čime će se dodatno doprinijeti pravovremenom naručivanju, ali i isporuci insulina od strane dobavljača.
Obavještenje za apoteke i bolnice, kao i uputstvo za korištenje aplikacije za trebovanje insulina dostupno je ovdje.  

Predstavnici Fonda zdravstvenog osiguranja RS održali su sastanak sa stručnjacima za zdravstvo Svjetske banke, na kojem je konstatovano da je izdvajanje za zdravstvo u Srpskoj nedovoljno za finansiranje svih potreba i troškova zdravstvene zaštite.

Predstavnici Svjetske banke su informisani da su prosječni prihodi po osiguraniku u RS manji od prosječnog troška, te da prosječni prihod pokriva samo oko 80 odsto troškova zdravstvene zaštite. Ukazano je i na problem nepovoljne strukture osiguranika i da se gotovo kompletan zdravstveni sistem finansira iz doprinosa samo 35 odsto osiguranika.

Detaljnije

Svakodnevno pratimo rad zdravstvenih ustanova, a prvenstveno bolnica i još je prisutna značajna razlika u efikasnosti i između zdravstvenih ustanova i između ljekara unutar jedne ustanove. Potrebno je razdvojiti rad od nerada, odnosno nagraditi one koji rade više i bolje i obrnuto. Rekao je to u intervjuu za "Glas Srpske" direktor Fonda zdravstvenog osiguranja RS Darko Tomaš.

 

* GLAS: Zdravstveni sistem RS u ovoj godini treba da pređe na trezorski sistem poslovanja. Šta će to donijeti u praksi?

TOMAŠ: Prelazak na trezorski sistem trebalo bi da doprinese uspostavljanju pune odgovornosti i finansijske discipline u zdravstvenim ustanovama. Kao je što je predviđeno Ekonomskom politikom RS za 2016. godinu, prvo će biti uveden u domove zdravlja. To podrazumijeva da će jedinice lokalne samouprave kao osnivači domova zdravlja u potpunosti preuzeti odgovornost i za upravljanje i za fiskalnu disciplinu. Prelazak na trezor je vrlo složen proces i neophodne su detaljne analize i pripreme.

Detaljnije

Poslovnica FZO RS u Šamcu sanirana je nakon što je bila gotovo u potpunosti uništena u poplavama 2014. godine, te je od ove sedmice ponovo počela sa radom na staroj lokaciji.

Inače, nakon poplava Poslovnica je radila u okviru Doma zdravlja Šamac, a sada su obezbjeđeni svi uslovi za rad u saniranim prostorijama Poslovnice, sa neophodnom opremom. Uprkos velikoj šteti koju su poplave načinile, i radu u improvizovanim uslovima, sve proteklo vrijeme osiguranicima sa ovog područja je bilo omogućeno da nesmetano ostavaruju svoja prava iz zdravstvenog osiguranja.

Saniranje prostorija Poslovnice Šamac od izuzetnog je značaja za radnike ove poslovne jedinice Fonda, ali i osiguranike koji su korisnici naših usluga.

Kako je izgledala Poslovnica Šamac u majskim poplavama 2014. godine, a kako izgleda sada, vidljivo je na fotografijama u galeriji.