Oboljelima od dijabetesa u Republici Srpskoj zdravstvena zaštita je u potpunosti obezbjeđena o trošku obaveznog zdravstvenog osiguranja (kod liječenja osnovne bolesti i svih drugih oboljenja povezanih sa dijabetesom), a na godišnjem nivou za insuline, lijekove, medicinska sredstva i potrošne materijale koje koriste oboljeli od ove bolesti, FZO RS izdvaja oko 17 miliona KM.

Oboljeli od dijabetesa spadaju u kategorije osiguranika koji imaju najšira prava iz zdravstvenog osiguranja. Naime, pored insulina i drugih lijekova, oboljelima od dijabetesa FZO RS obezbjeđuje i neophodna medicinska sredstva, poput aparata za brzo određivanje glukoze u krvi, insulinskih špriceva i igli, dijagnostičkih traka za mjerenje glukoze u krvi, lanceta, traka za mjerenje šećera u urinu.

Osiguranici koji koriste insulinske pumpe imaju pravo na potrošni materijal koji finansira FZO RS. Napominjemo da je u prošloj godini omogućeno da svi osiguranici koji koriste insulinske pumpe, bez obzira na koji način su ih nabavili, imaju pravo na potrošni materijal, što nije bio slučaj ranijih godina.

Detaljnije

Osigurana lica Fonda zdravstvenog osiguranja RS mogu da ovjere zdravstvenu knjižicu svakim radnim danom od 7 do 16 časova, te im sugerišemo da izbjegavaju ovjeru knjižica početkom mjeseca, ukoliko to nije neophodno, jer su tada najveće gužve.

Takođe, napominjemo da se zdravstvena knjižica ne mora ovjeravati svaki mjesec, već onda kada je potrebna radi korišćenja usluga zdravstvene zaštite.

Iako je FZO RS još prije nekoliko godina omogućio da se određenim kategorijama knjižica ovjerava na period koji je duži od mjesec dana radi smanjenja gužvi u šalter salama, i dalje se početkom mjeseca, a naročito u zimskom periodu i u prva tri dana u mjesecu, stvaraju velike gužve, zbog kojih osiguranici moraju i nešto duže da čekaju u redu. Najveće gužve su u šalter sali Poslovnice Fonda u Banjaluci gdje je, primjera radi, danas - 2. novembra samo do 11 časova ovjereno oko 2.000 zdravstvenih knjižica, ne računajući druge usluge koje se pružaju u ovoj poslovnici.

Inače, šalter sala u Banjaluci radi u punom kapaciteta, sa svih 12 šaltera, i to bez pauze, a uprkos tome početkom mjeseca se stvaraju velike gužve.

Detaljnije

Lijekovi novije generаcije zа povišen krvni pritisаk i nervni sistem od dаnаs (1. novembrа) su osigurаnim licimа Fondа zdrаvstvenog osigurаnjа RS dostupni u аpotekаmа.

Nаime, nedаvno je nа Listu lijekovа koji se izdаju nа recept uvršten 21 novi lijek komercijаlnih nаzivа, а izmjenjenа listа počinje dа se primjenjuje 1. novembrа.

Nа Listu A uvršten je lijek generičkog nаzivа ''olаnzаpin'' koji je nа Listi zаstupljen sа 14 komercijаlnih nаzivа, а koristi se zа nervni sistem, odnosno uglаvnom kod šizofrenije. Nа Listu B uvršteni su lijekovi novije generаcije generičkih nаzivа ''irbesаrtаn'' i ''irbesаrtаn sа hidrohlorotiаzidom'', koji su nа Listi zаstupljeni sа ukupno sedаm komercijаlnih nаzivа. Ovi lijekovi se koriste kod povišenog krvnog pritiskа.

Lijekovi novije generаcije koji su uvršteni nа Listu B umjesto stаrih predstаvnikа ove grupe lijekovа (''losаrtаnа'' i ''losаrtаnа sа hidrohlorotiаzidom''), između ostаlog, imаju i nešto nižu cijenu, te će i osigurаnici zа njih izdvаjаti mаnje novcа, а procjenа je i dа će Fond nа godišnjem nivou ostvаriti uštedu od oko 114.000 KM nа ovim lijekovimа. Konkretno, referentnа cijenа lijekа ''losаrtаn'' od 50mg bilа je 11,91 KM, ''losаrtаn'' od 100 mg – 18,24 KM, dok je referentnа cijenа novog lijekа ''irbesаrtаn'' od 150 mg - 11,44 KM, а od 300 mg - 17,84 KM.

Detaljnije

U protekle tri godine u okviru projekta prevencije moždanog udara, kojeg je finansirao Fond zdravstvenog osiguranja RS, pregledano je više od 20.000 pacijenata iz cijele Republike Srpske, zahvaljujući čemu je spašeno hiljade života i spriječena invalidnost kod više hiljada pregledanih građana.

Imajući u vidu postignute dosadašnje rezultate projekta, FZO RS će, uz saglasnost Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS, i u narednom periodu finansirati nastavak ovog projekta, kojim je planirano da se pregleda još 3.000 građana sjeverno-istočnog dijela Republike Srpske koji imaju neki od faktora rizika za nastanak moždanog udara.

Dakle, građanima će se omogućiti besplatan i brz ultrazvučni skrining krvnih sudova vrata i glave, što se smatra najefikasnijim metodom za otkrivanje uzroka i sprječavanje moždanog udara. ''Pomoću ove metode se ostvaruje skrining široke populacije, a istovremeno i veoma pouzdano utvrđivanje stepena suženja krvnog suda. Navedena metoda je neinvazivna, pouzdana, jeftina, mobilna, bez štetnih zračenja i ne zahtijeva posebnu pripremu pacijenata'', naveo je Vlado Đajić, specijalista neurologije i menadžer projekta.

Detaljnije

Osigurana lica Fonda zdravstvenog osiguranja RS koja su upisala redovne studije u inostranstvu, u zemljama sa kojima BiH ima potpisan sporazum o socijalnom osiguranju, mogu da za vrijeme studija koriste pravo na zdravstvenu zaštitu u slučaju da im zatreba hitna medicinska pomoć.

Naime, na osnovu dokaza da su redovni studenti fakulteta u inostranstvu i uvjerenja o zdravstvenom stanju kojeg izdaje porodični doktor, nadležna poslovnica FZO RS će studentu izdati odgovarajući ino obrazac i to za period trajanja školske godine. Na osnovu ovog obrasca, FZO RS studentima pokriva troškove u inostranstvu u slučaju da im zatreba hitna, neodložna medicinska pomoć. Važno je napomenuti da oni koji upisuju studije u inostranstvu i koji imaju tzv. ''predupisni'' status, odnosno koji prvo moraju da ispune određene uslove radi upisa na redovni studij, ne mogu da dobiju pomenuti obrazac na period trajanja školske godine, jer se on u skladu sa propisima Fonda može izdati samo za redovne studente. (To se, naprimjer, odnosi na studente u Austriji koji prvo moraju da uče jezik pa tek onda stiču status redovnog studenta.) U ovom slučaju osiguranom licu se može izdati ino obrazac za privremeni boravak u inostranstvu koji se izdaje na period od najviše 60 dana u toku godine, a čim steknu status redovnog studenta izdaće im se obrazac za period trajanja školske godine.

Detaljnije