Žene oboljele od raka dojke u Republici Srpskoj su privilegovane u odnosu na oboljele iz Federacije BiH, ali i okruženja, jer im sve troškove zdravstvene zaštite snosi Fond zdravstvenog osiguranja RS, uključujući i operativne zahvate rekonstrukcije dojke.
Ovo je istakla Azra Ikalović, predsjednica Savez žena oboljelih od raka dojke ''Iskra'', u povodu predavanja na temu ''Primarna i sekundarna rekonstrukcija dojke'', koje je održano danas u Banjaluci u organizaciji Klinike za plastičnu hirurgiju UB KC Banjaluka, Udruženja plastično-rekonstruktivnih i estetskih hirurga RS i Saveza ''Iskra''.
Ikalovićeva je dodala da Fond zdravstvenog osiguranja RS za žene oboljele od karcinoma, pored kompletnog liječenja i rekonstrukcije dojke, finansira i pomagala, poput grudnjaka, perike, proteza i drugih, dok u Federacije oboljele žene imaju besplatno samo liječenje.
''Žene oboljele od raka dojke u RS su u povlaštenom položaju u odnosu na oboljele iz Federacije BiH, čiji fondovi zdravstvenog osiguranja ne snose troškove rekonstrukcije dojke, što predstavlja veliki problem tim ženama. Prema tome, imajući u vidu sve okolnosti, mi u RS smo zadovoljni pravima koje imamo iz zdravstvenog osiguranja'', rekla je Ikalovićeva.
Milan Latinović, pomoćnik ministra zdravlja i socijalne zaštite RS, rekao je da je prošle godine u RS urađeno sedam, a u toku ove godine tri totalne rekonstrukcije dojke kod pacijentkinja oboljelih od karcinoma dojke, a koje je finansirao Fond zdravstvenog osiguranja RS. Ističući da je estetski segment vrlo važan u liječenju ove opake bolesti, Latinović je naveo da je resorno ministarstvo posvetilo pažnju i estetskoj hirurgiji, odnosno rekonstruktivnoj i plastičnoj hirurgiji.

Detaljnije

Fond zdravstvenog osiguranja RS formirao je radnu grupu za izmjenu Pravilnika o pravu na medicinska sredstva u cilju pojednostavljenja procedura kod ostvarivanja prava iz ove oblasti, posebno kada je u pitanju propisivanje ortopedskih pomagala osiguranim licima sa invaliditetom.
Upravo iz tog razloga, predstavnici Fonda danas su održali sastanak sa predstavnicima Udruženja distrofičara iz Banjaluke, kao i Savezom invalidskih organizacija RS, kako bi se saslušali i razmotrili svi prijedlozi ovih udruženja, te čuli koje probleme osobe sa invaliditetom imaju u praksi kada je u pitanju kvalitet invalidskih kolica koje odobrava i finansira Fond.
Na sastanku je najviše bilo riječi o unapređenju kvaliteta invalidskih i elektromotornih kolica, a predstavnicima ovih udruženja je, kako su naveli na sastanku, najvažnije da se u Republici Srpskoj formira servis za održavanje kolica koje odobri i finansira Fonda.
„Nije bitno da li se kolica odobravaju na period od 12 godina ili neograničeno. Nama je najvažnije da u svakom trenutku naši članovi znaju da imaju kome da se obrate ako im je potrebna popravka kolica“, rekao je Zoran Dobraš iz Saveza invalidskih organizacija RS.

Detaljnije

U Republici Srpskoj oboljelima od nemalignih bolesti, poput ulceroznog kolitisa ili morbus krona, kojima je neophodna biološka terapija od prije godinu dana dostupna im je o trošku Fonda zdravstvenog osiguranja RS, jer je ova terapija uvrštena na posebnu listu lijekova FZO RS.
To znači da ova izuzetno skupa terapija za sve oboljele za koje doktori procijene da im je neophodna u potpunosti je dostupna besplatno, odnosno biološku terapiju finansira FZO RS bez ličnog učešća osiguranika.
Naime, u povodu obilježavanja Svjetskog dana upalnih crijeva, predstavnici Udruženja oboljelih od morbus krona i ulceroznog kolitisa BiH još jednom su se zahvalili Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite RS, predstavnicima FZO RS kao i Univerzitetskoj bolnici – Klinički centar Banjaluka koji su, kako su rekli, imali razumijevanja te ovu terapiju uvrstili na listu lijekova FZO RS.
„To je veliki iskorak u liječenju ove bolesti, jer sada obavezno zdravstveno osiguranje finansira biološku terapiju", istakla je Sabina Jelisavac, član Upravnog odbora ovog udruženja.
Biološka terapija o trošku Fonda odobrena je i Denisu Jelisavcu iz Novog Grada, koji pet godina boluje od kronove bolesti.

Detaljnije

Predstavnici Fonda zdravstvenog osiguranja RS održali su studentima prve godine studija Socijalnog rada Fakulteta političkih nauka u Banjaluci predavanje o obaveznom zdravstvenom osiguranju i zdravstvenom sistemu Republike Srpske, s namjerom da se studenti upoznaju sa ovim oblastima, a naročito iskustvima iz prakse.
Predavanje, koje je održano u okviru predmeta socijalna politika, imalo je za cilj da se studenti, između ostalog, upoznaju sa modelima obaveznog zdravstvenog osiguranja, modelom i osnovnim načelima na kojima počiva sistem zdravstvenog osiguranja u RS, pravima iz obaveznog zdravstvenog osiguranja i drugo. Takođe, studenti su informisani i na koji način je moguće prijaviti se na zdravstveno osiguranje, koje kategorije osiguranika su obavezno osigurane, kakva je struktura osiguranika u RS, kako se troše sredstva osiguranika, kao i uopšte kako je organizovan zdravstveni sistem u RS. Studenti su upoznati i sa tim na koji način mogu da se informišu o svojim pravima, a predstavnici Fonda su im poručili da će im zdravstvena knjižica vrijediti više upravo ako poznaju svoja prava. U vezi s tim, studenti su informisani o info telefonima i kontakt mejlovima Fonda putem kojih mogu da dobiju odgovor na bilo koje pitanje iz zdravstvenog osiguranja, kao i da mogu da se obrate zaštitnicima prava osiguranih lica u svim poslovnicama Fonda ukoliko im zatreba informacija, pomoć ili ako smatraju da je neko njihovo pravo narušeno. Takođe, na predavanju, kojeg je inicirala profesorica Mira Ćuk, bilo je riječi i o zdravstvenoj zaštiti samih studenata. Studenti su pokazali veliko interesovanje za ovu oblast, postavljajući pitanja i diskutujući o, između ostalog, participaciji, nivoima zdravstvene zaštite, inostranom osiguranju i sl.

Direktor kompanije "Frezenijus medikal ker" Sanja Kozlik uručila je danas u Doboju zahvalnice učesnicima akcije spašavanja i zbrinjavanja oko 200 dijaliznih pacijenata u centrima Doboj i Šamac za vrijeme majskih poplava prošle godine. Zahvalnice su uručene predstavnicima vlasti sa entitetskog nivoa, lokalnih bolnica i domova zdravlja, predstavnicima Specijalne policije RS i Helikopterskog servisa.
Zahvalnica je uručena i direktoru Fonda zdravstvenog osiguranja RS Darku Tomašu, zbog pravovremene i adekvatne reakcije Fonda tokom zbrinjavanja dijaliziranih pacijenata za vrijeme poplava.
Kozlikova je podsjetila da su prostorije centara u Doboju i Šamcu tokom majskih poplava bile potpuno pod vodom i da su pretrpjele katastrofalnu štetu. Inače, tokom poplave, dobojskim pacijentima tretmani dijalize bili su obezbijeđeni u dijaliznim centrima u Banjaluci, Laktašima, Gradišci, Istočnom Sarajevu, Brčkom i dijaliznom centru u okviru bolnice u Tešnju. 
Vlasnik dijaliznog centra, njemačka kompanija "Frezenijus", u relativno kratkom roku rekonstruisao je i obezbijedio novom medicinskom opremom objekat u Doboju. 
Izgradnju i opremanje Centra površine 1.200 metara kvadratnih finansirao je "Frezenijus", a riječ je o investiciji od pet miliona KM.
Podsjećamo da su predstavnici Svjetske zdravstvene organizacije prošle godine istakli da su impresionirani pravovremenim i adekvatnim reagovanjem zdravstvenih vlasti u Republici Srpskoj, kao i požrtvovanošću zdravstvenih radnika prilikom katastrofalnih poplava.