Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske od sutra, tačnije, od 1. avgusta finansira zdravstvenu zaštitu za građane koji su na jedan od zakonom predviđenih osnova prijavljeni na osiguranje i za koje se redovno uplaćuju doprinosi – bez izuzetka. Naime, odluka Vlade Republike Srpske po kojoj je omogućeno da svi građani imaju zdravstveno osiguranje bez obzira na uplatu doprinosa ističe danas - 31. jula.

Tako da FZO RS od sutra, u skladu sa Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju, može da finansira zdravstvenu zaštitu samo za građane za koje se redovno uplaćuju doprinosi. Ovo je prilika da ponovo pozovemo građene koji još nemaju zdravstveno osiguranje, poput nezaposlenih, da posjete nadležne poslovnice Fonda i regulišu svoj status. Takođe, budući da je Vlada dala rok od dva mjeseca, vjerujemo da su poslodavaci ovu priliku shvatili krajnje ozbiljno i da su provjerili stanje svojih obaveza u Poreskoj upravi, izmirili dugovanja ili eventualno napravili po potrebi reprograme dugovanja sa Poreskom upravom i sl., a kako ne bismo ponovo došli u situaciju da na desetine hiljada građana ostane bez osiguranja.

Pored apela koje smo javno upućivali putem medija, svim poslodavcima Fond je poslao i dopis u kojem smo ih upozorili na ozbiljnost situacije i pozvali da izvršavaju svoje zakonske obaveze. (Pismo poslodavcima je dostupno i na našem sajtu https://www.zdravstvo-srpske.org/files/dokumenti/Dopis-poslodavcima.pdf )

Neplaćanjem doprinosa ne uskraćuju se samo radnici za prava iz zdravstvenog osiguranja, već se dovodi u pitanje kompletan zdravstveni sistem i funkcionisanje svih zdravstvenih ustanova u Republici Srpskoj. Napominjemo da FZO RS kada se uplate doprinosi tu uplatu u sistemu vidi dan ili dva nakon uplate, zbog čega je važno da se doprinosi plaćaju pravovremeno, odnosno kako je predviđeno zakonom, a ne u zadnji čas. Važno je da osiguranici znaju da kada se uplate doprinosi, Fond "pušta" osiguranje na period od dva mjeseca. Prema tome, poslodavci imaju dovoljno vremena da obaveze izmiruju na vrijeme, kako bi osigurana lica imala u kontinuitetu osiguranje. U slučaju eventualnih problema, osiguranici, kao i poslodavci, mogu da se jave i u naše poslovnice.

Inače, poslodavci koji imaju reprograme, potrebno je redovno izmiruju obaveze po osnovu reprograma, ali i svoje tekuće obaveze da bi radnici imali zdravstveno osiguranje. Kada je riječ o zdravstvenim ustanovama, Vlada RS je donijela zaključak po kojem zdravstvene ustanove mogu da pokrenu postupak kod Ministarstva finansija i Poreske uprave RS za odgađanje plaćanje poreskog duga, jednokratno na period od 12 mjeseci. U skladu sa ovim zaključkom, zdravstvene ustanove su dužne da upute zahtjev nadležnom ministarstvu i kada dobiju rješenje o odgodi plaćanja poreskog duga, potrebno je da ga dostave nadležnoj poslovnici Fonda. Oni koji to učine, radnici tih zdravstvenih ustanova imaće pravo na zdravstveno osiguranje i nakon 31. jula.

Isto tako, građani koji još nemaju zdravstveno osiguranje, potrebno je da posjete nadležne poslovnice Fonda i regulišu svoj status, budući da je zakon dao brojne mogućnosti prijave na osiguranje o kojima smo kontinuirano informisali javnost.

Prijava trudnica na osiguranje

Trudnice koje su zaposlene na zdravstveno osiguranje prijavljuje poslodavac koji je dužan da za njih uplaćuje doprinose.  Ukoliko trudnica nije zaposlena, a partner jeste ( bračni ili vanbračni), na zdravstveno osiguranje se može prijaviti preko partnera za koga se, takođe, moraju uplaćivati doprinosi.  Ukoliko ne postoji nijedna ova mogućnost, tada se trudnica na zdravstveno osiguranje može prijaviti po osnovu svog stanja i njena zdravstvena zaštita se finansira iz budžeta Srpske. Isto važi i za porodilje kao i za žene u procesu planiranja porodice. Tada se na zdravstveno osiguranje prijavljuju u Fondu i sa sobom nose nalaz nadležnog ljekara. Dakle, po osnovu trudnoće - trudnica ne može da se prijavi sve dok je zaposlena ili ima osnov osiguranja preko zaposlenog supruga, bez obzira na to da li se doprinosi plaćaju.

Prijava djece na osiguranje

Djeca se na zdravstveno osiguranje prijavljuju preko roditelja. Da dijete ne bi ispaštalo, ako se za jednog zaposlenog roditelja ne plaća doprinos, dijete može da se prijavi preko drugog roditelja za kojeg se doprinosi plaćaju. Po osnovu godina života dijete se može prijaviti na osiguranje samo ako ne postoji drugi osnov, npr. ako su oba roditelja nezaposlena. Ukoliko se za roditelje ne plaća doprinos, to ne znači da dijete može da se prijavi po osnovu godina života.

Šta u slučaju promjene posla?

Osiguranici koji promijene posao, a djeca ili dijete je bilo prijavljeno preko njih, potrebno je, takođe, da o tome obavijeste Fond kako dijete ne bi ostalo bez osiguranja. Naime, roditelji kada promijene poslodavca, a  u Fondu ne prijave promjenu, sa odjavom sa osiguranja prethodnog poslodavca odjavljuje se i dijete. Zato je jako važno da roditelji kada promijene poslodavca, posjete nadležne poslovnice Fonda i dijete preko sebe ponovo prijave na osiguranje (ponijeti rodni list djeteta) kako bi se i dalje ostvarivala zdravstvena zaštita u punom obimu za dijete. Dakle, pored prava postoje i obaveze, te je jako važno da se o tome vodi računa.

Kako do osiguranja za lice bez prihoda?

Građani koji ne ostvaruju prihode na zdravstveno osiguranje mogu biti prijavljeni u Fondu zdravstvenog osiguranja. Potrebno je da ponesu ovjerenu kućnu listu, a licem bez prihoda se smatra onaj građanin čija mjesečna primanja po članu domaćinstva ne prelaze najnižu neto platu u Republici Srpskoj. Primjera radi, ukoliko porodica ima četiri člana, ukupni prihodi se podijele sa četiri i taj iznos ne smije prelaziti najnižu platu u Srpskoj. Građani ne moraju da donose potvrdu iz Poreske uprave o visini prihoda, jer FZO RS ima pristup ovoj evidenciji Poreske uprave.

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske danas slavi svoj 31 rođendan, a u proteklom periodu doneseno je niz novih podzakonskih akata koji su sistematičnijim pristupom omogućili nova prava i pojednostavljenje procedure, a sve u cilju unapređenja kvaliteta zdravstvene zaštite. Budući da je u septembru prošle godine Republika Srpska dobila  novi Zakon o obaveznom zdravstvenom osiguranju i to nakon 23 godine, Fond je aktivno radio na donošenju novih  podzakonskih akata koji prateći zakonski okvir daju novi pristup ostvarivanja prava na zdravstvenu zaštitu i proširenje paketa prava, sa samo jednim ciljem - postići efikasnost i kvalitet. Tako su osiguranici kroz obavezno zdravstveno osiguranje dobili neke nove mogućnosti, poput finansiranja nove zdravstvene usluge - čuvanja reproduktivnih ćelija (onkofertilitet), posebno značajne za oboljele od malignih bolesti, finansiranje senzora za djecu do 18 godina starosti koji boluju od dijabetesa tip jedan, nova prava za pacijente sa stomom, te za osiguranika sa Daunovim sindromom. S obzirom na to da je jedan od ciljeva FZO RS promovisanje i informisanje osiguranika o pravima, jer samo tako se može povećati svijest o važnosti zdravstvenog osiguranja, FZO RS priprema i nove vodiče kroz prava iz zdravstvenog osiguranja. Svaki vodič biće posvećen određenom segmentu zdravstvenog osiguranja kako bi osiguranici znali koja su prava, način ostvarivanja tih prava, ali i kome mogu da se obrate za pomoć u slučaju eventualnih nejasnoća i problema kod ostvarivanja prava u praksi. Budući da i novi zakon kao i podzakonski akti donose brojne novine, cilj je da osiguranici na jednom mjestu mogu da pronađu sve što ih interesuje u vezi prava iz zdravstvenog osiguranja.

Inače, Fond zdravstvenog osiguranja Republike osnovan je Odlukom Skupštine Republike Srpske 27. jula 1992. godine, u skladu sa tadašnjim Zakonom o zdravstvenom osiguranju Republike Srpske.

FZO RS je javna institucija koja sprovodi obavezno zdravstveno osiguranje u Srpskoj, rukovodeći se načelima solidarnosti, uzajamnosti i jednakosti. Organizacionu strukturu Fonda čine Direkcija, šest sektora i osam filijala organizovanih po teritorijalnom principu (Banjaluka, Prijedor, Doboj, Bijeljina, Istočno Sarajevo, Zvornik, Trebinje i Foča) koje u svom sastavu imaju poslovnice i ekspoziture.

Fond zdravstvenog osiguranja RS finansira se od doprinosa za zdravstveno osiguranje, koji su glavni izvor prihoda Fonda, te iz drugih izvora, poput budžeta Republike, po međunarodnim konvencijama i dr. Više od 80 odsto prihoda Fonda je od doprinosa za zdravstveno osiguranje radnika, te su, praktično, zaposleni ti koji ''nose'' cjelokupan zdravstveni sistem. U Republici Srpskoj, odnosno Bosni i Hercegovini, za sada ne postoje dodatni izvori finansiranja zdravstvenog sistema, što je neminovno za dugoročnu održivost zdravstvenog sistema. U Republici Srpskoj je širok spektar prava iz zdravstvenog osiguranja i iako zemlje okruženja izdvajaju znatno više za zdravstveno osiguranje, po pravima Srpska ne zaostaje za tim zemljama. Paket prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja čine pravo na zdravstvenu zaštitu i pravo na naknadu plate za vrijeme privremene spriječenosti za rad (bolovanja). Sva prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja dostupna su svim osiguranim licima pod jednakim uslovima i ne zavise od visine uplaćenog doprinosa za zdravstvenog osiguranje

Prava iz zdravstvenog osiguranja Fond u kontinuitetu proširuje, što je dokaz i protekla godina, te se iz godine u godinu u naš zdravstveni sistem uvode nove procedure liječenja, nove terapije, a konstantno se radi i na pojednostavljenju procedura kako bi osiguranici svoja prava koristili na što jednostavniji i brži način. Tako da uprkos ograničenim prihodima, Fond uspijeva da konstantno unapređuje kvalitet i dostupnost zdravstvene zaštite građana Srpske, prvenstveno zahvaljujući racionalnom poslovanju i upravljanju svim troškovima, što je i dovelo do ovih poslovnih rezultata.

Elektronske zdravstvene kartice više nemaju rok važenja, a osigurana lica koja imaju kartice koje su ranije izrađene, moći će da ih koriste i nakon isteka na njima naznačenog roka važenja, sve dok imaju utvrđen status osiguranog lica u obaveznom zdravstvenom osiguranju.

Ovo je definisano novim Pravilnikom o postupku utvrđivanja svojstva osiguranog lica, vođenju podataka u matičnoj evidenciji i elektronskoj zdravstvenoj kartici, koji je nedavno počeo da se primjenjuje. Podsjećamo, prvobitno je rok važenja e kartica bio pet godina, pa je produžen na 10 godina, a sada su stvoreni uslovi da se rok važenja kartica ukine.

Zdravstvenom karticom se dokazuje svojstvo osiguranika, odnosno osiguranog lica i na osnovu nje se ostvaruje zdravstvena zaštita. Ujedno, zdravstvena kartica je i najbolja zaštita ličnih podataka jer se pomoću nje pristupa elektronskom zdravstvenom kartonu pacijenta. U slučaju da dođe do promijena ličnih podataka, osigurano lice je dužno da u roku od 15 dana promjenu prijavi nadležnoj poslovnici Fonda i da podnese zahtjev za izdavanje nove kartice. Dok ne bude izrađena kartica, osiguranom licu se izdaje potvrda o zdravstvenom osiguranju koju koristi dok ne dobije karticu. Takođe, ukoliko se kartica izgubi, ukrade ili ošteti osigurano lice to treba da prijavi nadležnoj poslovnici Fonda, kako bi se kartica poništila da bi se izbjegle eventualne zloupotrebe. U situacijama kada osigurano lice FZO RS ostvari pravo na zdravstveno osiguranje u drugoj zemlji, odnosno kod drugog nosioca osiguranja, zdravstvenu karticu treba da vrati Fondu.

Inače, troškove izdavanja prve zdravstvene kartice za sva osigurana lica snosi Fond, a novim Pravilnikom je, u skladu sa Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju, predviđeno da troškove izrade nove kartice nakon poništavanja oštećene, ukradene ili izgubljene kartice ili u slučaju promjene ličnih podataka snosi osiguranik. Troškovi izdavanja druge, i svake naredne kartice biće u visini stvarnih troškova izrade zdravstvene kartice, a o svim detaljima osiguranike ćemo pravovremeno informisati kada se utvrdi cijena i ostali detalji. Dakle, za sada, FZO RS još finansira i nove kartice u slučaju da je prethodna izgubljena ili oštećena i sl. i bio je znatan broj ovakvih slučajeva. Primjera radi, pojedini osiguranici su u proteklom periodu već po četiri puta podnosili zahtjev za izradu nove kartice, jer su prethodne gubili i te troškove je snosio Fond. Iz tog razloga, sugerišemo osiguranicima da vode računa o svojim karticama i da ih čuvaju kao i druge lične dokumente.

Podsjećamo, od ove godine u upotrebi su samo elektronske zdravstvene kartice dok stare knjižice više ne važe. Ovo je omogućeno zahvaljujući implementaciji Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema u Republici Srpskoj koji pored e kartica, podrazumijeva i elektronski zdravstveni karton, elektronske uputnice, recepte i nalaze. Naime, IZIS podrazumijeva potpunu integraciju, odnosno informacionu uvezanost svih ustanova i institucija zdravstvenog sistema Srpske.

Osigurana lica Fonda zdravstvenog osiguranja RS za vrijeme privremenog boravka u inostranstvu, kao npr. za vrijeme godišnjih odmora, mogu da koriste zdravstvenu zaštitu o trošku Fonda u slučaju da im zatreba hitna medicinska pomoć, i to u onim zemljama sa kojima BiH ima potpisane sporazume o socijalnom osiguranju.

Prije polaska na put osigurano lice treba da od svog porodičnog doktora dobije uvjerenje o zdravstvenom stanju, odnosno o sposobnosti za put. Na osnovu tog uvjerenja, nadležne poslovnice FZO RS izdaju odgovarajući obrazac. Obrazac se ne naplaćuje.

Ino obrazac se, kada je u pitanju privremeni boravak u inostranstvu iz privatnih razloga, može izdati za period do 60 dana u toku jedne godine.

Sa ino obrascem osiguranici Fonda za vrijeme privremenog boravka u inostranstvu ne bi trebalo da plaćaju zdravstvenu uslugu ako im zatreba hitna medicinska pomoć, odnosno troškove će snositi FZO RS. U slučaju da se usluga ipak naplati, iako osiguranik ima obrazac, osiguranici mogu predati Fondu zahtjev za refundaciju troškova. Međutim, napominjemo da refundacije troškova nisu moguće ukoliko osigurana lica prije puta nisu izvadila ino obrazac, zbog čega je značajno da osiguranici imaju odgovarajući obrazac sa sobom za vrijeme boravka u pomenutim zemljama.

Inače, BiH ima potpisane sporazume o socijalnom osiguranju sa Srbijom, Crnom Gorom, Hrvatskom, Makedonijom, Slovenijom, Mađarskom, Turskom, Holandijom, Austrijom, Njemačkom, Italijom, Rumunijom, Belgijom, Češkom  i Luksemburgom. Takođe, i osiguranici koji putuju u Poljsku, Slovačku  i  Veliku Britaniju imaju pokrivene troškove hitne medicinske pomoći, s tim da za ove zemlje FZO ne izdaje obrasce, jer je međunarodnim sporazumima drugačije regulisano (treba da pokažu BH pasoš).

Pored obrazaca koji se izdaju za privremene boravke u inostranstvu iz privatnih razloga, FZO izdaje obrasce i u slučajevima odlaska u inostranstvo radi posla, studiranja i drugih razloga, а procedura је propisana Pravilnikom o korištenju zdravstvene zaštite izvan RS Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite.

NAPOMENE:

  • FZO RS pokriva troškove zdravstvene zaštite za vrijeme boravka u pomenutim zemljama samo u slučaju hitne, neodložne zdravstvene zaštite;
  • Ino obrascem se ne mogu pokriti troškovi ''ciljanog'' odlaska u inostranstvo radi liječenja;
  • Ino obrazac nije isto što i putno osiguranje, jer pokriva hitne slučajeve, dok putno osiguranje pokriva i druge rizike;
  • Ino obrazac važi u onim zdravstvenim ustanovama koje su u sistemu javnog zdravstva, odnosno koje imaju ugovore sa zdravstvenim osiguranjem zemlje u kojoj se boravi

Novim Pravilnikom o uslovima i postupku obezbjeđivanja medicinske rehabilitacije koji je već počeo da se primjenjuje omogućeno je i osiguranicima sa Daunovim sindromom banjsko liječenje o trošku obaveznog zdravstvenog osiguranja u trajanju od 28 dana, što ranije nije bio slučaj.
Naime, prema pomenutom pravilniku, prva rehabilitacija se odobrava nakon uspostavljanja dijagnoze i tada je potrebno otpusno pismo iz porodilišta i uputnica porodičnog doktora ili pedijatra,  dok je za obnovu  mediciske rehabilatacije potreban prijedlog ljekara specijaliste odgovarajuće grane medicine. Кako je definisano Pravilnikom, osiguranici sa Daunovim sindromom medicinsku rehabilitaciju mogu da koriste kada god za to postoji potreba, dakle i više puta u toku godine.
I ovaj Pravilnik nastao je nakon usvajanja Zakona o obaveznom zdravstvenom osiguranju, budući da je Fond imao obavezu da donese i sve nove podzakonske akte u skladu sa novim zakonom.
Inače, Listom bolesti, stanja i posljedica povreda za koje se obezbjeđuje medicinska rehabilitacija, koja je sastavni dio Pravilnika, definisane su dijagnoze za ostvarivanje ovog prava, kao i u kojim slučajevima je potrebno komisijsko odlučivanje Fonda, a kada se medicinska rehabilitacija ostvaruje na osnovu uputnice porodičnog doktora na prijedloga ljekara specijaliste odgovarajuće grane medicine ili otpusnog pisma i slično. To bi trebalo značajno da pojednostavi rad porodičnih doktora, jer je sada za svaku indikaciju  jasno precizirano ko odlučuje o ostvarivanju ovog prava. Tako su Listom definisane grupe bolesti na osnovu kojih se odobrava medicinska rehabilitacija, poput neuroloških oboljenja, bolesti nervnog sistema, oboljenja srca i krvnih sudova, reumatska i respiratorna oboljenja, povreda i oboljenja kože i lokomotornog sistema. Za svaku od ovih grupa bolesti definisane su i indikacije i postupak ostvrivanja ovog prava, kao i dužina trajanja medicinske rehabilitacije.
Pravilnikom je i dalje, podsjećamo, maksimalno pojednostavljena procedura odobravanja medicinske rehabilitacije za djecu sa cerebralnom paralizom koja imaju pravo na banjsko liječenje svake godine do 18-e godine života, a nakon punoljestva u slučaju progresije bolesti. Takođe, kod rane cerebelarne ataksije obnova medicinske rehabilitacije omogućena je svake godine na osnovu mišljenja i nalaza ljekara specijaliste odgovarajuće grane medicine. Isto tako, za djecu do 18 godina sa deformitetom grudnog koša i kičme kao i sa urođenim deformitetom stopala omogućena je rehabilitacija po potrebi na osnovu nalaza ljekara specijaliste odgovarajuće grane medicine. Takođe, obnova medicinske rehabilitacije jednom godišnje i dalje je omogućena osiguranicima sa amputacijama, paraplegijom i tetraplegijom i to na osnovu uputnice porodičnog doktora.

Detaljnije