Reagovanje

Svim medijima

Jako smo iznenađeni da su dnevna novina „EuroBlic“ i jedan od najčitanih portala u Republici Srpskoj  „Srpskainfo.com stali iza teksta novinara Nikole Morače pod nazivom „Sram vas bilo!“  i   „U Fondu zdravstvenog osiguranja RS se igraju BOGA“, budući da posebno kolumna obiluje neargumentovanim ocjenama i rječnikom koji nije primjeren za javni diskurs, a posebno ne za ozbiljnu dnevnu novinu. Pišući tekstove u kojima se svjesno zamjenjuju tezе u nezgodan položaj se ne dovodi samo FZO RS, nego cjelokupno društvo i sve njene institucije, jer je namjera da se prikažu kao nehumane i „slijepe“ za probleme običnog čovjeka. Upravo te institucije svakim danom nastoje da sistem promijene na bolje, što bi i novinaru dok piše svoje tekstove trebalo da bude cilj.

 

Da bi javnost imala realnu sliku i stvarno činjenično stanje o ovom slučaju obavještavamo vas o sljedećem:

Naime, u tekstu pod nazivom „U Fondu zdravstvenog osiguranja RS se igraju BOGA“ konstatno se navodi da „osigurano lice od Fonda ne može da naplati troškove liječenja i da odlučuje ko može, a ko ne može da živi“, a Fond zdravstvenog osiguranja do sada je samo za liječenje ovog konkretnog lica izdvojio  ukupno 339.899 KM. To konkretno znači da ovom osiguranom licu, pored dostupnih lijekova, Fond kontinuirano finansira liječenje u bolnici, radioterapiju, medicinska sredstva i sve što čini obavezno zdravstveno osiguranje. Tako da je u ovom slučaju, kao i u svim ostalim,  pravo na liječenje apsolutno omogućeno.

Kada je u pitanju najnovija inovativna terapija, ovaj lijek osiguranik je počeo da prima još 2019. godine za šta je do sada izdvojeno 226.634 KM za ovog pacijenta. Dakle, pacijentici je sredinom aprila 2019. godine preporučena terapija, pored drugih lijekova koje je koristila na teret zdravstvenog sistema,  a na teret FZO RS ovu terapiju počinje da prima u avgustu te iste godine. Iz čega onda  proizilazi zaključak da se „Fond igra Boga“ kada već skoro četiri godine finansira ovaj lijek za pomenutu pacijenticu.

( lijek „pertuzumab“)

 

Detaljnije

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske novim Pravilnikom o uslovima i postupku obezbjeđivanja medicinskih sredstava, koji će biti u primjeni od 13. juna, počinje da finansira nova medicinska sredstva, poput konveksnih diskova za osiguranike sa stomom. Budući da je uz ovaj pravilnik usvojen i Cjenovnik medicinskih sredstava Fond je, analizirajući stanje na tržištu, povećao i cijene određenih medicinskih sredstava, poput pelena za djecu i odrasle, kaiša i vrećica za stomu, a kako osiguranici ne bi morali da dodatno izdvajaju novac za ova medicinska sredstva. Sve ove izmjene nastale su kao produkt razgovora sa predstavnicima udruženja pacijenata koji su nam ukazivali na neophodnost proširenja liste medicinskih sredstava, posebno kada je riječ o pacijentima sa stomom.

Naime, pored prava na disk podlogu, vrećica za stomu, kaiša i pojasa za stomu, paste za njegu stome i dr., novim pravilnikom uz određene medicinske indikacije osiguranici imaju pravo i na konveksni disk i to deset komada mjesečno na prijedlog ljekara odgovarajuće grane medicine. Pored toga, za urinarne kese novim pravilnikom je proširena indikacija, pa pacijenti sa urostomom, takođe, sada imaju pravo i na kese, što ranije nije bio slučaj. Budući da su novim Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju djeca do 18 godina oslobođena plaćanja participacije, ovim pravilnikom je povećana i dobna granica za prava na ortopedske uloške za djecu izrađene od pjenastog materijala ili kože na 18 godina, umjesto do 15 kako je to ranije bio slučaj. Pored već postojećih indikacija za ortopedske cipele uvrštena je još jedna indikacija, tačnije i korisnici Šopart aparata imaju sada pravo i na ovo medicinsko sredstvo. U nekim slučajevima je preciznije određeno ko od ljekara odgovarajuće grane medicine predlaže medicinsko sredstvo, poput proteza, ortoza, elektromotornih invalidskih kolica, te kod medicinskih sredstva za gastrointestinalni i urogenitalni sistem,  u cilju lakšeg tumačenja i ostvarivanja ovog prava u praksi.

Detaljnije

Oboljelima od rijetkih bolesti od danas, 9. juna, omogućeno je da na recept dobijaju hranu za posebne medicinske namjene jer je počela sa primjenom izmjenjena Lista lijekova koji se izdaju na recept. Naime, na listu A lijekova koji se izdaju na recept je za oboljele od rijetkih bolesti, čiji je status potvrđen u Centru za rijetke bolesti, uvrštena hrana za posebne medicinske namjene i to fantomalt, MCT ulje, L-carnitin Fresenius, Neocate Junior, Milupa GA 2, Glycosade.

Takođe, na listu su uvrštena i četiri lijeka za oboljele od rijetkih bolesti. Riječ je o lijekovima feneterol, ipratropijum bromid; deflazakort tablete; perampanel tablete i acitretin kapsule. Ovi lijekovi nisu registrovani u BiH te su uvršteni na listu A1 lijekova koji se izdaju na recepta, a kako bi se i dalje omogućila refundacija troškova oboljelima od rijetkih bolesti koji koriste ove lijekove, budući da ih apoteke u BiH uglavnom nemaju. Na listu A1 je, takođe, uvršten i lijek namijenjen pacijentima koji su na hemodijalizi (kalcijev acetat, magnezijev karbonat), kao i lijek baklofen za pacijente oboljele od cerebralne paralize, multiple skleroze i drugih oboljenja nervnog sistema. U pitanju su, dakle, neregistrovani lijekovi koje porodice oboljelih nabavljaju uglavnom u inostranstvu i naknadno od Fonda refundiraju troškove za te lijekove.

Podsjećamo da je i u februaru ove godine uvršteno 12 lijekova na listu A1 lijekova koji se izdaju na recept, takođe, za oboljele od rijetkih bolesti i pojedina druga teška oboljenja. Naime, novim Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju Republike Srpske precizirano je u kojim slučajevima se može odobriti refundacija troškova zdravstvene zaštite i ona nije predviđena za lijekove koji se ne nalaze na listi lijekova koji se izdaju na recept. Svjesni potrebe da su za pojedina teška hronična oboljenja, poput za oboljele od rijetkih bolesti, potrebni i pojedini lijekovi koji nisu bili obuhvaćeni listom lijekova koji se izdaju na recept, Fond je uvrstio na listu pomenute lijekove.

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske uputio je pismo poslodavcima u kojem smo pozvali one koji ne plaćaju doprinose da iskoriste period do 31. jula da izmire svoje obaveze, kako bi radnici i njihove porodice mogli nesmetano da koriste prava iz zdravstvenog osiguranja. Naime, Vlada Republike Srpske je nedavno donijela odluku da se za građane koji su ukidanjem vanredne situacije ostali bez zdravstvenog osiguranja, obezbijedi finansiranje zdravstvene zaštite do 31. jula 2023. godine. Isto tako, ovom odlukom je propisano i da su građani i uplatioci doprinosa dužni da u navedenom periodu regulišu status u obaveznom zdravstvenom osiguranju po pitanju osnova osiguranja i uplata doprinosa. ''Odluka Vlade je proizašla zbog veoma porazne činjenice da za oko 48.000 radnika nisu uopšte uplaćivani doprinosi u ovoj godini. To znači da po ukidanju vanredne situacije ti radnici, kao i članovi porodice koji su preko njih prijavljeni na osiguranje, nisu mogli da koriste zdravstvenu zaštitu na teret obaveznog zdravstvenog osiguranja. Podsjećamo, prema Zakonu o obaveznom zdravstvenom osiguranju uslov za korišćenje prava na zdravstvenu zaštitu na teret obaveznog zdravstvenog osiguranja jeste redovna uplata doprinosa, bez izuzetaka. Imajući u vidu da je među građanima koji su ostali bez osiguranja isključivo zbog nesavjesnog i nezakonitog postupanja poslodavaca bilo i mnogo trudnica, djece i teško oboljelih, Vlada Republike Srpske je rukovodeći se interesima građana i socijalno odgovornom politikom donijela odluku da vam se omogući još jedna šansa da izmirite svoje zakonske obaveze'', navedeno je, između ostalog, u pismu koje je Fond uputio poslodavcima. U pismu smo pozvali poslodavce da shvate ozbiljnost situacije, jer se neplaćanjem doprinosa ne uskraćuju samo radnici za prava iz zdravstvenog osiguranja, već se dovodi u pitanje kompletan zdravstveni sistem i funkcionisanje svih zdravstvenih ustanova u Republici Srpskoj. U pismu smo poslodavce podsjetili i da je neplaćanje doprinosa krivično djelo, te da vjerujemo da će to biti dodatni razlog zbog kojeg će iskoristiti prelazni period koji im je dat da provjere stanje svojih obaveza u Poreskoj upravi, izmire dugovanja, naprave ukoliko je potrebno reprograme u skladu sa Zakonom o odgođenom plaćanju poreskog duga i sl. '' Iskreno se nadamo da ćete ovaj apel shvatiti dobronamjerno, ali i krajnje ozbiljno, jer vjerujemo da nam je zajednički interes da ne ugrožavamo jedno od osnovnih društvenih vrijednosti i prava građana, a to je pravo na zdravstvenu zaštitu, i u krajnjem, da ne dovodimo u pitanje kompletan zdravstveni sistem Republike Srpske'', navedeno je u pismu poslodavcima, koje je u cijelosti dostupno na našem sajtu.

Novim Pravilnikom o postupku stavljanja, promjeni statusa ili brisanju lijekova sa liste lijekova i Programa lijekova koji je nedavno stupio na snagu napravljen je značajan iskorak po pitanju transparentnosti i uključivanju pacijenata u kreiranje lista lijekova, poručili su ovo predstavnici Mreže pacijentskih udruženja „Pravo na lijek Republika Srpska“.

Naime, kako su naveli, ovaj pravilnik treba da bude ogledni primjer i za Brčko Distrikt, ali i za Federaciju BiH, odnosno primjer kako treba da se radi i u drugom entitetu.

„U BiH ne postoji ovakav pravilnik, izuzev u Republici Srpskoj. Ovo je primjer kako Fond zdravstvenog osiguranja RS zajedno sa resornim ministarstvom osluškuje potrebe pacijenata i gdje god je moguće uvažava sugestije u cilju poboljšanja transparentnosti kreiranja odluka koje se tiču pacijenata“, naveli su predstavnici ove mreže na sastanku koji su organizovali za sva udruženja Republike Srpske, a na kojem je prisustvovao i zamjenik direktora Fonda Aleksandar Sekulić sa saradnicima.

Naime, novi pravilnik predviđa, što ranije nije bio slučaj, da se stručnoj komisiji za lijekove, između ostalog, dostavljaju mišljenja i prijedlozi predstavnika udruženja pacijenata u vezi lijekova koji se planiraju uvrstiti na listu lijekova, eventualno brisati i slično, dakle,  prema definisanom dnevnom redu. Takođe, novi pravilnik je definisao i da se sadržaj dnevnog reda komisija za lijekove objavljuje i na internet stranici FZO RS, a time je takođe uvažen prijedlog predstavnika udruženja pacijenata.  

Zamjenik direktora FZO RS Aleksandar Sekulić istakao je da je Fondu jako važno šta o svim odlukama koje donosi institucija misle osiguranici i da se kontinuirano osluškuju potrebe, kako bi zdravstvena zaštita u konačnici bila bolja i dostupnija.

„I na ovaj način, uvažavanjem određenih sugestija predstavnika udruženja pacijenata pokazujemo da su nam jako važni stavovi pacijenata, jer samo kroz razgovor i razmjenu mišljenja procesi u zdravstvenom sistemu se mogu unapređivati i svaki dan graditi na bolje“, istakao je Sekulić.

Budući da novi pravilnik predviđa mogućnost davanja mišljenja i udruženjima pacijenata na dnevni red koji se odnosi na razmatranje lijekova koji bi se eventualno uvrstili na listu, predstavnici Mreže pacijentskih udruženja razmatrali su i formiranje obrasca koji bi bio isti za sva udruženja pacijenata, a sve u cilju jednoobraznog postupanja kada je riječ o mišljenjima pacijenata.