Fond zdravstvenog osiguranja obezbijedio je elektronski servis za prijem, odnosno razmjenu podataka o hospitalizacijama pacijenata, što omogućava zdravstvenim ustanovama da podatke o sprovedenim hospitalizacijama dostavljaju elektronskim putem.
Naime, novi način izvještavanja se ogleda u tome da će zdravstvene ustanove pomenute podatke unositi u aplikacije koje koriste, a Fond će podatke preuzimati putem elektronskog servisa. Zdravstvene ustanove su obaviještene da će od 1. marta početi testiranje novog načina razmjene podataka, a o načinu testiranja i drugim detaljima ustanove su informisane u obavještenju koje im je Fond dostavio. Nakon testnog perioda, od 1. aprila, unos podataka vršiće se samo putem aplikacija zdravstvenih utanova, a razmjena podataka sprovodiće se elektronskim servisom Fonda.
Inače, podatke o bolničkom liječenju zdravstvene ustanove su unosile u aplikaciju Agencije za sertifikaciju, akreditaciju i unapređenje kvaliteta zdravstvene zaštite, a Fond je te podatke preuzimao iz ASKVA aplikacije. Takođe, pored u ASKV-a aplikaciju, zdravstvene ustanove su podatke unosile i u svoj informacioni sistem, te će im na ovaj način biti pojednostavljen rad.
Zdravstvenim ustanovama je dostavljeno uputstvo za pristup servisu, kao i ostalim detaljima.

Ugovor o socijalnom osiguranju između Bosne i Hercegovine i Češke Republike stupa na snagu sutra, 1. marta, a bitnija novina u odnosu na do sada primjenjivanu konvenciju je u oblasti zdravstvene zaštite gdje je predviđen veći obim prava.

Tim povodom predstavnici Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, kao i fondova Federacije BiH i Brčko Distrikta, boravili su u Češkoj gdje su sa delegacijom ove zemlje usaglašeni obrasci koje će koristiti građani Srpske, odnosno BiH prilikom boravka u Češkoj Republici i obrnuto. Prema tome, od 1. marta osiguranici FZO RS koji putuju u Češku prije polaska treba u nadležnoj poslovnici Fonda da izvade odgovarajući ino obrazac, kako bi za vrijeme privremenog boravka u toj zemlji imali pravo na zdravstvenu zaštitu, u skladu sa ugovorom. Ukoliko osiguranik putuje u Češku, primjera radi, iz privatnih razloga, potrebno je da ima i uvjerenje porodičnog ljekara o  zdravstvenom stanju kako bi mogao dobiti ino obrazac. Dakle, kao što je slučaj i sa drugim zemljama sa kojima BiH ima potpisan ugovor o socijalnom osiguranju, osiguranici FZO RS za vrijeme privremenog boravka u Češkoj imaće pravo na zdravstvenu zaštitu na teret zdravstvenog osiguranja, u skladu sa međunarodnim ugovorom, kao i Pravilnikom o postupku odobravanja liječenja izvan Republike Srpske i postupku korišćenja zdravstvene zaštite za vrijeme boravka u inostranstvu. Tako će osiguranici FZO RS koji putuju u Češku iz privatnih razloga (turistički i sl.), kao i detaširani radnici imati pravo na hitnu, neodložnu zdravstvenu zaštitu, dok će zaposleni u diplomatsko konzularnim predstavništvima imati punu zdravstvenu zaštitu. Dokumentacija koja je potrebna za izdavanje ino obrazaca razlikuje se u zavisnosti od razloga boravka u Češkoj, a osiguranici detaljnije mogu da se informišu u poslovnicama Fonda.

Ugovorom je u odnosu na raniju Konvenciju povećan predviđeni obim zdravstvene zaštite, te će, primjera radi, penzioneri koji su penziju ostvarili  u Češkoj, a vratili su se da žive u Republici Srpskoj, imati ista prava iz zdravstvenog osiguranja kao i druga osigurana lica Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske.

Podsjećamo, BiH je do sada primjenjivala preuzetu Konvencijo o socijalnom osiguranju između Federativne Narodne Republike Jugoslavije i Čehoslovačke Republike iz 1957 godine. Po ovoj konvenciji nisu postojali obrasci na osnovu kojih se regulisalo zdravstveno osiguranje, već su osiguranici u slučaju potrebe za zdravstvenom zaštitom za vrijeme boravka u Češkoj određena prava ostvarivali na osnovu pasoša BiH, putem reciprociteta.

Pored u Češkoj, osiguranici FZO RS po osnovu međunarodnih sporazuma imaju pravo na zdravstvenu zaštitu, uglavnom hitnu, za vrijeme privremenog boravka u još 18 zemalja, poput u Srbiji, Hrvatskoj, Sloveniji, Italiji, Austriji, Njemačkoj i drugima.

Nezaposleni roditelji sa četvoro i više djece koji ostvaruju pravo na novčano primanje i pripadajuće doprinose Vlade Republike Srpske imaju mogućnost da se po tom osnovu prijave na zdravstveno osiguranje, u skladu sa Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju Republike Srpske. Na zdravstveno osiguranje ovu kategoriju građana prijavljuje Ministarstvo porodice, omladine i sporta  Republike Srpske.

Naime, Zakonom o podršci nezaposlenom roditelju četvoro i više djece Republike Srpske, koji je usvojen prošle godine, propisano je da nezaposleni roditelj sa četvoro i više djece u skladu sa odlukom Vlade Srpske ima pravo na novčano primanje na mjesečnom nivou koje ne može biti niže od 750 KM, i na to primanje se, takođe, plaća porez i pripadajući doprinosi u skladu sa zakonom.

Predstavnici udruženja oboljelih od karcinoma dojke, melanoma i karcinoma pluća organizovali su danas u Banjaluci skup posvećen Svjetskom danu borbe protiv raka, sa kojeg je poručeno da su prevencija, rano otkrivanje bolesti i obezbjeđivanje kvalitetnog liječenja ključni u borbi protiv malignih oboljenja.

Skupu su, pored članova udruženja, prisustvovali i predstavnici Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, Doma zdravlja Baljaluka i Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske.

Jedna od tema ovog skupa bila je dostupnost inovativnih terapija pacijetima oboljelim od karcinoma. Govoreći o tome, Mirko Stanetić, predsjednik Udruženja pulmologa Srpske i ljekar UKC RS, istakao je da do 2018. godine nije postojala nijedna imunološka terapija za karcinom pluća, te da je od te godine napravljen ogroman iskorak u obezbjeđivanju najsavremenijih terapija. ''Učinjen je istorijski napredak. Mi danas imamo imunološke terapije ne samo za karcinom pluća već i za druga maligna oboljenja. Odgovorno tvrdim da Republike Srpska nije 'mimo svijeta' kada je u pitanju liječenje karcinoma'', istakao je Stanetić.

Željko Mišković, izvršni direktor za zdravstvo i kontrolu u FZO RS, podsjetio je da je Fond proteklih godina poseban akcenat stavio na obezbjeđivanje savremenih, imunoloških terapija za maligna oboljenja. ''Među prvima u regionu smo uveli pojedine imunološke terapije i nastojimo, u skladu sa finansijskim mogućnostima, da iz godine u godinu uvodimo nove terapije i da one budu dostupne što većem broju pacijenata. U Programu lijekova, kojim su upravo obuhvaćene i imunološke i druge skupe terapije, ove godine se nalazi više od 100 lijekova čija je vrijednost preko 70 miliona KM'', rekao je Mišković, dodajući da se lijekovi iz ovog programa primjenjuju u ograničeno dostupnim količinama prema prioritetima koje listom čekanja u skladu sa medicinskim indikacijama određuje zdravstvena ustanova tercijarnog nivoa zdravstvene zaštite u Republici Srpskoj. Inače, samo u prošloj godini u program lijekova uvršteno je 11 novih terapija, među kojima su i lijekovi za karcinom dojke, multipli mijelom, limfom i dr. Takođe, kada god se za to stvore finansijske mogućnosti, Fond lijekove iz Posebnog programa prebacuje na druge liste, bolničku ili listu citostatika, kako bi ti lijekovi bili dostupni svim pacijentima kojima su potrebni. Takođe, konstantno se povećava i broj pacijenata kojima su dostupne ove terapije. Recimo, prije šest godina pravo na ove terapije imalo je 900 pacijenata, a danas više od 2000, što nažalost pokazuje da broj oboljelih od karcinoma raste, ali i da FZO izdvaja sve više sredstava za liječenje oboljelih. Inače, godišnji trošak Fonda samo za inovativne terapije iznosi oko 37,7 miliona KM.

Mišković je članove udruženja informisao i da je u završnoj fazi novi pravilnik o medicinskim sredstvima kojim će biti proširena pojedina prava osiguranika, poput za osiguranike koji koriste stome, te da će biti povećana i cijena pelena i još nekih medicinskih sredstava, kako bi osiguranici nesmetano koristili pravo na ova sredstva usljed njihovog poskupljenja. On je podsjetio na dobru saradnju FZORS sa udruženjima pacijenata, te ih pozvao da i dalje budu partneri Fonda kako bi zajednički radili na dodatnom unapređenju zdravstvene zaštite oboljelih.

Suzana Kekić, predsjednica Udruženja oboljelih od karcinoma dojke ''Iskra'' istakla je da su oboljelima od karcinoma dojke dostupne potrebne terapije, ističući potrebu jačanja prevencije, odnosno skrininga. Predstavnici udruženja oboljelih od melanoma i karcinoma pluća, Jasminka Sredojević i Slobodan Dakić, naveli su da su najveći problem liste čekanja za terapije iz Programa lijekova. Na skupu je dogovoreno da će udruženja ubuduće više zajednički djelovati kako bi dodatno unaprijedili položaj oboljelih od malignih bolesti.

Detaljnije

Na Listu A1 neregistrovanih lijekova koji se izdaju na recept Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske danas je uvršteno 12 novih lijekova za pojedina teška hronična oboljenje, a kako bi roditelji djece koja koriste ove terapije nastavili da ostvaruju pravo na refundaciju troškova za ove lijekove.

Odluku o izmjeni Liste lijekova koji se izdaju na recept danas je usvojio Upravni odbor Fonda, a počinje se primjenjivati dan nakon objavljivanja u Službenom glasniku. Ovo je još jedna u nizu aktivnosti koju je FZO RS preduzeo nakon usvajanja novog Zakona o obaveznom zdravstvenom osiguranju, budući da su njime izmjenjeni pojedini segmenti  u odnosu na ranije propise, uključujući i oblast refundacije troškova zdravstvene zaštite. Novim i izmjenama postojećih podzakonskih akata FZO nastoji da obezbijedi kontinuitet u ostvarivanju prava osiguranika, kao i da omogući primjenu svih novih prava predviđenih Zakonom u što kraćim rokovima.

Pored lijekova koji su uvršteni na listu A1, takođe, i na listu A lijekova koji se izdaju na recept uvršten je novi dijetetski preparat - hrana za bebe alergične na proteine kravljeg mlijeka (Novalac Allernova AR i Aptamil Аllergy Digestive Care ), koja će roditeljima biti dostupna u apotekama u potpunosti na teret Fonda.

Lista lijekova koji se izdaju na recept je izmjenjena sa namjerom da se prvenstveno roditeljima djece oboljele od pojedinih rijetkih oboljenja, te djece sa poteškoćama u razvoju omoguće refundacije troškova za lijekove koji su neregistrovani i koji se većinom ne mogu ni nabaviti u apotekama u Republici Srpskoj i BiH. Upravo iz tog razloga lijekovi za koje se najčešće traže refundacije su uvršteni na listu A1 na kojoj se nalaze lijekovi koji nisu registrovani u BiH ali nemaju alternativu i neophodni su u liječenju pojedinih oboljenja. Riječ je o lijekovima za epilepsiju, lupus, autoimune bolesti, Vilsonovu bolest i druge.

Na ovaj način sistemski se uređuje ova oblast, budući da je novi Zakon o obaveznom zdravstvenom osiguranju Republike Srpske precizirao u kojim slučajevima se može odobriti refundacija troškova zdravstvene zaštite. Naime, kada su u pitanju lijekovi koji se izdaju na recept, nije predviđena refundacija za one lijekove koji nisu obuhvaćeni listom lijekova Fonda. Iz tog razloga, rukovodstvo Fonda, stručne službe, komisija za lijekove, kao i resorno ministarstvo i Upravni odbor Fonda reagovali su u najkraćem mogućem roku kako bi se nastala situacija prevazišla uvrštavanjem neophodnih lijekova za pomenute kategorije osiguranika na listu. Napominjemo da je u pitanju ''živa materija'', te da će se i u narednom periodu mijenjati propisi koji uređuju ovu oblast kako bi se prilagođavali potrebama osiguranika. Takođe, očekujemo i od farmaceutskih kompanija da pokažu veću zainteresovanost za registraciju lijekova u BiH kako bi se poboljšala dostupnost lijekova naročito za osjetljivu dječiju populaciju. Tada roditelji ne bi morali da lijekove nabavljaju u inostranstvu i da za njih naknadno refundiraju troškove.

Navedene aktivnosti i finansiranje najnovijih u svijetu dostupnih terapija za rijetka oboljenja, koje je Fond počeo da finansira još prošle godine, potvrda su konkretne podrške institucija zdravstvenog sistema u cilju sistemskog pristupa unapređenju kvaliteta zdravstvene zaštite najosjetljivije populacije.

Podsjećamo, juče je u Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske održan sastanak ministra zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alena Šeranića sa predstavnicima Fonda i UKC RS, kao i predstavnicima Udruženja roditelja djece sa poteškoćama u razvoju Gradiška i Saveza za rijetke bolesti Republike Srpske, a na kojem je upravo razgovarano o procedurama refundacije troškova lijekova. Tom prilikom predstavnici Udruženja i Saveza su informisani o svim procedurama i aktivnostima Fonda koje su već bile u toku, a koje su današnjom odlukom Upravnog odbora okončane.