U Fondu zdravstvenog osiguranja Republike Srpske kontinuirano se provodi kontrola uplate doprinosa za zdravstveno osiguranje. Kontrolom su obuhvaćena dva aspekta: plaćanje doprinosa za prijavljene radnike na zdravstveno osiguranje i prijavljivanje zaposlenih radnika na zdravstveno osiguranje. S obzirom da Fond nema konkretne ingerencije, prijave uočenih pojava kršenja zakona upućuju se Poreskoj upravi, odnosno Republičkoj upravi za inspekcijske poslove kao nadležnim institucijama.
Od janura ove godine, zaključno sa junom, Fond je proslijedio Poreskoj upravi preko 1.700 prijava obveznika koji ne plaćaju doprinos i preko 800 prijava Inspekciji rada. 
U posljednjoj informaciji, kojom je Republička uprava za inspekcijske poslove obavijestila Fond o preduzetim aktivnostima po podnesenim prijavama, navodi se da je kontrolom kod 46 poslodavaca konstatovano 11 neprijavljenih radnika. Inspekcija je u ovim slučajevima izdala prekršajni nalog i naložila prijavljivanje radnika. Inače, prekršajni nalog za ovu vrstu prekršaja iznosi 2.000 KM.
Pojačana kontrola uplate doprinosa i dobra saradnja Fonda i kontrolnih organa imala je pozitivan efekat, kako na broj osiguranih, tako i na prihod od doprinosa za zdravstveno osiguranje.

Direktor Fonda zdravstvenog osiguranja RS Goran Kljajčin, juče je potpisao aneks ugovora za isporuku vakcina za obaveznu vakcinaciju. Riječ je o MMR vakcini, DiTePer, Tetavaksal i BCG vakcini, te antiviperinum serumu. Ovo je vanredna isporuka vakcina kojom će se obezbijediti njihova dostupnost do redovne isporuke koja će početi po okončanju tenderske procedure.
Domovi zdravlja u RS ove vakcine će dobiti uskoro, kao i antirabični i antitetanus serum.

U nastojanju da osiguranicima još više približi informaciju o pravima iz zdravstvenog osiguranja, Fond je počeo distribuciju «Informacija za osiguranike». Riječ je o informativnom letku koji će se štampati svaki put kada budu izvršene izmjene i dopune u propisima kojima su regulisana prava iz obaveznog osiguranja ili se ukaže potreba da se osiguranicima saopšte za njih važne informacije.
Za svaki broj «Informacija za osiguranike» predviđeno je po jedno anketno pitanje, a u prvom broju ono glasi: «Primjećujete li pozitivne promjene u Fondu zdravstvenog osiguranja»?
Obraćajući se osiguranicima u povodu prvog broja «Informacija», direktor Fonda Goran Kljajčin je, između ostalog, rekao: «U Fondu zdravstvenog osiguranja se provode značajne aktivnosti. Želimo da postanemo vaš servis i da svakim danom sve više osjetite našu spremnost da vam pomognemo i da zaštitimo vaša prava iz zdravstvenog osiguranja».
Kako osiguranici Fonda mogu da dobiju odgovor na bilo koje pitanje iz zdravstvenog osiguranja?

Detaljnije

Fond zdravstvenog osiguranja RS u nastojanju da maksimalno pojednostavi odlazak na liječenje pacijenata u ustanove izvan Republike Srpske organizovao je posebnu servisnu službu koja će osiguranicima dogovarati prijeme u bolnice i biti im na usluzi za sva njihova pitanja i eventualne probleme tokom liječenja. Osiguranicima će svakog radnog dana od 8 do 15 časova biti dostupan telefonski broj 051 226 391, putem kojeg će moći dobiti sve potrebne informacije, kao i prijavljivati primjedbe na uslove liječenja i odnos bolničkog osoblja.
Pokretanje servisne službe je samo jedna od konkretnih aktivnosti kojima Fond želi da osiguranicima olakša put kroz administrativne barijere, te da im približi informacije o pravima i da maksimalno zaštiti njihova prava.U namjeri da osiguranici osjete da nisu sami sa svojom bolešću, ubuduće će uz rješenje o odobrenom liječenju u nekoj od ustanova izvan Republike Srpske dobijati i pismo gospodina Gorana Kljajčina, direktora Fonda. U pismu, između ostalog, direktor informiše osiguranike da je Fond sa bolnicom u koju su upućeni ugovorio kompletnu uslugu (liječenje, dijagnostiku, lijekove). Odnosno da, ukoliko budu sami kupovali lijekove ili plaćali dijagnostiku zatraže od bolnice potvrdu o tome, kako bi im po povratku u Republiku Srpsku bio vraćen novac. 

Detaljnije

Poslovni informacioni sistem Fonda jedna je od komponenti kod koje je najočitiji razvoj, usavršavanje i usaglašavanje sa novim dostignućima u oblasti komunikacija. Novac je, naravno, uvjek limitirao i opredjeljivao izbor mogućih opcija, ali su i provajderi, uvažavajući tu okolnost, usavršavali tehnološke mogućnosti sa ciljem postizanja niže cijene svojih usluga kako bi ona bila prihvatljiva što većem broju korisnika. 
Kompletna informatička komunikacija u Fondu je digitalna, što je u odnosu na ranije godine veliki napredak. Međutim kapacitet komunikacijskog kanala je ograničen, a postojeće rješenje prevazilazi naše potrebe i razvojne ambicije. U nastojanju da unaprijedi informacioni sistem i da ga u punom kapacitetu stavi u funkciju upravljanja svim procesima, Fond zdravstvenog osiguranja je iskoristio novu mogućnost Telekom provajdera i sa njim dogovorio da se ubuduće komunikacija odvija preko virtuelne privatne mreže (VPN). Potpisivanjem ugovora sa Telekom provajderom, stvoreni su uslovi da se pristupi rekonstrukciji softverskih rješenja i implementira novi softverski alat koji omogućava razvoj Bussiness Intelligence sistama. Najjednostavnije rečeno, ovo će značiti da će Fond uskoro imati svoj intranet u kome je svaka poslovnica u direktnoj vezi sa centralom. Praktično, to će izgledati kao da su sve organizacione jedinice na jednom mjestu. Prema odredbama ugovora, koji je potpisan sa provajderom, sva komunikacijska rješenja preuzeće provajder, a unutrašnju organizaciju Fond će rješiti sam. 

Detaljnije