Upravni odbor Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, u skladu sa novim Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju, usvojio je Program lijekova koji se primjenjuju u ograničeno dostupnim količinama, a u okviru kojeg se nalazi 107 lijekova za najteža oboljenja.

Takođe, Vlada Republike Srpske donijela je Odluku o načinu finansiranja Programa lijekova, a finansijska vrijednost ovih lijekova je 71,6 miliona KM za narednu godinu. Riječ je o lijekovima za rijetke bolesti, hronični hepatitis C, HIV, metastatski kolorektalni karcinom, metastatski karcinom prostate, melanom, limfocitnu leukemiju, metastatski karcinom pluća, rak dojke, multiplu sklerozu, reumatoidni artritis, Kronovu bolest i druga teška oboljenja. Ove lijekove FZO RS je ranije nabavljao i finansirao u okviru Posebnog programa Fonda, a pored ranije dostupnih lijekova u Program lijekova je uvršteno i osam novih terapija.

Naime, novim Zakonom je definisano da Upravni odbor Fonda, uz saglasnost resornog ministra, donosi Program lijekova. Lijekovi iz ovog programa se primjenjuju u ograničeno dostupnim količinama prema prioritetima koje listom čekanja u skladu sa medicinskim indikacijama, stručno-medicinskim i doktrinarnim stavovima određuje zdravstvena ustanova tercijarnog nivoa zdravstvene zaštite u Republici Srpskoj, odnosno Univerzitetski klinički centar Republike Srpske. Dakle, ovi lijekovi dostupni su ograničenom broju pacijenata u skladu sa prioritetima koje odrede ljekari. Napominjemo da se u skladu sa finansijskim mogućnostima, iz godine u godinu, povećava broj pacijenata kojima su dostupne ove izuzetno skupe terapije. Primjera radi, trošak za samo jedan lijek koji se nabavlja za oboljele od cistične fibroze godišnje iznosi više od šest miliona KM.

Inače, u Program lijekova, pored ranije dostupnih, uvršteno je i osam novih lijekova koji će biti dostupni pacijentima kada se sprovede postupak javne nabavke. U pitanju su dvije nove terapije za multiplu sklerozu, te lijek za liječenje pacijenata sa multiplim mijelomom, karcinomom dojke, plaka psorijazom, limfomom, kao i novi farmaceutski oblik za liječenje diseminiranog multiplog mijaloma. Programom lijekova precizno su definisane medicinske indikacije kod kojih će se primjenjivati ovi lijekovi.

Podsjećamo, pored lijekova iz Programa lijekova, osiguranicima su dostupni i lijekovi sa listi Fonda, poput Liste lijekova koji se izdaju na recept, Osnovne bolničke liste, Liste citotoksičnih, bioloških i pratećih lijekova, kao i Liste lijekova u domovima zdravlja. Liste lijekova se revidiraju svake godine i u kontinuitetu se uvrštavaju novi lijekovi prateći svjetske smjernice i protokole liječenja, te je u proteklih pet godina osiguranicima obezbjeđeno više od 100 novih terapija. Poseban akcenat FZO RS je proteklih godina stavio na dostupnost savremenih, inovativnih terapija i neke od ovih terapija smo našim osiguranicima omogućili među prvima u regionu.

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske finansira trenutno sedam lijekova za osiguranike zaražene virusom HIV-a i konstantno nastojimo da uvodimo nove, savremene terapije kako bismo dodatno unapređivali kvalitet i dostupnost zdravstvene zaštite oboljelih.

Tako je i u ovoj godini u okviru Programa lijekova uvršten novi antiretrovirusni lijek čija je prednost u povećanju terapijske efikasnosti prilikom primjene sa drugim dostupnim lijekovima. Takođe, i u prošloj godini uvrštena je nova efikasna terapija za pacijente sa HIV infekcijom koja ima fiksnu kombinaciju tri tablete  zahvaljujući kojoj oboljeli smanjuju unos dnevne količine tableta koje su im potrebne. Dakle, u kontinuitetu nastojimo da uvodimo nove terapije, a trenutno antiretrovirusne terapije prima oko 90 pacijenata u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske. Napominjemo da se lijekovi za HIV/AIDS nabavljaju u okviru Programa lijekova što znači da se primjenjuju u ograničeno dostupnim količinama prema prioritetima koje u skladu sa medicinskim indikacijama određuju ljekari UKC RS. Međutim, Fond svake godine ovaj program usklađuje sa svojim finansijskim planom i mogućnostima i nastojimo iz godine u godinu da lijekovi iz Programa lijekova budu dostupni što većem broju pacijenata, uključujući i oboljele od HIV-a.

U povodu Svjetskog dana borbe protiv HIV/AIDS-a, podsjećamo da zdravstvenu zaštitu osiguranika koji su zaraženi virusom HIV-a ili koji su oboljeli od AIDS-a u potpunosti finansira Fond, jer je riječ o kategoriji osiguranika koja je oslobođena plaćanja participacije za sve ono što spada u obavezno zdravstveno osiguranje. Prema tome, pored lijekova, FZO RS za oboljele finansira potrebne preglede, liječenja i dr.  Napominjemo da je HIV zaraženim i oboljelim od AIDS-a uvijek dostupna zdravstvena zaštita jer za njih ostvarivanje prava iz zdravstvenog osiguranja nije uslovljeno uplatom doprinosa. Isto tako, od 2020. godine omogućeno je da oboljeli mogu po osnovu svog oboljenja biti zdravstveno osigurani, ukoliko nemaju drugi osnov osiguranja. Zdravstveni sistem je i na ovaj način prepoznao važnost njihovog liječenja i da u svakom trenutku imaju zdravstvenu zaštitu.

Nedavno je u cilju osiguranja kvalitetne zdravstvene usluge, kao i standardizacije dijagnostike i terapije HIV-a i AIDS-a, prezentovan novi Klinički vodič za tretman HIV-a i AIDS-a, kao i Protokol o savjetovanju i testiranju na HIV, čime je u Republici Srpskoj dodatno unaprijeđeno liječenje oboljelih. Inače, u Srpskoj se u kontinuitetu sprovodi epidemiloški nadzor i liječenje osoba sa HIV/AIDS-om, a posebnu pažnju potrebno je posvetiti prevenciji i ranom otkrivanju inficiranih virusom HIV-a.

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske pokrenuo je otvoreni postupak za nabavku posebnog programa lijekova za rijetke bolesti za narednu godinu, a vrijednost ove nabavke je oko 11 miliona KM sa PDV-om.

Za narednu godinu planirano je da se nabavi devet lijekova za osam rijetkih oboljenja, kao što su cistična fibroza, Pompeova bolest, mukopolisaharidoza tip 2 i 4, Gošeova bolest tip 1, Gošeova bolest tip 1 ili 3, Hanterov sindrom, Morkio A sindrom, kao i lijek za liječenje akutnih napada angioedema.

Budući da potpisani ugovori za ovu godinu ističu u januaru naredne godine, FZO RS je već sada pokrenuo novu proceduru kako bi se pravovremeno obezbijedili lijekovi za pomenute rijetke bolesti i za 2023. godinu. Na ovaj način u Republici Srpskoj obezbjeđuje se kontinuitet dostupnosti nekih od najsavremenijih u svijetu dostupnih lijekova za oboljele od rijetkih oboljenja. Inače, u pitanju su većinom izuzetno skupi lijekovi, te trošak za samo jedan lijek koji se nabavlja za oboljele od cistične fibroze (koji imaju najmanje jednu mutaciju F508 del u genu) godišnje iznosi više od šest miliona KM. Vjerujemo da će biti zainteresovanih dobavljača koji ispunjavaju sve potrebne kriterije u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama BiH, te da će nabavka biti uspješno realizovana u predviđenim rokovima.

Stalni napredak u medicini i farmaciji dovodi do konstantnog otkrivanja novih oboljenja, kao i novih lijekova što je veliki finansijski izazov i za najrazvijenije zemlje svijeta. FZORS nastoji da u okviru raspoloživih sredstava, uprkos jednom izvoru prihoda, osiguranicima obezbijedi što veći broj novih lijekova naročito za najugroženije kategorije.

 

Detaljnije

Implementacijom Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema u Domu zdravlja Banjaluka okončana je još jedna faza IZIS-a jer su sada svi domovi zdravlja u Srpskoj integrisani u ovaj sistem. Dakle, osim DZ Banjaluka, drugi domovi zdravlja već dvije godine rade u IZIS-u i uočavaju sve prednosti ovog programa koji doprinosi efikasnosti zdravstvenog sistema.
IZIS je, inače, potpuno novi sistem koji je implementiran u javnim zdravstvenim ustanovama, kao i privatnim koje imaju potpisan ugovor sa Fondom, i znači kompletno informaciono uvezivanje svih zdravstvenih ustanova u jedan sistem, čime će se značajno unaprijediti efikasnost zdravstvene zaštite. Pored toga, integrisanje podataka na jednom mjestu omogućiće i nadležnim institucijama da realno kreiraju buduće zdravstvene politike i strategije razvoja.
V.d. direktora Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske Dejan Kusturić zahvalio se svim zdravstvenim radnicima koji već duže od dvije godine rade u IZIS-u i koji su prepoznali sve prednosti ovog sistema. ''Na početku su svi imali problema, što je očekivano, ali su shvatili da je to period prilagođavanja i svi zajedno smo taj period uspješno prevazišli, uključujući i građane koji su imali razumijevanja i strpljenja'', rekao je Kusturić.
Kusturić je naveo da IZIS ''nije izmislio FZO'' već da je to odluka Republike i da je u pitanju projekat od republičkog značaja i zakonska obaveza, a Fond je dobio zadatak da ga realizuje. ''Pored svojih redovnih obaveza i poslova preuzeli smo i realizaciju IZIS-a. Mislim da smo taj posao obavili profesionalno. Zahvaljujem se i radnicima Fonda koji konstantno rade na ovom projektu i stalno su dostupni i zdravstvenim radnicima kojima je potrebna tehnička pomoć'', istakao je direktor Fonda.
Komentarišući teškoće na početku primjene IZIS-a u Domu zdravlja Banjaluka, on je rekao da su svi zdravstveni radnici prošli ''iste muke'' i da je jedan od razloga problema otpor prema nečemu što je novo. ''Potrebno je vrijeme da se zdravstveni radnici prilagode novom sistemu. Moram posebno da istaknem Dom zdravlja u Bijeljini koji su nečekajući migraciju podataka iz prethodnog sistema, sve i jedan zdravstveni karton ručno unijeli u IZIS. U toj ustanovi, kao i mnogim drugim, IZIS se koristi već više od dvije godine. Uvažavajući činjenicu da je Dom zdravlja u Banjaluci najveći sa najvećim broj pacijenata i timova, njih smo ostavili posljednje da se integrišu u IZIS'', rekao je Kusturić.

Detaljnije

Predstavnici Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske i Udruženja doktora porodične medicine Republike Srpske održali su radni sastanak čime je nastavljena praksa Fonda da se čuju stavovi ljekara u vezi sa svim važnim pitanjima i novinama u primarnoj zdravstvenoj zaštiti. Na sastanku je, između ostalog, razgovarano o novim smjernicama za doktore porodične medicine kada je u pitanju zakazivanje pregleda za ambulantnu dijagnostiku – MR i KT, te o iskustvu domova zdravlja u primjeni Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema. Takođe, bilo je riječi i o daljem pojednostavljenju procedura kod ostvarivanja prava iz zdravstvenog osiguranja u cilju dodatnog unapređenja dostupnosti zdravstvene zaštite.

Nataša Grubiša, zamjenica direktora Fonda, istakla je da Fond praktikuje ovakve radne sastanke kako bismo saslušali mišljenja struke, njihove prijedloge i sugestije, jer je opredeljenje Fonda da u kontinuitetu poboljšava naš zdravstveni sistem. ''To nije moguće bez konsultacija i uvažavanja naših partnera, poput Udruženja doktora porodične medicine kada je u pitanju primarna zdravstvena zaštita'', navela je zamjenica direktora Fonda.

Predsjednik Udruženja doktora porodične medicine Draško Kuprešak rekao je da ovo udruženje ima uspješnu saradnju sa Fondom još od 2012. godine i da je zajednički urađeno mnogo toga za naš zdravstveni sistem. ''Doprinijeli smo da se unaprijedi oblast produžene medicinske rehabilitacije, ortopedskih pomagala, da se tromjesečno propisuju lijekovi i dr. Tako da smo puno dobrih stvari zajedno uradili u proteklim godinama'', istakao je Kuprešak, izražavajući nadu da će se u tom pravcu nastaviti saradnja FZO RS i Udruženja i ubuduće.

Kada je u pitanju novina da od 1. novembra porodični doktori zakazuju MR i KT umjesto Fonda, predstavnici Udruženja su naveli da to jeste dodatno administrativno opterećenje doktora porodične medicine, ali su svjesni da to nije ni posao Fonda. Radi rasterećenja porodičnih doktora, kroz dijalog koji je vođen na sastanku, Udruženje je predložilo nekoliko rješenja. Između ostalog, oni su predložili da se internim procedurama domova zdravlja omogući da npr. i medicinske sestre mogu da zakazuju termine za MR i KT, odnosno da to ne mora isključivo da radi doktor porodične medicine, kao što su već učinili pojedini domovi zdravlja. Predstavnici FZO RS su naveli da je to pitanje organizacije rada samog doma zdravlja, ali i da će se dodatno precizirati instrukcija koja se odnosi na zakazivanje MR i KT, kako u praksi ne bi bilo dilema. Takođe, predstavnici Fonda su istakli da iskustva  drugih zemalja u regionu pokazuju da nigdje fondovi zdravstvenog osiguranja ne zakazuju preglede za pacijente već da je uloga ove institucije da kupuje, odnosno finansira usluge za svoje osiguranike. Istaknuto je da su radnici Sektora za informacione tehnologije Fonda na raspolaganju ljekarima kako bi im pružili podršku u slučaju problema prilikom zakazivanja pregleda za MR i KT. Na sastanku su predstavnici Udruženja informisani da su već počele pripreme za ugovaranje usluga MR i KT za narednu godinu. Prema tome, ljekarima će uskoro biti dostupni rasporedi, odnosno termini za ove preglede za januar mjesec, budući da u pojedinim regijama, poput u Banjaluci, više nema slobodnih termina za MR u ovoj godini. Međutim, predstavnici Fonda su podsjetili da se osiguranici mogu slati na ove dijagnostičke preglede i u druge opštine u ustanove koje imaju još raspoloživih termina, poput u Doboj, Bijeljinu, Zvornik i Brčko. Kada je u pitanju ova tema, dogovoreno je i da će se u narednom periodu raditi na unapređenju aplikacije za zakazivanje MR i KT kako bi ona bila što preglednija i jednostavnija za upotrebu.

 

Detaljnije