FZO RS Odnosi s javnošću Vijesti Inicijative ''Iskre'' za bolje zdravstvo

Savez žena oboljelih od raka dojke ''Iskra'' pokrenuće inicijativu da se pojednostave procedure javnih nabavki lijekova, kao i inicijativu da se ukine ili smanji PDV na lijekove, dogovoreno je na današnjoj konferenciji koju je organizovalo ovo udruženje u povodu Svjetskog dana borbe protiv karcinoma.
Navedene inicijative su, takođe, podržali i predstavnici Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS, Fonda zdravstvenog osiguranja RS i Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH, koji su učestvovali na konferenciji.
Azra Ikalović, predsjednica ''Iskre'' kazala je da su procedure za nabavku lijekova i suviše komplikovane, te da zbog njih pacijenti često trpe.
''Mi smo iz tog razloga predložili da se razmotri mogućnost ukidanja tendera za nabavku lijekova, jer se tada ne bi dešavalo da pacijenti ne prime pravovremenu terapiju zbog komplikovanih procedura nabavke'', rekla je Ikalovićeva.
Ona je, govoreći o potrebi uvođenja dodatnih izvora finansiranja za zdravstvo, navela podatak da je u 2014. godini u BiH od akciza za duvan prikupljeno više od 750 miliona KM, ali da taj novac nije pravilno raspoređen.
''Neophodno je da se dio tog novca preusmjeri u zdravstvo, jet to bi mnogo značilo Fondu zdravstvenog osiguranja i cjelokupnom zdravstvenom sistemu. Tim novcem bi se značajno mogla da unaprijedi zdravstvena zaštita onkoloških bolesnika, ali i svih oboljelih'', navela je Ikalovićeva.
Branislav Lolić, savjetnik direktora FZO RS za zdravstveni sistem, istakao je da podržava inicijative koje je predložilo udruženje, posebno kada je riječ o uvođenju dodatnih izvora finansiranja za zdravstveni sistem.
''Zdravstvo BiH bi, prema našim procjenama, od akciza na duvan moglo da dobije oko 200 miliona KM, a od toga oko 70 miliona bi pripalo RS, što su velika sredstva koja su neophodna zdravstvenom sistemu i koja bi pružila mogućnost za još bolju zdravstvenu zaštitu osiguranika'', rekao je Lolić. On je, takođe, ukazao na značaj smanjenja PDV-a na lijekove, koji je u susjednim zemljama značajno niži nego u BiH.
''U Srbiji je PDV na lijekove 10 odsto, a u Hrvatskoj je pet odsto. Dakle, potrebno je da se PDV na lijekove smanji i u BiH, ili da se on, bar, ponovo 'vrati' u zdravstveni sistem, što sada nije slučaj'', dodao je Lolić.
Nataša Grubiša, direktorica Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH, istakla je da su pored izmjena zakona o javnim nabavkama, potrebne i izmjene zakona o lijekovima, koji je, kako je navela, prevaziđen. ''Promjenama ovih akata mogle bi se ubrzati procedure za nabavku lijekova, kao i procedure kontrola lijekova koje vrši Agencija'', navela je Grubiša. Ona je podsjetila da Pravilnik o načinu kontrole cijena i načinu oblikovanja cijena lijekova još nije usvojen na nivou BiH. ''Uprkos tome u RS je transparentno formiranje cijena, prvenstveno zahvaljujući modelu referentne cijene koji se primjenjuje u RS, a koji podrazumijeva najnižu cijenu lijeka. To je doprinijelo da su pojedini lijekovi u RS značajno jeftiniji u odnosu na FBiH'', navela je Grubiša.