FZO RS Odnosi s javnošću Vijesti Mjere za stabilizaciju zdravstvenog sistema

Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Dragan Bogdanić, direktor Fonda zdravstvenog osiguranja RS Darko Tomaš i generalni direktor Univerzitetskog kliničkog centra RS Mirko Stanetić predstavili su u subotu javnosti niz mjera za stabilizaciju zdravstvenog sistema. 

Nime, Vlada RS je na nedavno održanoj sjednici razmatrala Informaciju o teškoćama u poslovanju zdravstvenih ustanova i tom prilikom usvojen je i niz zaključaka čijim provođenjem bi trebao dodatno da se unaprijedi zdravstveni sistem u Srpskoj.

Mjere za stabilizaciju sistema se, između ostalog, odnose na produženje grejs perioda do godinu dana za odgođene poreske obaveze u javnim zdravstvenim ustanovama, finansijsku pomoć UKC-u RS za nabavku potrošnog sanitetskog materijala, medicinskih srestava, reagenasa, lijekova i neophodnog servisa medicinske opreme, centralizaciju svih javnih nabavki za zdravstvene ustanove, te uvođenje trezorskog sistema poslovanja.

„Imajući u vidu da mnoge zdravstvene ustanove imaju poteškoća u stabilizaciji poslovanja opredjelili smo se da određenom broju zdravstvenih ustanova koje nisu u stanju da plaćaju reprograme, omogućimo grejs period od godinu dana, uz obavezu da tekuće poreze i doprinose plaćaju redovno. Onim zdravstvenim ustanovama, koje ne budu ispunile ove zahtjeve, ukinuće se grejs period odgode plaćanja“, rekao je Bogdanić. On je dodao da su se Vlada i Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite opredijelili da se finansijski pomogne UKC RS, imajući u vidu da je to najveća i najznačajnija zdravstvena ustanova u Republici Srpskoj. 

 

„Svjesni smo da se u UKC RS liječe najteži pacijenti, a ustanova je dodatno opterećena, jer ukoliko druge bolnice nisu u mogućnosti da riješe teške slučajeve oboljenja takvi pacijenti se upućuju na dijagnostiku ili liječenje u UKC RS. Samim tim se i troškovi stavljaju na teret ovoj zdravstvenoj ustanovi i zato je u ovom momentu važno da pomognemo da nabave sanitetski materijal, lijekove i sve što je potrebno za njihov rad. Ova mjera će biti provedena putem Fonda zdravstvenog osiguranja“, rekao je ministar.

 

Direktor Fonda zdravstvenog osiguranja RS Darko Tomaš naglasio je da je jedna od mjera za koju se odlučila Vlada potpuna centralizacija nabavki, uključujući centralizovano nabavljanje hrane, energenata i servisa za medicinsku opremu za sve zdravstvene ustanove. Cilj ove mjere su uštede, koje se očekuju, ali prvenstveno je namjera da se ujednači nivo usluga u svim zdravstvenim ustanovama kako bi pacijenti imali isti kvalitet zdravstvene zaštite u svim dijelovima Srpske. 

„U narednom periodu ćemo, osim za ono što već provodimo, organizovati i centralizovani sistem javnih nabavki za sve ostale robe i usluge koje su potrebne za funkcionisanje zdravstvenih ustanova. Biće potrebno da dodatno edukujemo zaposlene u Fondu, ali sam uvjeren da možemo kvalitetno odgovoriti na ovaj zadatak“, rekao je Tomaš.  Prema njegovim riječima, centralizovanim sistemom nabavki ostvaruje se veća ušteda, efikasnija isporuka, ali i ujednačenost u kvalitetu. Tomaš je podsjetio da Fond već niz godina centralizovano nabavlja citostatike, lijekove sa bolničke i liste domova zdravlja, insuline, sanitetski i potrošni materijal itd. ''Samo u prošloj godini sprovedeno je više od 300 javnih nabavki za potrebe zdravstvenih ustanova u vrijednosti od oko 88 miliona KM'', dodao je Tomaš.

Generalni direktor UKC RS Mirko Stanetić poručio je da su mjere koje dovode do stabilizacije u zdravstvu vrlo važne i da ih treba uvoditi postepeno. „Mi pružamo 40 odsto bolničkih usluga u Republici Srpskoj, a vrlo smo racionalni u poslovanju. U proteklom periodu smanjili smo broj zaposlenih, a u odnosu na prošlu godinu povećali broj usluga za pet procenata“, poručio je Stanetić. On je napomenuo da je održavanje medicinske opreme izuzetno važan segment, ako se uzme u obzir da je u posljednjih 10 godina napravljen veliki tehnološki isporak u nabavci savremene medicinske opreme. “Mjerom Vlade RS koja se tiče UKC RS nastoji se da se stvore uslovi da se funkcija ove zdravstvene ustanove održi i unaprijedi. U 2015. godini 66.000 ljudi je bilo hospitalizovano u UKC RS, a pružili smo više od milion ambulantnih usluga“, naglasio je Stanetić.