FZO RS Odnosi s javnošću Vijesti Obavještenje za studente i đake

Osigurana lica Fonda zdravstvenog osiguranja RS koja su upisala redovne studije u inostranstvu, u zemljama sa kojima BiH ima potpisan sporazum o socijalnom osiguranju, mogu da za vrijeme studija koriste pravo na zdravstvenu zaštitu u slučaju da im zatreba hitna medicinska pomoć.

Naime, na osnovu dokaza da su redovni studenti fakulteta u inostranstvu i uvjerenja o zdravstvenom stanju kojeg izdaje porodični doktor, nadležna poslovnica FZO RS će studentu izdati odgovarajući ino obrazac i to za period trajanja školske godine. Na osnovu ovog obrasca, FZO RS studentima pokriva troškove u inostranstvu u slučaju da im zatreba hitna, neodložna medicinska pomoć. Važno je napomenuti da oni koji upisuju studije u inostranstvu i koji imaju tzv. ''predupisni'' status, odnosno koji prvo moraju da ispune određene uslove radi upisa na redovni studij, ne mogu da dobiju pomenuti obrazac na period trajanja školske godine, jer se on u skladu sa propisima Fonda može izdati samo za redovne studente. (To se, naprimjer, odnosi na studente u Austriji koji prvo moraju da uče jezik pa tek onda stiču status redovnog studenta.) U ovom slučaju osiguranom licu se može izdati ino obrazac za privremeni boravak u inostranstvu koji se izdaje na period od najviše 60 dana u toku godine, a čim steknu status redovnog studenta izdaće im se obrazac za period trajanja školske godine.

Napominjemo i da studenti koji studiraju u inostranstvu treba da prilože prevedenu potvrdu da su redovni studenti, ukoliko ona nije na nekom od zvaničnih jezika BiH.

 Oni koji ne ispunjavaju uslove za dobijanje ino obrasca kojeg izdaje FZO RS, kao i studenti koji studiraju u zemljma sa kojima BiH nema potpisan sporazum o socijalnom osiguranju, dužni su da se osiguraju po propisima zemlje u kojoj studiraju.

 Inače, BiH ima potpisane sporazume o socijalnom osiguranju sa Srbijom, Hrvatskom, Crnom Gorom, Austrijom, Njemačkom, Italijom i drugim zemljama (spisak dostupan na internet stranici u linku ''liječenje izvan RS'').

U zemljama regiona obavezno zdravstveno osiguranje uglavnom uopšte ne pokriva troškove zdravstvene zaštite studentima koji studiraju izvan zemlje, već su obavezni da se osiguraju sami ili da im osiguranje pokriva onaj ko ih stipendira.

Redovni studenti koji studiraju u Republici Srpskoj su obavezni da Fondu dostave potvrdu sa fakulteta da su redovni studenti kako bi im se mogla ovjeravati zdravstvena knjižica. Naime, mladi mogu biti prijavljeni na zdravstveno osiguranje preko roditelja do navršene 26 godine života isključivo pod uslovom da su na redovnom školovanju. Takođe, i srednjoškolci su obavezni da donesu potvrdu da su redovni đaci za svaku školsku godinu, dok se mlađima od 15 godina koji su prijavljeni na osiguranje knjižica uvijek ovjeri, čak i onda kada nisu uplaćeni doprinosi za zdravstveno osiguranje.

FZO RS je pripremio i informativni letak za osiguranike, koji će se distribuirati po svim našim poslovnicama i kancelarijama, a kako bi se studenti upoznali sa svojim pravima, kao i obavezama.