FZO RS Odnosi s javnošću Vijesti ''Oboljeli od raka dojke u RS privilegovani u odnosu na okruženje''

Žene oboljele od raka dojke u Republici Srpskoj su privilegovane u odnosu na oboljele iz Federacije BiH, ali i okruženja, jer im sve troškove zdravstvene zaštite snosi Fond zdravstvenog osiguranja RS, uključujući i operativne zahvate rekonstrukcije dojke.
Ovo je istakla Azra Ikalović, predsjednica Savez žena oboljelih od raka dojke ''Iskra'', u povodu predavanja na temu ''Primarna i sekundarna rekonstrukcija dojke'', koje je održano danas u Banjaluci u organizaciji Klinike za plastičnu hirurgiju UB KC Banjaluka, Udruženja plastično-rekonstruktivnih i estetskih hirurga RS i Saveza ''Iskra''.
Ikalovićeva je dodala da Fond zdravstvenog osiguranja RS za žene oboljele od karcinoma, pored kompletnog liječenja i rekonstrukcije dojke, finansira i pomagala, poput grudnjaka, perike, proteza i drugih, dok u Federacije oboljele žene imaju besplatno samo liječenje.
''Žene oboljele od raka dojke u RS su u povlaštenom položaju u odnosu na oboljele iz Federacije BiH, čiji fondovi zdravstvenog osiguranja ne snose troškove rekonstrukcije dojke, što predstavlja veliki problem tim ženama. Prema tome, imajući u vidu sve okolnosti, mi u RS smo zadovoljni pravima koje imamo iz zdravstvenog osiguranja'', rekla je Ikalovićeva.
Milan Latinović, pomoćnik ministra zdravlja i socijalne zaštite RS, rekao je da je prošle godine u RS urađeno sedam, a u toku ove godine tri totalne rekonstrukcije dojke kod pacijentkinja oboljelih od karcinoma dojke, a koje je finansirao Fond zdravstvenog osiguranja RS. Ističući da je estetski segment vrlo važan u liječenju ove opake bolesti, Latinović je naveo da je resorno ministarstvo posvetilo pažnju i estetskoj hirurgiji, odnosno rekonstruktivnoj i plastičnoj hirurgiji.
"Pacijentkinjama oboljelim od raka dojke Fond zdravstvenog osiguranja RS u potpunosti finansira troškove zdravstvene zaštite, a jedini smo u regionu gdje ovaj fond finansira i rekonstrukciju odstranjene dojke", rekao je Latinović. S obzirom na to da se protiv ove opake bolesti može boriti samo uz pomoć rane dijagnostike, Latinović je istakao da su aktivnosti resornog ministarstva usmjerene na obezbjeđivanje kvalitetne ultrazvučne i rendgen dijagnostike.
Nikola Baroš, načelnik Klinike za plastično-rekonstruktivnu hirurgiju UB Kliničkog centra Banjaluka, istakao je da je cilj predavanja na prvom mjestu podizanje svijesti žena kojima je odstranjena dojka, ali i da se žene oboljele od karcinoma upoznaju sa mogućnostima liječenja i da im se ukaže na zahvate koji se rade u RS o trošku obaveznog osiguranja, dakle, besplatno za oboljele. Iako broj žena koje se odlučuju na rekonstruktivne zahvate raste, Baroš kaže da zainteresovanost još nije tako velika kao što se očekuje. Prema njegovom mišljenju, sredina u kojoj živimo sputava žene da poslije odstranjivanja dojke urade i njenu rekonstrukciju. "Najveći broj pacijentkinja se poslije gubitka dojke zatvara u sebe, ne žele da se eksponiraju, a sa druge strane uzrok je i neupućenost u mogućnosti koje im se pružaju", rekao je Baroš. Predavanju su prisustvovale žene oboljele od raka dojke iz cijele BiH.
Inače, Fond zdravstvenog osiguranja RS svim osiguranicima oboljelim od malignih bolesti u potpunosti finansira troškove zdravstvene zaštite (preglede, bolničko liječenje, lijekove sa listi lijekova FZO, ortopedska pomagala...), uključujući i operativni zahvat rekonstrukcije dojke za žene oboljele od karcinoma. U 2014. godini velika rekonstrukcija dojke je urađena kod sedam žena, dok je kod 181 osiguranice rađen plastično-hirurški operativni zahvat na koži, potkožnom tkivu i dojci, za šta je ukupno izdvojeno oko 136.200 KM. U prva četiri mjeseca ove godine urađene su velike rekonstrukcije dojke kod tri osiguranice, a kod 56 plastično-hirurški operativni zahvat na koži, potkožnom tkivu i dojci. Za ove zahvate u pomenutom periodu troškovi su iznosili oko 43.200 KM.
Podsjećamo da se oboljelim od malignih bolesti uvijek ovjeri zdravstvena knjižica i kada za njih nisu uplaćeni doprinosi za zdravstveno osiguranje – uslov je da budu prijavljeni na osiguranje. Prema tome, praktično, u RS svi oboljeli od malignih bolesti su obuhvaćeni obaveznim zdravstvenim osiguranjem.