FZO RS Odnosi s javnošću Vijesti Održan sastanak sa Svjetskom bankom

Predstavnici Fonda zdravstvenog osiguranja RS održali su sastanak sa stručnjacima za zdravstvo Svjetske banke, na kojem je konstatovano da je izdvajanje za zdravstvo u Srpskoj nedovoljno za finansiranje svih potreba i troškova zdravstvene zaštite.

Predstavnici Svjetske banke su informisani da su prosječni prihodi po osiguraniku u RS manji od prosječnog troška, te da prosječni prihod pokriva samo oko 80 odsto troškova zdravstvene zaštite. Ukazano je i na problem nepovoljne strukture osiguranika i da se gotovo kompletan zdravstveni sistem finansira iz doprinosa samo 35 odsto osiguranika.

''Gotovo 90% poreskih prihoda Fonda je od doprinosa za zaposlene, a oni čine samo oko 35% osiguranika Fonda. Prihodi od penzionera učestvuju u poreskim prihodima sa manje od 1 odsto, a oni čine 36% osiguranika'', istakli su predstavnici FZO RS, dodajući da je na prihode Fonda negativno uticalo i smanjenje stopa doprinosa u proteklim godinama, koji nisu nadomješteni iz drugih izvora finansiranja.

 

Stručnjaci Svjetske banke su konstatovali da prihodi i izdvajanje za zdravstvo u Republici Srpskoj ne mogu da prate realne potrebe zdravstvenog sistema.

Na sastanku je razgovarano i o obavezama Fonda, a u vezi s tim, predstavnici Svjetske banke su upoznati da je Fond uspio prošle godine da smanji obaveze za oko 20 miliona KM, te da nije bilo novih kreditnih zaduženja.

''Obaveze nastaju iz razloga što Fond uprkos nedovoljnom ostvarivanju prihoda poštuje ugovore koje ima sa zdravstvenim ustanovama, kako bi one mogle da funkcionišu, a ne smanjuje ni prava osiguranika'', naveli su predstavnici Fonda.

Na sastanku je bilo govora i o reformskim iskoracima koji su napravljeni prethodnih godina, među kojima je najznačajniji prelazak na novi model plaćanja bolničkih usluga. ''DRG model je izvrstan model plaćanja i sve razvijene zemlje ga primjenjuju'', naveli su predstavnici Svjetske banke, pohvalivši FZO RS, koji je jedini u BiH u potpunosti implementirao ovaj model plaćanja. Oni su pohvalili i centralizovane javne nabavke koje sprovodi FZO RS, a koje imaju višestruke prednosti.

Takođe, razgovarano je i o najavljenom uvođenju trezorskog sistema u zdravstvo, ugovaranju usluga zdravstvene zaštite, te o problemima u poslovanju zdravstvenih ustanova, kao i o potrebi uvođenja dodatnih izvora finansiranja zdravstvenog sistema, prvenstveno od akciza na duvan i alkohol, ali i drugih proizvoda štetnih po zdravlje.