FZO RS Odnosi s javnošću Vijesti Osiguranici na prvom mjestu: FZO RS finansira i treći pokušaj vantjelesne oplodnje

Fond zdravstvenog osiguranja RS će na inicijativu predsjednika Republike Srpske finansirati tri postupka vantjelesne oplodnje za parove koji prirodnim putem ne mogu da dobiju bebu, što predstavlja značajan iskorak kada su u pitanju prava naših osiguranika u vezi sa reproduktivnim zdravljem.

Ovu novinu danas je usvojio Upravni odbor FZO RS, tako da će parovi koji imaju dokazan sterilitet, umjesto dva pokušaja, o trošku Fonda imati pravo na tri postupka vantjelesne oplodnje.

Iako su izdvajanja za zdravstvenu zaštitu u Republici Srpskoj najmanja u regionu, uvođenjem i trećeg pokušaja vantjelesne oplodnje, Srpska se po ovom pravu izjednačava sa mnogo razvijenijim zemljama, koje za zdravstvo izdvajaju znatno više.

Podsjećamo da FZO RS još od 2007. godine finansira jedan postupak vantjelesne oplodnje, a od 2011. godine dva postupka. 

Do sada je je postupkom vantjelesne oplodnje u RS rođeno 1.040 beba.

Takođe, Fond zdravstvenog osiguranja RS je među prvim fondovima u regionu počeo da finansira i uslugu čuvanja embriona. Ranije su ovu uslugu parovi morali da plaćaju sami, a od prošle godine Fond u potpunosti finansira čuvanje embriona u zdravstvenoj ustanovi koja sa Fond ima potpisan ugovor.

 

Dakle, zahvaljujući stabilnom poslovanju, odgovornom i racionalnom pristupu u kojem je u fokusu naše poslovne politike osiguranik, sa ovom novinom, Fond je nastavio da u kontinuitetu osiguranicima obezbjeđuje kvalitetniju zdravstvenu zaštitu. Naime, Fond je uvođenjem najsavremenijih inovativnih lijekova za oboljele od metastatkog melanoma i karcinoma pluća, oslobađanjem od participacije svih oboljelih od rijetkih bolesti, finasniranjem više od 40 novih zdravstvenih usluga u bolnicama, te sa najsavremenijom radioterapijom i dijalizom, još jednom dokazao da sve svoje aktivnosti usmjerava na osiguranike kako bi im obezbjedili najbolju moguću zdravstvenu zaštitu.

 

FZO RS će i dalje bez obzira na nesavjesnu i neodgovornu politiku određenih poslodavaca koji izbjegavaju plaćanje doprinosa, kao i na izuzetno male prihode za zdravstvo sa kojima se susreću sve zemlje u razvoju, nastaviti da osiguranicima obezbjeđuje kvalitetniju zdravstvenu zaštitu i uvodi prava koja se, već sada, mogu porediti sa najrazvijenijim zemljama.