FZO RS Odnosi s javnošću Vijesti Zdravstvena zaštita za vrijeme privremenog boravka u inostranstvu

Budući da je vrijeme godišnjih odmora ovo je idelna prilika da sve osiguranike Fonda zdravstvenog osiguranja RS podsjetimo da za vrijeme privremenog boravka u inostranstvu mogu da koriste zdravstvenu zaštitu o trošku Fonda u slučaju da im zatreba hitna medicinska pomoć.

Ovo pravo osiguranici mogu da ostvare u svim zemljama koje sa BiH imaju potpisan sporazum o socijalnom osiguranju, a to su Srbija, Crna Gora, Hrvatska, Makedonija, Slovenija, Mađarska, Turska, Holandija, Austrija, Njemačka, Italija, Rumunija, Belgija i Luksemburg. Prije polaska u ove zemlje osiguranici mogu u FZO da dobiju ino obrasce. Takođe, i osiguranici koji putuju u Poljsku, Češku, Slovačku  i  Veliku Britaniju imaju pokrivene troškove hitne medicinske pomoći, s tim da za ove zemlje FZO ne izdaje obrasce, jer je međunarodnim sporazumima drugačije regulisano (treba da pokažu BH pasoš).

Naime, prije odlaska na put osigurano lice treba da od svog porodičnog doktora dobije uvjerenje o zdravstvenom stanju, odnosno o sposobnosti za put. Osiguranom licu se može izdati uvjerenje čak i ako boluje od nekih hroničnih i akutnih bolesti, ako se ne nalazi u stanju koje će zahtjevati liječenje ili smještaj u bolnicu po dolasku u inostranstvo. Na osnovu dokaza o sposobnosti za put, nadležne poslovnice Fonda izdaju odgovarajuće ino obrasce (obrasci se ne naplaćuju). S ino obrascem osiguranik bi, u pravilu, trebao da se javi zdravstvenom osiguranju zemlje u koju putuje, gdje će na osnovu njega dobiti bolesnički list kojeg će koristiti u slučaju da mu za vrijeme boravka u inostranstvu zatreba neodložna zdravstvena zaštita. Izuzetno, ino obrazac se može dati direktno zdravstvenoj ustanovi u inostranstvu u kojoj je osiguranik zbrinut.

 

Ino obrazac se, kada je u pitanju privremeni boravak u inostranstvu iz privatnih razloga, može izdati za period do 60 dana u toku jedne godine.

 

Da je poboljšana svijest osiguranika o značaju zdravstvenog osiguranja, naročito za vrijeme boravka u inostranstvu gdje su zdravstvene usluge izuzetno skupe, potvrđuju i podaci o broju izdatih obrazaca. Naime, iz godine u godinu izdaje se sve veći broj obrazaca pa je, primjera radi, prošle godine izdato preko 48.300 obrazaca, dok je taj broj 2015. godine bio oko 39.000 obrazaca. Najveći broj ino obrazaca se izdaje za Crnu Goru i Hrvatsku, zatim Srbiju, Njemačku, Austriju i Sloveniju.

Sa ino obrascem osiguranici Fonda za vrijeme privremenog boravka u inostranstvu ne bi trebalo da plaćaju zdravstvenu uslugu ako im zatreba hitna medicinska pomoć, odnosno troškove će snositi FZO RS. U slučaju da se usluga, ipak, naplati osiguranici mogu predati Fondu zahtjev za refundaciju troškova.

NAPOMENE:

  • FZO RS pokriva troškove zdravstvene zaštite za vrijeme boravka u pomenutim zemljama samo u slučaju hitne, neodložne zdravstvene zaštite;
  • Ino obrascem se ne mogu pokriti troškovi ''ciljanog'' odlaska u inostranstvo radi liječenja;
  • Ino obrazac nije isto što i putno osiguranje, jer pokriva hitne slučajeve, dok putno osiguranje pokriva i druge rizike;
  • Ino obrazac važi u onim zdravstvenim ustanovama koje su u sistemu javnog zdravstva, odnosno koje imaju ugovore sa zdravstvenim osiguranjem zemlje u kojoj se boravi.